0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Abur Cubur Günü: Sağlıklı Atıştırmalıklarla Kendinizi Şımartın ve Mutlu Olun

BESLENME

22.06.2023

Abur Cubur Günü olduğunu biliyor muydunuz? Peki sağlıklı bir şekilde bu günü kutlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Sağlıklı ve dengeli beslenme her yaşta önemlidir. Bunu sürdürmek için sürekli çaba sarf etseniz de ara sıra farklı atıştırmalık lezzetlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tür durumlarda kendinize ve sevdiklerinize birbirinden lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Kilo aldırmayan ve vücudunuzun dengesini bozmayan atıştırmalıklar ile mutluluğunuzu artırabilirsiniz.

Sağlıklı aperatifleri yiyerek olumsuz beslenme alışkanlıkları ile de mücadele etmiş olacaksınız. Özellikle tatlı krizleriniz geldiğinde hurma, tarçın, süt, pekmez gibi besinler kullanarak bu isteğinizi en faydalı şekilde bastırabilirsiniz.

İşte bu tür detaylara dikkat çekmek için her sene 21 Temmuz tarihi Abur Cubur Günü olarak kutlanır. Siz de besin değeri az ve kalorisi yüksek yiyecekler yerine sağlıklı olanları tercih ederek bu özel günün anlam ve öneminin farkına varabilirsiniz.

21 Temmuz Dünya Abur Cubur Günü

Her insanın yemekten bir türlü vazgeçmediği abur cuburlar sayısız seçeneğe sahiptir. Bunların ne kadar sıklıkla tüketileceği ya da ne tür abur cuburların tercih edileceği tamamen kişiye bağlıdır. Sonradan pişman olmamak adına örneğin dışarıda hazır olarak satılan paketli cipsler yerine ev cipsi yapabilirsiniz. Yufka, krem peynir, pul biber, kekik, karabiber, yumurta ve lor peyniri gibi malzemelerde evde kendinize yaklaşık 15 dakikada cips hazırlayabilirsiniz. Cipsinizin baharatlarını ve miktarını zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu tür sağlıklı aperatif tariflerine dilediğiniz zaman online platformlardan ulaşabilirsiniz.


Sağlıklı Atıştırmalıklar Nasıl Olur?

Kalorisi düşük, kilo aldırmayan, mutfağınıza sağlık getirecek atıştırmalıklar Abur Cubur Günü kapsamında daha önemli hale gelir. Tatlısından tuzlusuna kadar her damak zevkine uygun bu lezzetler ana öğünlerden kalan vakitlerde tüketilir. Ancak tüketiminde aşırıya kaçmamanız gerekir. Tarifleri çocukların ara öğünlerinde kullanmak için doktora danışmakta fayda vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için ise abur cubur alışkanlıklarınıza mutlaka meyve ve sebzeleri eklemelisiniz. Örneğin, bu gıdalarla hazırlayabileceğiniz en muhteşem lezzetler arasında smoothie tarifleri yer alır. Bununla birlikte tüm doğal gıdaları beslenme programınıza eşit şekilde dağıtmalı, çocuklarınızın küçük yaşlarda zararlı besinleri yemesini önlemelisiniz. Kabak, ıspanak, havuç, bulgur, nohut, kuru incir, yulaf, avokado, chia tohumu, irmik, bitter çikolata, kaju, badem, kakao gibi malzemelerle birbirinden sağlıklı atıştırmalıklar da hazırlayabilirsiniz.

Abur Cubur Günü Farkındalığı

Abur cubur diye tarif edilen yiyecekler genellikle yüksek kalorili olmasıyla bilinir. Bu yiyeceklerin sıklıkla ve fazla miktarda tüketilmesi tüketicilerde diyabet, yüksek obezite, kalp hastalığı gibi durumlara yol açabilir. Özellikle bazı fast food gıdaların doyuruculuğu fazla olsa da kilo aldırma potansiyeli yüksektir. Bunlar yerine sağlıklı abur cuburlar olarak nitelendirilen yoğurt, leblebi, ceviz gibi besinleri yiyebilirsiniz. Dolayısıyla abur cubur denildiğinde her zaman çikolata, hamburger gibi şeyleri düşünmek gerekmez. Her sene 21 Temmuz tarihinde bu duruma farkındalık yaratmak için çeşitli açıklamalar yapılır ve etkinlikler düzenlenir. Bunlar sayesinde kişisel sağlığı korumak için farklı önlemler alınır, insanlar beslenme ile ilgili daha bilinçli hale gelir.


Doğal Atıştırmalıklarla Sağlığınızı Koruyun

Gün içerisinde insanlar ana öğünler haricinde birkaç saatte bir acıkırlar ve daha pratik olması adına akla ilk gelen yiyecekler abur cuburlar olur. Bunların tüketilmesi halinde kilo almak kaçınılmaz olacaktır. Hamburger, kola, çikolata, bisküvi vb. yiyeceklerin sürekli tüketilmesi ile kan şekerinde uzun süreli hareketlilikler söz konusu olur. Kan şekerini dengelemek için glisemik indeksi düşük olan gıdalar yemelisiniz. Böylece tok kalma süresi uzayacak, leptin hormonu üretimi artacaktır. Özellikle bakliyatlar ile hazırlanan tarifler sağlığınıza sağlık katacaktır. Yakaladığınız sağlığı koruma altına almak için ise kendinize ve sevdiklerinize sağlık sigortası yaptırabilir, karşılaşabileceğiniz riskleri en aza indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar