0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Vegan ve Veganizm Kavramları Neden Önemli?

BESLENME

13.01.2023

Veganizm; hayvanların yiyecek, giyecek, makyaj malzemesi, temizlik malzemesi ve diğer amaçlarla her türlü sömürüsünü hayatlarından çıkarmak isteyen insanların seçtiği bir yaşam biçimidir. Hayvan refahı hususları, vegan bir yaşam stilinin itici güçlerinden yalnızca bir tanesidir. Veganlık ve vejetaryenlik arasındaki en büyük fark ise ürün kullanımıdır. Vejetaryenler de veganlar gibi et veya balık yemezler ancak süt ürünleri, yumurta ve diğer hayvansal kökenli veya hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünlerden kullanırlar.

Diğer yandan son yıllarda tüketiciler sağlıkları konusunda daha bilinçli hale geliyor. Satın aldıkları ve tükettikleri gıdaların çevresel ve etik yönlerine daha fazla dikkat ediyorlar. Özellikle Y ve Z kuşakları için çevre duyarlılığı, hayvan refahı vb. konular giderek daha önemli bir konu haline geliyor.


Vegan Ürünler Ne Anlama Geliyor?

Vegan ürünler ne demek diye soruyor olabilirsiniz. Vegan ürünler demek, ‘en başta hayvanların üzerinde hiçbir test dahi yapılmamış olması’ demektir. Bu kavram seneler öncesine dayansa da hala bilinmeyen yönleri bulunuyor.

Bir ürünün vegan olması için bir hayvanın herhangi bir uzvunun ya da hayvandan alınan bir materyalin bu üründe bulunmaması gerekiyor. Ancak yiyecek ve içecek tüketiminden kişisel bakıma kadar birçok alanda hayvansal materyaller kullanılmaktadır. Makyaj malzemeleri, temizlik ürünleri ya da şampuan, krem, sabun gibi ürünlerde en çok yapılan yanlış ise hayvanların üzerinde test edilmeleridir.

Tam da burada “vegan beslenmek, vegan kullanmak ve vegan yaşamak” kavramları devreye girer. Hayatımızın her alanında olduğu gibi kişisel bakımda da vegan formüllü ürünlerin kullanımı önem kazanmaktadır. Çünkü vegan ürünler ile hayata dokunmak için hayvanların da yaşam özgürlüğüne izin vermemiz gerekir.


Kişisel Bakımda Kullanılan Vegan Ürünler

Vegan ürünler artık yalnızca yiyeceklerden oluşmuyor. Makyaj malzemeleri, kişisel bakım ürünleri, temizlik araç gereçleri ve sıvıları gibi çeşitli ürünler arasından seçim yaparken özenli davranmak da vegan olma yolunda hızlı bir aşama oluyor.

Günümüzde vegan makyaj malzemeleri ve diğer kişisel bakım ürünleri fazlasıyla ilgi çekiyor. Örneğin lip balmlar, banyo sabunları/bombaları ve yüz maskeleri başta olmak üzere birçok ürün vegan olarak üretiliyor. İçerisinde toksin maddeler, katkı maddeleri, gluten ve/veya soya kullanılmıyor. Bununla birlikte ürünlerde paraben ve renklendirici malzemelere de yer verilmiyor. Vegan oldukları kadar doğal da olan bu ürünler insan sağlığını tehlikeye atmayan materyaller içeriyor. Yeni nesil vegan banyo sabunları ise sıkça tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. En önemlisi de ürünler %100 vegan onayı almadan satışa sunulmuyor.

İnsanoğlu sonunda doğanın önemini anlamış ve onu insan kullanımından korumaya başlamıştır! Doğaya yöneliş, veganizm kavramını hayatımıza sokmuştur. Temiz içeriklerin kullanıldığı vegan ürünler ile hem bakımlı hem de yaşam hakları konusunda hassas olmak mümkün kılınıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar