0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

14 Şubat Sevgililer Günü ve 6 Sağlıklı İlişki Önerisi

Psikoloji

26.10.2022

Her yıl keyifle kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü pek çok kişinin sevdiğini mutlu etme telaşını ön plana çıkarır. Bu özel günlerde çiftler birbirlerine olan sevgisini göstermek için adeta yarış içerisine girerler. Partnerler arasında alınan hediyeler ilişkinin heyecanını korumayı destekler. Küçük sürprizler ve bu tür özel günler sağlıklı ilişkiler açısından da öneme sahiptir. Sevgililer Günü ve diğer tüm günlerde bu mutluluğu sürdürebilmek için ise çiftlerin dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. Bunlara uyulduğunda hem kadın hem de erkek için memnuniyet daha fazla olacaktır.

14 Şubat Sevgililer Günü nereden çıktı, diye bakıldığında bununla ilgili çok sayıda rivayet olduğu görülür. Birçok ülkede kutlanan bu özel günün kökeninin Roma Katolik Kilisesi inanışına dayandığı bilinmektedir. Valentine’s Day olarak da isimlendirilen günün aslında Valentine isimli bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olduğu belirtilir. Bu nedenle 14 Şubat bazı toplumlarda Aziz Valentine Günü olarak da adlandırılır. Uzun yıllardır kutlanan bu özel günde çiftlerin ilişkilerini daha sağlıklı hale getirecek önerilerden bazıları şunlardır:

1. Anlamak için Dinleyin

Tartışmalarda çiftler için en büyük problem anlamak için değil, yargılamak için dinlemektir. Bunun yerine karşıdakini dinleyerek onu anlamaya çalışmak gerekir. İlişkilerdeki en büyük hatalardan bir diğeri karşı taraf laf anlatırken onu anlamaya çalışmak yerine ne cevap vereceğini düşünmektir. İlişkiyi yapıcı yönde etkileyebilmek için karşıdakinin anlattıkları ve her türlü eleştirisi dikkatli şekilde dinlenmelidir.

2. Kişisel Alanlara Saygı Duyun

Her alanda beraber olmak ve kişiye özel alanlar, vakitler bırakmadan yapışık ikiz gibi gezmek ilişkilere belli bir süre sonra zarar verebilir. Her sağlıklı ilişkide bireysel alanlar mutlaka olmalıdır. Çiftler sürekli birbirinin gölgesinde hareket ettiğinde bir süre sonra sıkılma ve bunalma hissi görülebilir. Aynı çatı altında birlikte olmanın yanı sıra bireysel özgürlüğe, ilgi alanlarına ve hobilere müdahale etmemek gerekir. Farklılıkları kabul etmek daima ilişkiyi ileriye götürecektir.


3. Birlikte Yeni Deneyimler Yaşayın

Sürekli bireysel çaba sarf etmek yerine ortak çalışmalar yapmak ilişkinin canlı kalmasını sağlayacaktır. Evde ya da dışarıda geçirilen vakit fırsata dönüştürülmelidir. Örneğin, evde film izlerken çiftlerin ortak beğendiği film türüne öncelik verilebilir. Alternatif olarak hafta sonu kahvaltılarında güzel ve eğlenceli anılardan bahsedilerek neşeli anların sayısı artırılabilir.

4. Sosyal Hayatı İhmal Etmeyin

İlişki haricinde her bireyin sosyal hayatının olması gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle sosyal hayat denildiğinde erkeğin öne çıktığı, kadınların daha fazla evde kaldığı düşünce yapısı ilişkilere zarar verecektir. Sosyal çevreye ve kişisel hobilere zaman ayırmak hem ilişkiyi hem de kişiyi zinde tutacaktır. Özellikle hobilere zaman ayırmak ya da eş, dost ile bireysel olarak bir araya gelmek kişiye pozitif bir ruh hali kazandıracaktır.


5. Evde Bile Bakımı Aksatmayın

Ev ortamı herkesin kendini en rahat hissettiği yerlerden biri olsa da partnerinizle birlikte yaşadığınızı unutmayın. Bakımlı olmak yerine kendini salmak bir süre sonra özensizliği de beraberinde getirir. Bunun aksine kadın ya da erkek her gün dışarı çıkıyormuş gibi duşunu almalı, kendine çeki düzen vermelidir. Fazla kilolar varsa onlardan kurtulmak için sürdürülebilir bir diyet uygulanabilir ya da düzenli tempolu yürüyüş yapılabilir.

6. Sürekli Geçmişi Konuşmayın

14 Şubat Sevgililer Günü ve diğer tüm günlerde sürekli eski defterleri açmak can sıkıcı olabilir. Üzücü olan davranışları her tartışmada açığa vurmak yıpratıcı olacaktır. Bunun yerine geçmişe değil “an’a odaklanılmalı”, her zaman yapıcı yaklaşımlar ile hareket edilmelidir.

Bazen her ne kadar her şeyi doğru yapsak da çevresel faktörler, maddi sorunlar ya da ruh hali nedeniyle çeşitli problemle karşılaşma olasılığı hep vardır. İlişkinizde sorunlar yaşıyor veya çift terapisi desteği almayı düşünüyorsanız Demir Sağlık Dijital Özel Sağlık Sigortası avantajlarından faydalanabilirsiniz.