0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken Büyüleyici 6 Doğa Harikası

SEYAHAT

15.06.2023

Türkiye, bulunduğu coğrafi konumu nedeniyle tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine kadar her bölgesinde çeşitli doğa güzelliklerini barındırır. Ülkemizde çok sayıda bulunan doğa güzelliklerinin arasından mutlaka görmeniz gereken 6 doğa harikasını sizin için derledik.

1. Kelebekler Vadisi, Muğla

Vadide bulunan endemik bitkiler, farklı türdeki kelebeklerin beslenmesi ve orada yaşamaları için en uygun ortamı sunar. Adını ev sahipliğini yaptığı 80’den fazla kelebek türünden alsa da bölge, dik kayalıklarla çevrili yapısı ve turkuaz renkli deniziyle de oldukça ilgi görmektedir. Vadiye ulaşım yalnızca Ölüdeniz’den kalkan teknelerle sağlanıyor. Kara yolu ulaşımının olmaması nedeniyle Kelebekler Vadisi, uzun yıllar izole kalmış ve günümüze ulaşmış bir cennettir.

2. Şehriban Kanyonu, Kastamonu

Yüksekliği bin metreye kadar ulaşan, bazı yerlerinin birbirine değecek kadar yakın olduğu Şehriban Kanyonu, Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde bulunur. Kanyonun iki duvarının ortasında akan çayın döküldüğü noktada suyun debisi oldukça yüksektir. Kuvvetli bir akıntıya sahip olan bu kanyona insanlar “ölümle dans kanyonu” adını vermişlerdir.


3. Ihlara Vadisi, Aksaray

Ihlara Vadisi, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunur. Dünyadaki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir. Diğer kanyonlardan farklı olarak geçmiş dönemlerde barınma yeri olarak kullanılan dünyanın en büyük kanyonudur. Vadiyi çevreleyen kayaların kolay oyulması nedeniyle bölgede çok sayıda kilise ve mağara mekanları bulunur. Tektonik yükselmeler ve Hasandağı volkanının püskürmesinin ardından çöküntüye uğrayan alan, Menediz Çayı’nın binlerce yıllık aşındırması sonucunda oluşmuştur. Menediz Çayı’nın etrafındaki yeşil alanlar, dik yamaçlar ile bir araya gelerek eşsiz bir doğa güzelliği oluşturmaktadır.

4. Gökpınar Gölü, Sivas

Sivas’ın Gürün ilçesinde yer alan, doğal akvaryum olarak bilinir. En derin noktaları 20 metreye ulaşan Gökpınar Gölü’nde mavi ve yeşilin tüm tonlarına rastlamak mümkündür. Alüvyon birikimi ve besleyici su kaynaklarıyla oluşmuş, berraklığıyla özellikle yaz aylarında 15 metre derinliğe kadar yüzen balıkları net olarak görebildiğiniz özel bir göldür. Yazları yemyeşil doğanın içinde canlı renkleriyle kendini belli ederken kışın ise karların arasından ışıldıyor. Gölde dalış yaparak içerideki dünyayı da keşfetmek mümkün.


5. İztuzu Plajı, Muğla

Muğla’nın Dalyan ilçesinde bulunan plaj, Avrupa’nın en iyi plajı seçilmiştir. İztuzu Plajı’nı eşsiz kılan, inci tanesi kumları ve caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olması gibi özellikleridir. Kaplumbağaları ve diğer canlıları korumak için plaja sadece belirli saatlerde girilebilmektedir. Ayrıca plajda yaralı kaplumbağaların tedavisi için kaplumbağa hastanesi de bulunmaktadır. Plajın ön cephesi tuzlu suya bakarken iç kısmında tatlı su gölü bulunmaktadır.

6. Tortum Şelalesi, Erzurum

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan ve Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi, her mevsim sunduğu farklı güzellikleriyle bir cazibe merkezi halini almıştır. 1700’lü yıllarda Kemerlidağ’dan kopan büyük bir kaya parçasının, Tortum Çayı’nın döküldüğü Tez Vadisi’ni tıkamasıyla oluşmuştur. Hemen önünde bulunan izleme balkonu ise ziyaretçileri büyüleyici manzaralar ile buluşturan özel bir alandır. Ayrıca balkonun nefes darlığı ve kalp hastalığına iyi geldiğine inanılmaktadır.

Yurdumuzda bulunan bu eşsiz doğa harikalarını gezme fırsatı bulduğunuzda, yola çıkmadan önce mutlaka düşünmeniz gereken önemli birkaç nokta vardır. Bu noktalardan en önemlisi yolda karşılaşabileceğiniz hastalık ve kaza gibi riskleri kontrol altına alabilmektir. Yurt dışı gezi planlarınızda ise güvenli hale getirdiğimiz "Seyahat Sigortası” ürünümüze göz atabilir ve seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar