0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Dünya Meditasyon Günü'nde Sizin için En Uygun Meditasyon Yöntemini Bulun!

HAREKET

24.04.2023

Zihninizin ve bedeninizin rahatlamasını sağlayan meditasyon zinde kalmanıza yardımcı olur. Kişilerin konsantrasyon becerisini geliştiren bu uygulama olumlu ruh halini kalıcı kılar ve insanların ruhsal bir iç disipline kavuşmasını destekler. Herkesin bu rahatlamayı ve farkındalığı yaşayabilmesi için her yıl 21 Mayıs tarihinde Dünya Meditasyon Günü kutlanır.

Günde 10 Dakika ile Meditasyonun Faydaları Keşfedebilirsiniz

Meditasyona başlarken günde 10 dakika ayırmak bile kısa sürede kişide ciddi farklılıkların ortaya çıkmasını sağlar. Sessiz bir alan ve birkaç dakika, meditasyon için yeterli olacaktır. Uygulama esnasında herhangi bir ekipmana ihtiyaç olmaması meditasyon ile rahatlamanın en güzel yönleri arasındadır. Düzenli olarak yapıldığında meditasyon kısa sürede alışkanlık haline dönüşecektir.

Meditasyon Yöntemleri Nelerdir?

Farklı yöntemlere ve tekniklere sahip olan meditasyon kişisel rahatlama için idealdir. En çok kullanılan tekniklere bakıldığında bunlar arasında ‘mantra, görselleştirme, hareket, spiritüel, kundalini, transandantal, farkındalık, odaklanma ve metta meditasyonu’ gibi teknikler yer alır. Her biri zihni yoran düşüncelerden arınmayı sağlayan bu teknikler ile etrafta olup biten olumsuzluklar en etkili şekilde atlatılır.

Meditasyon yöntemleri ile hem beden hem de ruh huzura kavuşacaktır. Aynı zamanda kişi farkındalık kazanacak, kendi benliğine dönecektir. Öğretici ve keyifli olan meditasyon uygulamaları manevi açıdan rahatlamaya yardımcı olur.

Sıklıkla uygulanan metta meditasyonu; depresyon, travma sonrası stres bozuklukları, anksiyete ve sosyal anksiyete gibi durumlara iyi gelir, pozitif duyguları artırır. Beynin aktif olarak çalışması ve zihnin kontrol edilebilmesi için ise odaklanma meditasyonu yapılır. Zihni farklı bir boyuta taşımak ve beden üstünde olumlu etkiler elde etmek için ise transandantal meditasyon yapılır. Her bir yöntemin kendine özgü nitelikleri vardır. Bunları inceleyerek size en uygun olan tekniği tercih edebilirsiniz.


Doğru Meditasyon Nasıl Yapılır?

Dünya Meditasyon Günü kapsamında meditasyonun en doğru şekilde nasıl yapılacağı anlatılır. İlk olarak kişi kendi için doğru kıyafetleri ve ortamı seçmelidir. Ne kadar süreyle meditasyon yapılacağı önceden belirlenmeli, kişi vücudunu önceden esnetmelidir. Esneme ve gevşeme hareketleri sonrasında kişi kendi için en rahat hareketi bulmalıdır. Bu sayede vücut dengesi daha kolay sağlanacaktır.

Meditasyonun başlangıcında zihin boşaltılır. Bu yetenek zamanla daha iyi kazanılır ve devamında nefes meditasyonu yapılır. Uygulamanın devamında zihnin ve bedenin farkına vararak devam etmek önemlidir. Rahat hissedilen anda meditasyon türüne göre farklı adımlar atılabilir.

Doğru meditasyon uygulaması ile astım, stres, kanser, kronik ağrı, tansiyon sebepli baş ağrıları, uyku sorunları, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, depresyon, huzursuz bağırsak sendromu gibi hastalıklara çözüm bulabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların geleneksel tıbbın yerini tutmayacağını ve tedaviye destek amacıyla ek olarak yapılacağını unutmamalısınız.


Meditasyon Ne İşe Yarar?

Zihnin iyileştirilmesine yardımcı olan meditasyon, kişilerin psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Uygulama esnasında fiziksel ve zihinsel teknikler bir arada kullanılır. Bunlar sayesinde farkındalık artar. Dünya Meditasyon Günü kapsamında insanlarda bu farkındalığın ve meditasyon bilincinin gelişmesi için çalışmalar yapılır. Bilimsel açıdan zihni geliştirmek teknikleri olan meditasyonda merkeze dönmek için derin derin nefes alınır.

Yaşamdan kaçışı değil varoluşu kavramaya yardımcı olan meditasyon, gündelik bilinci gerçek farkındalığa dönüştürür. Günde yaklaşık 10-15 dakika ayırarak yeni bir hayata başlangıç yapmak mümkündür. Başlangıçta odaklanmak biraz zor gibi görünse de zamanla kişi buna daha rahat alışacaktır. Önemli olan nokta kişinin kendine sessiz ve rahat bir ortam bulmasıdır. Farklı meditasyon türlerini inceleyerek herkes kendine en uygun olan yöntemi zamanla bulacaktır.