0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Mutlu Bir İlişkinin 9 Altın Kuralı

Psikoloji

19.09.2022

Mutlu bir ilişki sahibi olmak neredeyse herkesin hayali olup pek çok kişi bunu nasıl yapacağını bilmemektedir. Bununla ilgili onlarca cümle söylenmesine rağmen insanlar daha fazlasını öğrenmeye asla hayır demezler. Her ilişkinin kendine özgü dinamikleri olup eşsiz ve özel olduğunu unutmamak gerekir. Başlangıçta yakalanan mutluluğu devam ettirmek için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

1. Güven

Mutlu bir ilişki nasıl olmalı diye araştırıldığında çoğu kişi ilk olarak güven olması gerektiğini söyler. İlişkilerin olmazsa olmazlarından olan güven çiftlerin birbiriyle gönül rahatlığıyla yaşayabilmesini sağlar. Karşıdakinin her hareketini kontrol etmek bütün zamanı harcayacak, kişiyi yoracaktır. Sürekli şüphe ile bakan biriyle kimse vakit geçirmek istemeyecektir. Bunu çözmek için güvenilmeyen noktalar tekrar konuşulmalı, ilişkinin geleceği gözden geçirilmelidir.


2. Saygı

Çiftler mutlaka birbirlerinin alanlarına saygı duymalıdır. Mutlu çiftler birbiriyle fazla samimi olmasına karşın nerede durmaları gerektiğini iyi bilir. Karşındakine nefes alacak bir alan bırakmak ilişkiyi daha sağlıklı hale getirecektir. Tam aksine kişiyi boğuyormuş gibi hissettirmek çiftlere ve ilişkiye zarar verecektir.

3. Şeffaflık

Gizli saklı durumlar çiftler arasında ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlar oluşturur. Şeffaflık başlangıçta görmezden gelinse de bu çoğu ilişkide ortak sorunlardan biridir. Herkes karşısındakine karşı mutlaka açık olmalı, içinde geçenleri dürüstçe söyleyebilmelidir. İçe atılan her bir cümle dağ gibi büyüyerek birikir ve zamansız bir yerde patlayarak ciddi tartışmalara sebep olur. Bu nedenle mutlu bir ilişki için her zaman karşılıklı olarak paylaşımcı davranmak gerekir.

4. Anlayış

İlişkinin yürümesi için karşılıklı anlayış olması gerekir. Bunun için partnerin alışkanlıkları öğrenilmeli ve iyice tanımaya çalışılmalıdır. Onun neleri sevip sevmediği, hayattaki değerleri, hayata bakış açısı her zaman önemlidir. Bunları anlamak için onunla empati kurmak işe yarayacaktır.

5. Destek

Mutlu ve uzun ömürlü bir ilişki için karşısındakine destek verebiliyor olmak gerekir. Zor zamanlarda yanında olduğunu hissetmek, hiçbir zaman yalnız olmadığını bilmek kişiye daima iyi gelecektir. Hem yakın dost hem de sevgili olmak mutluluğu artıracaktır. Destek olmak yerine köstek olmayı tercih eden partnerler ilişkilerine zarar vermekten başka bir şey yapmayacak, kendilerini de mutsuz edeceklerdir.


6. Empati

Hem çiftler arası hem de toplumsal ilişkilerde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri empatidir. Karşıdaki kişiyi daha iyi anlamayı sağlayacak olan empati doğru yaklaşabilmeye yardımcı olur. Empati ile kişi kendine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına da yapmayacaktır. Ayrıca olayları büyütmeyecek, sinirine hakim olacak ve dinlemeyi öğrenecektir.

7. Takdir

Olumlu ve başarılı davranışları takdir etmek kişinin motivasyonunun her zaman yüksek olmasını sağlar. Uğraşları görmezden gelmek ilişkiye zarar vermekten başka bir şey yapmaz. Herkesi övgü ve takdir dolu sözler duymaya ihtiyacı vardır. Aksi durumda kişi nasıl olsa yaptıklarımı görmüyor düşüncesine kapılarak karamsar ve kötümser bir yapıya bürünecektir.

8. Fedakarlık

Mutlu ve sağlıklı bir ilişki için en önemli kurallarından biri fedakarlıktır. Hayat devam ettiği müddetçe alttan almak, fedakarlık yapmak ve karşıdakini idare etmek her zaman önemini koruyacaktır. İlişkilerde çiftler karşılıklı olarak fedakarlıkta bulunmayı öğrendiğinde ilişki daha da büyüyecek ve emek verilmiş olacaktır. Bu durum ilişkinin değerini ve çiftlerin birbirine olan bağlılığını artıracaktır.

9. Farkındalık

Mutlu anların tadını çıkarmak farkındalık gerektirir ve bu ilişkilerin canlı kalmasını sağlayacaktır. Bunu başarabilmek için çiftler sık sık beraber gülmeye özen göstermeli ve birbirleri için önemli olan olayları kutlamayı ihmal etmemelidir. Bu sayede paylaşma duygusu da gelişecektir. Ayrıca sağlıklı ve uzun süreli ilişki için birlikte aktiviteler yapmak da göz ardı edilmemelidir.

Çiftler arasındaki bağlılığı ve dengeyi korumak adına destek de alınabilir. Bunun için dijital özel sağlık sigortası ürünümüzü incelemenizi tavsiye ederiz.