0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

2023 Yılında 6 Yeni Hedef Belirleyin ve Başarana Kadar Devam Edin!

İyi Yaşam

13.01.2023

Yeni yıl için ulaşılabilir hedefler belirlemek kişinin farkındalık düzeyinin gelişmesine yardımcı olur. Olumlu sonuçlar sağlayan bu hedefler kapsamında her güne şans verilmeli ve her gün adeta hayata yeniden başlıyor gibi pozitif olunmalıdır. Yaş kaç olursa olsun sağlıklı bir yaşam sürmek, daha az hastalanmak ve yorgunluk hissetmek adına yeni yıl planlarını erkenden hazırlamakta fayda vardır. Bu amaçla belirlenebilecek bazı yeni yıl hedefleri şunlardır:

1. Olumsuz Kelimeleri Hayatınızdan Çıkarın

“Başaramam, yapamam, mümkün değil” gibi negatif kelimeler yerine “mümkün, yapabilirim, başarırım” gibi kelimeler kullanmak gerekir. Bu sayede herkes hayata daha farklı bakmayı öğrenecektir. Negatif kelimeler kişinin daha fazla içine kapanık olmasına ve her şeyi negatif görmesine yol açacaktır. Bunu önlemek için motivasyon sürecine destek sağlayacak cümleler hayatın merkezine yerleştirilmelidir.

2. Sağlıklı Beslenmeyi Yaşam Tarzı Haline Getirin

Hastalıklardan uzak bir ömür sürmek isteyenler beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Bu amaçla öğün atlanmamalı ve her bir öğün çeşitli olmalıdır. Meyve ve sebze tüketimi ihmal edilmemeli, yağ tüketimine sınırlama getirilmelidir. Bol bol su içilmeli, bağışık sistemini ve metabolizmayı destekleyecek önlemler alınmalıdır. Hazır yiyecekler yerine doğal besinlere yönelmek daha doğru olacaktır. Beslenme programında mutlaka lifli besinlere ve kurubaklagillere yer verilmeli, alkol kullanımından uzak durulmalıdır. Her biri uygulanabilir düzeyde olan bu öneriler daha sağlıklı ve enerjik hissetmeyi sağlayacaktır.


3. Uyku Düzeni Oluşturun

Ruhsal ve fizyolojik açıdan sağlıklı olabilmek için uyku düzeni belirlemek gerekir. Gün içindeki yorgunluğu atmak ve yeni güne dinlenmiş şekilde uyanabilmek için her gün belirli saatlerde yatılması önemlidir. Özellikle uzmanlar akşam 10 ile gece 4 arasındaki zaman diliminde uyumanın daha verimli olduğunu belirtir. Her yaşta uyku ihtiyacı farklı olabileceğinden uyku saatleri kişiye özel olarak oluşturulmalıdır. Sabahları dinlenmiş olarak uyanabilmek için karanlık ve sessiz ortamda uyunması tavsiye edilir.

4. Kendinizi Fark Edin

Herkes kendi öz farkındalığını yaşamaya başladığı anda hayata daha farklı ve pozitif bakacaktır. Hayallerin peşinden koşmak ve tüm güzelliklerin yakalanacağına inanmak herkese iyi gelecektir. Bu amaçla kişi kendine odaklanmalı ve kendini tanımaya başlamalıdır. Kendini sevmek, kendine inanmak ve kendini fark etmek hayattaki en önemli mottolardan biri olmalıdır. Bunu gerçeğe dönüştürmek için “her karanlığın sonu aydınlık” diyerek hareket edilmelidir.


5. Spora Başlayın

Günlük yaşamda pek çok kişi yoğunluktan dolayı spor yapmaya çok fazla zaman ayıramamaktan şikayet eder. Bu durum bazı kişilerin de işine gelerek spor yerine yatıp dinlenmeyi tercih eder. Ancak spor ve vücuda özel egzersizler yapmak aslında önemli bir ihtiyaçtır. Kişinin zinde ve sağlıklı kalmasını sağlayan bu hareketler ilk aşamada 15 dakikalık programlarla başlayabilir. Haftalık ve aylık egzersiz planları oluşturularak bunlara sadık kalmak önemli yeni yıl hedeflerinden biri olmalıdır. Bunu gerçekleştirmek adına güvenilir bir spor salonuna kayıt yapılabilir.

6. Sınır Koymayı ve Hayır Demeyi Öğrenin

Pek çok insan kendine olan farkındalığını yitirdiğinden çevresindekilere hayır diyemeyerek fazla taviz verir. Ancak zihinsel sağlığı korumak ve pozitif kalabilmek adına sınır koymayı öğrenebilmek gerekir. Koyulan her sınır insanların size nasıl davranması gerektiğini gösterecektir. Bu sınırlar sevgili, eş, aile, yakın bir arkadaş fark etmeksizin herkese karşı koyulabilir. Sağlıklı sınırlar belirlemek kişinin kendine olan saygısını ve sevgisini artıracaktır. İstemediği davranışlara zorlanan kişilerin mutsuz olma olasılıkları yüksektir. Bunu yaparken kırıcı davranmamak ve orta yolu bularak hareket etmek kişinin başlangıçta kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.