0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Dünya Veteriner Hekimler Günü Ne Zaman?

YAŞAM

27.03.2023

hybrid

Dünya genelinde her yıl Nisan’ın Son Cumartesi günü Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanır. Hayvanların refahının yüksek olmasını sağlayan veteriner hekimler, onların sesi olurlar.

2000 yılında Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WHA), Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü ilan etmiştir. Bu anlamlı günün ülkemizde ilk kutlanması 2001 yılında Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından düzenlenen organizasyon ile gerçekleşmiştir.

Veteriner Hekimler Günü Nedir?

Toplum sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı gibi konuları anmak için iyi bir fırsattır. Manevi açıdan mutluluk veren veterinerlik mesleği, dilsiz canlıların korunmasına katkıda bulunur.

Veteriner Hekimler Günü kapsamında dünya çapında veteriner hekimlik çalışmaları güçlendirilir. Aynı zamanda yalnızca hayvanlarla sınırlı kalmayıp çevre, insan ve gıda sağlığını korumak için de çalışmalar yapılır.


Dünya Veteriner Hekimler Günü Önemi

Ülkemizde veteriner hekimlik mesleğinin başlangıcı Osmanlı dönemine kadar uzanır. İlk veterinerlik dersleri okullarda 1842 yılında verilmeye başlanmıştır. Süvari okullarında başlayan bu dersler zaman içinde daha da yaygınlaşmıştır.

Genellikle veteriner hekimlerin yalnızca hayvan sağlığı üzerinde çalıştığı düşünülür. Aslında buna ek olarak sürü hekimliği, koruyucu hekimlik, gıda güvenliği ve halk sağlığı gibi konularda da veterinerler farklı çalışmalar yürütürler. Sadece hayvanı değil; insanı, gıdayı ve çevreyi de özne alan veterinerler, insan sağlığı açısından önemli bir role sahiptir. Veteriner Hekimler Günü kapsamında tüm bu alanlara dikkat çekilir.

Dünya Veteriner Hekimler Günü Hangi Gün?

Toplumun, hayvanların daha sağlıklı ve verimli olmaları için çalışan veterinerler refahın öncelikli olmasını sağlar. Dünya Veteriner Hekimler Günü hangi gün diye araştırırken bu özel günde yapılan ya da yapılması planlanan çalışmalarla ilgili sayısız kaynağa ulaşılabilir. 2023 yılında 29 Nisan tarihinde kutlanacak olan Veteriner Hekimler Günü her yıl farklı bir tema etrafında düzenlenir. Bu tema kapsamında hayvan bakımının nasıl olması gerektiği ve veteriner hekimlerin hayvanlara nasıl yardım edebileceği anlatılır. Belirlenen konu ile ilgili en fazla katkı yapan grup, kişi ya da derneğe Dünya Veteriner Hekimler Günü ödülü verilir.

Dünya Veteriner Hekimler Günü Nasıl Kutlanır?

Her sene Dünya Veteriner Hekimler Günü kapsamında hem yüz yüze hem de çevrim içi etkinlikler düzenlenir. Veterinerlik görevini yapanlar toplantılar düzenleyerek nasıl daha iyi olabileceklerine ilişkin çalışmalar yürütürler. Hediyeleşmenin olduğu bu anlamlı günde takdir yemeği ya da partisi düzenlenebilir. Veterinerlik Günü’nü anlatan kartpostallar, e-postalar, el ilanları ya da infografikler hazırlanabilir. Baskılarda “Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun!” yazısına yer verilebilir.

Hayvan sahibi olan kişiler veteriner hekimlerine çeşitli teşekkür mesajları gönderebilir, sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapabilir. Ayrıca hekimler tarafından düzenlenen etkinliklere katılabilir. Hediye olarak hayvan baskılı tişörtler, telefon kılıfı, su şişesi, ahşap işlemeler, ayakkabı, çorap gibi ürünler alınabilir.


Dünya Veteriner Hekimler Günü Temaları

Her yıl kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü ne zaman, diye bakıldığında tüm senelerin farklı temalarla kutlandığı görülecektir. Örneğin, 2022 yılı teması veteriner hekimlerin zorluklarla mücadele gücünün artırılması, 2021 yılı teması veteriner hekimlerin covid- 19 krizine müdahalesi, 2020 yılı teması ise hayvan ve insan sağlığını iyileştirmek için çevrenin korunması olarak ifade edilmiştir. Önceki yıllarda aşılamanın değeri, tek sağlık yaklaşımı ve sürekli eğitim, hayvan refahı, vektörlerle bulaşan zoonoz hastalıklar, antimikrobiyal direnç gibi temalara rastlanır. Her bir tema o yılın toplumsal gelişmelerine göre belirlenir ve o yıla uygun farklı etkinlikler düzenlenir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar