0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Seyahat Rotası

SEYAHAT

16.02.2023

Tarih boyunca çok sayıda farklı medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye, doğal güzellikler yönünden çok zengindir. Coğrafi konumu itibariyle geçiş güzergahlarından biri olması, ülkenin dört bir yanında bu birikimin izlerine rastlamayı sağlar. Etrafının denizlerle çevrili olması Türkiye’yi her tatil ihtiyacına yanıt verebilir hale getirir. Farklı beklentilere hitap edecek en çok tercih edilen seyahat rotaları şunlardır:

1. Datça (Muğla)

Datça gezilip görülecek yerler arasında bulunup tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Beklentileri fazlasıyla karşılayacak özelliklere sahip olan bu turistik nokta özellikle yaz aylarında turist akınına uğrar. Ziyaretçilere huzurlu bir deneyim sunan Datça, yeşil ile denizin bir arada bulunduğu noktadır.

2. Göbeklitepe (Şanlıurfa)

Yerleşik hayata geçişin ilk örneği olan Göbeklitepe Mısır piramitlerinden çok daha eski bir geçmişe sahiptir. Bu tarihi yapı ilk ibadet merkezi olma özelliğine de sahiptir. Tarihsel ve görsel özellikleriyle Türkiye’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri burasıdır.


3. Efes Antik Kenti (İzmir)

Ülkemizdeki turistik yerlerden biri olan Efes antik kenti, 1995 yılında Dünya Mirası olarak tescillenmiştir. Bölgede bulunan Celsus Kütüphanesi, Artemis Tapınağı kalıntıları, Yamaç evleri ve çok daha fazlası gezilip görülmeye değer yerler arasındadır.

4. Pamukkale Travertenleri (Denizli)

Dünya Mirası listesinde yer alan Pamukkale travertenleri yaklaşık 14 bin yıl önce oluşturulmuştur. Dört mevsim boyunca sabit sıcaklıkta olan suları ve eşsiz manzarası ile hayranlık uyandırır. Denizli merkezde bulunması sayesinde bölgeye ulaşım kolaydır.

5. Kapadokya (Nevşehir)

Hemen herkes gezilip görülmesi gereken yerler arasında Kapadokya’yı söyler. Önemli tarihi yapılara sahip olan Kapadokya, aynı zamanda bir doğa harikasıdır. Gün doğumunda bölge genelinde yükselen balonlar manzaranın güzelleşmesini ve renklenmesini sağlar.


6. Sümela Manastırı (Trabzon)

Kayalıklar üzerine kurulu bir yapı olan Sümela Manastırı, mimarisini ve varlığını uzun yıllardan bu yana korumuştur. 13. yüzyıldan itibaren korunan yapı 18. yüzyılda yenilenmiştir. Fotoğrafçılar için farklı manzaralara sahip olan bölge yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

7. Salda Gölü (Burdur)

Farklı yapıdaki ve beyaz kumları ile dikkat çeken Salda Gölü berrak bir suya sahiptir. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen göl ülkemizdeki turistik yerler arasında gösterilir. Geniş bir alanda bulunması ve kolay ulaşılabilir olması gölü daha cazip hale getirir.

8. Amasra

Sakin bir tatil isteyenler için ideal olan Amasra her mevsimi ayrı güzel noktalardan biridir. Karadeniz’in şirin kasabalarından biri olan bölge doğal güzellikler yönünden zengindir. Müzesi, kalesi, Cenova şatosu gibi yerler şehri daha güzel hale getirir.

9. Nemrut (Adıyaman)

Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunan Nemrut, özellikle tarih meraklıları için ideal bir bölgedir. 7 metreye varan dev heykellerin bulunduğu bölgede aslan ve kartal heykelleri de vardır. Kommagene Krallığı’nı içinde barındıran milli park turistler için cezbedici bir keşif noktasıdır.

10. Safranbolu (Karabük)

Ahşap evleri ve tarzıyla dikkat çeken Safranbolu Osmanlı mimarisinin en iyi örnekleri arasındadır. Yerel lezzetleri ve doğası ile ayrı güzel olan bölge ziyaretçilere huzurlu, sakin ve lezzet dolu bir tatil vadeder. Şehre gelenler esnaflarla dolu çarşıdan hediyelik eşyalar satın alabilirler.

11. Ayder Yaylası (Rize)

Karadeniz Bölgesi’ne yapılan seyahatler herkesin ilgisini çekecek niteliktedir. Bölge genelinde yayla turizmi yaygın olup Rize Çamlıhemşin’de bulunan Ayder Yaylası en iyi noktalardan biridir. Yemyeşil manzarası ve tertemiz havası ile Ayder Yaylası her mevsim ayrı güzeldir. Bölgeye özel olan kara lahana çorbası, sarma gibi farklı tatlar damak zevkinin de gelişmesine katkıda bulunur.

İlginizi Çekebilecek Yazılar