0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası | Kanser Nedir, Evreleri ve Tedavi Süreçleri

SAĞLIK

24.04.2023

Kanser nedir sorusu, birçok insanın merak ettiği ve her zaman sağlık gündeminde yer alan konulardan biridir. Her organda ve her dokuda görülebilen kanser, hücrelerin bağımsızlık kazanıp ölümsüz hale dönüşmesi ile ortaya çıkar. Eğer zamanında müdahale edilmezse kısa süre içerisinde diğer organlara yayılır ve iyileşme olasılığı azalır. Hastanın, hem kendini hem de çevresini etkileyen bu hastalığın; psikolojik, sosyal ve ekonomik etkileri vardır. Kansere ve tedavilerine dikkat çekmek amacıyla her yıl 1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası olarak kutlanır. Hafta boyunca kanserle mücadeleye olan farkındalığın artması amaçlanır.

Dünya genelinde her sene 14 milyona yakın insan kansere yakalanır. Araştırmalara göre de kanser en çok görülen ölüm nedenleri arasında yer alır. Hastalık cinsiyet, yaş, ırk, din, dil ayrımı yapmaksızın tüm insanları etkisi altına alır.

Kanserin Kaç Evresi Vardır?

Kanserin evreleri hastalığın hangi aşamada olduğunu belirtir. Genellikle tüm türlerde 4 ya da 5 evre bulunur. Evreler belirlenirken hastalığın ortaya çıktığı yerdeki yayılımı, çoğalması ve lenf nodlarına ulaşması gibi durumlar dikkate alınır. Evre 0’da kanserli hücreler oluşmaya başlamıştır ve erken tanı ile tedavi olasılığı oldukça yüksektir. Evre 1’de kanserli hücreler bulundukları organda sınırlıdır, erken evre olarak da nitelendirilir.

Evre 2’de kanserli hücreler oldukları organa iyice yayılmıştır. Evre 3’de ise kanser ilgili organ haricinde lenf düğümlerine ve komşu organlara ilerlemiş olabilir. Evre 4 ilerlemiş kanser evresi olarak kabul edilir. Son evre olarak değerlendirilen 4. evrede kanser hücreleri uzak organlara kadar çoğalmıştır.


Kanserde Tedavi Mümkün mü?

Kanser hastalığının tedavisi özellikle erken teşhiste mümkündür. En çok uygulanan tedavi yolları ameliyat, kemoterapi, radyoterapi, hormonoterapi yöntemleridir. Ülkemizde önceden fark edilebilmesi için meme kanseri tarama yaşı 40 olarak belirlenmiştir. Rahim ağzı kanserleri için ise 30 ile 65 yaş arası kadınlarda sürüntü ve HPV testleri yapılır. Bağırsak kanseri için ise 50 ile 70 yaş arasındakilere gaita ile kolonoskopi taramaları uygulanır. Bu taramalar sayesinde kansere karşı tanı ve tedavi süreçleri geliştirilir. Ulusal Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında kanser türlerinden korunmanın yolları ve tedavi şekilleri hakkında insanlara bilgilendirmeler yapılır.

Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Kanser zamanında tedavi edilmezse vücudun bütün bölümlerine yayılabilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi için kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Hastalığın neden olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Yaygın sebep olarak vücut hücrelerinin tahrip olması gösterilir. Sigara içilmesi ve hava kirliliği de kanseri tetikleyen durumlar arasındadır.

Araştırmalara göre nedeni bilinmeyen kilo kaybı, tuvalet alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, geçmeyen halsizlik, iyileşmeyen ve uzun süren yaralar, sebebi bilinmeyen ateş ve ağrı, uzun süreli öksürük ve ses kısıklığı, benlerde ve siğilde değişiklik, hazımsızlık ya da yutma güçlüğü, meme ya da diğer organlarda ele gelen şişlik, ani akıntı ve kanamalar kanserin habercisidir. Bu belirtiler sayesinde kanser vakalarının yaklaşık %40’ı potansiyel olarak önlenebilir.


Kanserden Korunma Yolları

1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası kapsamında, insanların kanserden korunma yolları hakkında bilinçlenmesi sağlanır. Özellikle sigara içen kişiler daha dikkatli olmalı ve hemen sigarayı bırakmalı ya da azaltmalıdır. Güneşte geçirilen süre azaltılmalı, vücutta bulunan benlerle oynayıp tahriş edilmemelidir. Yılda en az 1 kere sağlık kontrolünden geçilmeli, en küçük bir şüphe halinde bile doktora gidilmelidir. Bu tür önlemler sayesinde kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Ülkemizde en sık görülen kanser türleri larinks, mesane ve akciğer kanserleri olup sigara kullanılması bunların oluşumunu tetikler. Kadınlarda özellikle meme kanseri sıkça ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar