0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Avrupa’da Sanatın Kalbinin Attığı 10 Şehir

SEYAHAT

18.05.2023

Avrupa köklü tarihiyle, yüzyıllar boyunca sanatta çığır açmış olan dahi isimlerin yetiştiği bir coğrafyadır. Ayrıca sanat akımlarının ortaya çıktığı ve sanat tarihinin şekillendiği bir bölge olarak da bilinir. Sanatçılara adanmış özel müzeleri, mimari başyapıtları ve sokak sanatları gibi birçok durağı olan Avrupa’da sanatın kalbinin attığı 10 şehri sizin için derledik.

1. Paris

Avrupa’da sanat ve müze denilince akla gelen ilk şehirdir. Dünya’da en çok ziyaret edilen Louvre müzesi Paris’te yer alır. Müzenin en ünlü eseri Mona Lisa tablosu olsa da eski çağlardan günümüze kadar gelen eserlerden oluşmuş büyük bir koleksiyona sahiptir.

2. Londra

National Portrait Gallery, British Museum ve Tate Modern gibi ünlü müzelerin bulunduğu şehirdir. British Museum’da dünyanın dört bir yanından toplanan ve bir araya getirilen eski eserlerle insanlık tarihinin gelişimini gözlemleyebilirsiniz. Tate Modern müzesinde ise modern sanatçıların eserleri sergilenmektedir. Tüm müzelerin yanı sıra şehrin en trend bölgesi olan Shoreditch’i ziyaret ederek tarihin en ünlü sokak sanatçılarının şehre kazandırdıkları eserleri görebilirsiniz.


3. Floransa

İtalyan Rönesansı’nın doğduğu şehirdir. Bölgedeki müzelerden ziyade sokaklarında bulunan çok sayıda sanat eseri, şehri bir açık hava müzesi haline getirmektedir. Floransa'da göreceğiniz yüzlerce ünlü eser arasında ünlü sanatçı Michelangelo’nun yaptığı Davut heykeli, en ünlü ve en çok ziyaret edilen sanat eseridir.

4. Roma

Roma’da attığınız her adım sizi tarihin başka bir dönemine götürür. Roma sanatı, kendinden önceki sanat kültürlerinin senteziyle oluşan zengin bir üsluptur. Mimari yapıların tavanını süsleyen ünlü ressamların eserleri, Trevi Çeşmesi, ormanları ve dünyaca ünlü tablolara ev sahipliği yapan müzeleriyle sanatseverleri, sanata doyuran bir şehirdir.

5. Amsterdam

Amsterdam dünyaca ünlü Hollandalı ressam Van Gogh’a adanmış müzesiyle, sanatçının hayatını tüm detaylarıyla sergilemekte ve sanatseverlerle buluşturmaktadır. Şehrin bir diğer büyük müzesi olan Rijksmuseum da Rembrandt, Frans Hals ve daha çok sayıda ünlü ressamın büyüleyici eserlerini sergiliyor.


6. Viyana

Viyana klasik eserlerle güncel sanat müzelerinin uyum içinde birbirine karıştığı şehir olarak bilinir. Museumsquartier bölgesi, 60 bin metrekarelik bir alanda çok sayıda sanat kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin müzelerinde Yunan, Mısır ve Antik Roma’nın en değerli koleksiyonları sergilenmektedir.

7. Berlin

Berlin yakın tarihiyle öne çıkan ve sürekli gerçekleştirdiği sanat galerileriyle tanınan bir şehirdir. Pergamon, eski Babil ve Antik Yunan eserlerinin sergilendiği önemli bir müzedir. Sokak sanatçıları tarafından, Berlin Duvarı’nın kalıntıları üzerine resmedilen eserler şehrin bir diğer önemli sanat durağını oluşturmaktadır.

8. Bilbao

İspanya’nın en büyük müzelerinden biri olan ve eşsiz tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Guggenheim Müzesi, Bilbao’da bulunur. Müze ünlü Mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmış olup 1997 yılında ziyarete açılmıştır. Ülkenin en önemli tarihi eserleri bu müzede sergilenmektedir. Sadece müzenin içinde değil, etrafında da ünlü sanatçıların eserleri yer alır.

9. Barselona

Sanat tarihinin en önemli isimleri olan Picasso, Gaudi ve Miro bu şehre kendi izlerini bırakan sanatçılardır. Şehrin siluetinin en dikkat çekici mimari yapısı olan La Sagrada Famillia, Antonio Gaudi’nin en önemli eseridir. Antonio Gaudi, Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin yaratıcısıdır. Park Güell, Casa Mila, Casa Vicens ve Colonia Güell bu ünlü mimari eserlerden sadece birkaçıdır. Picasso Müzesi, ünlü ressamın dört binden fazla eserine ev sahipliği yapar. Bir diğer önemli sanat durağı ise Muntjuic tepesinde bulunan Fundacio Joan Miro Müzesi’dir.

10. Venedik

İtalya’nın en çok turist kabul eden şehridir. Venedik şehrinin yüzen şehir olarak isimlendirilmesinin nedeni, 118 küçük adadan oluşan bir lagün üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Rönesans döneminde yaşamış olan Titian ve Veronese gibi dahilerin sanat eserleri ile Peggy Guggenheim’ın çağdaş sanat eserlerini bir arada sergiler. Her sene düzenlenen Venedik Sanat Bienali, sanatseverlerin şehri devamlı ziyaret ettikleri bir durak haline getirmiştir.

Ruhunuzu sanat ile besleyebileceğiniz şehirlere gitme fırsatı bulduğunuzda, yola çıkmadan önce mutlaka düşünmeniz gereken noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi yurt dışına çıktığınızda karşılaşabileceğiniz hastalık ve kaza gibi riskleri kontrol altına alabilmektir. Sizin için tüm bu riskleri kontrol altına aldığımız Vize ve VIP Seyahat Sigortası ürünlerimize göz atabilir ve güvenli seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar