0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Ailece yapabileceğiniz yeni bir etkinlik: Teknoloji detoksu

Dijital evrilmeyle beraber, vaktimizin çoğunu dijital platformlarda geçirmeye başladık. Çocuklarda sık rastlanan bilgisayar bağımlılığı, yetişkinlerde de sosyal medya bağımlılığı olarak kendini gösteriyor. Bu durum çevre ile olan iletişimimizi de minimuma indiriyor. Aile içerisinde başlayan iletişimsizlik, sosyal hayatta da, iş hayatında da olumsuz etkileriyle karşımıza çıkıyor. Teknolojiyle olan ilişkimizi tamamen koparmamız mümkün değil; ama dijital detoks ile kendimizi sınırlamamız mümkün.

İşte ailece yapabileceğini teknoloji detoksu için öneriler.

LIFESTYLE

01.12.2020

Sosyalleşin


Dijital sosyalleşmenin yerine, gerçek anlamda sosyalleşmeyi önceliğiniz haline getirin. Haftanın belirli bir gününde, ev dışında aile toplantıları organize edin ve telefonlarınızı bir tarafa bırakın. Sadece birbirinizle diyalog kurun. Hafta sonu beraber çıkacağınız bir doğa gezisi de teknolojiden arınmanın en güzel yollarından biridir. Ailece çıkacağınız bir gezide, telefonunuzu kapatın ve beraber geçirdiğiniz zamana odaklanın. 


Belirli saatleriniz olsun


Hem ailenizle beraberken hem günlük hayatınızda teknoloji kullanımınızı belirli saatlere bağlayın. Televizyonun sürekli açık olması ve zap yapmak yerine, takip ettiğiniz programın saatine göre TV izleme sürenizi sınırlayabilirsiniz. Aynı şey, diğer teknolojik aletlerin kullanımında da geçerli. Zamanınızın çoğunu internette, sosyal medyada geçirmek yerine, bunu günde iki ya da üç kez yaparak sınırlandırmaya çalışın.


Okuma saatleri düzenleyin


Kulağa çok klişe geliyor olabilir; ancak ailenizle beraber teknolojiden uzak kalmanın en güzel yöntemlerinden biri de kitap okumak. Okuyan anne baba, çocuklarına da örnek olur ve onları teşvik eder. Her gün belirli saatlerde beraber kitap okuyun ve bunu rutin haline getirin. Bir süre sonra çocuğunuzda da bu alışkanlığın yer edineceğinden emin olabilirsiniz. 


Mutfakta beraber vakit geçirin


Ailece yemek yapmayı deneyin. Yemek yaparken ailenizden yardım alın ve görev dağılımı  yapın. Böylelikle çocuklarınızla olan iletişiminizi güçlendirirken sorumluluk duygularının gelişmesine de katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca beraber yemek yaparken, birbirinizle olan iletişiminiz artar ve çok daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Teknolojiyi bilinçli kullanın


Teknolojiden birkaç saatliğine uzaklaşarak kendinizi arındırmak, yapılması başarıldığında oldukça huzurludur. Teknolojiyi kullanmanız gereken zamanlarda ise, ne kadar bilinçli kullandığınız önemli. Dijital platformları faydalı kullandığınızdan emin olun ve çocuğunuza da bu bilinci aşılayın. 
İzlediğiniz programlar, takip ettiğiniz sayfalar ve okuduğunuz web içeriklerinin kalitesine önem verin. Günümüzde çok mümkün olmasa da, çocuklarınızı teknolojiyle ne kadar geç tanıştırırsanız, gelişimlerine de o kadar katkı sağlamış olursunuz. 


Teknolojinin her geçen gün bizi şaşırtmasıyla ilgimiz ve merakımız da teknolojik gelişmeler üzerine yoğunlaşıyor. Doğru kullanıldığında birçok kolaylığı sunan teknoloji, aşırı kullanıldığında zararlı etkiler bırakıyor. Çoğumuzun aslında farkında olduğu ama görmezden geldiği bu durumu daha fazla ertelemeden kendinizi ve ailenizi teknolojiden arındırın. Ayrıca olası tüm sağlık sorunlarına karşı ailenizin sağlığını Demir’in sizlere sunduğu Özel Sağlık Sigortasıyla güvence altına alın.

ZİHİN

Bedenine ve Zihnine İyi Gelen Alışkanlıklar

Yazının Tamamını Oku

HAREKET

Günde 10 bin adım atmak sağlıklı yaşamın temeli mi?

Yazının Tamamını Oku

SAĞLIK

Vücudunun biyolojik saatiyle ilgili bilmen gereken her şey

Yazının Tamamını Oku