0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 9 Film Önerisi

YAŞAM

26.01.2023

hybrid

Hayata farklı bir pencereden bakmak ve bakış açınızı değiştirmek için film önerileri almak iyi bir seçenektir. Yaşanan bazı olaylardan ders çıkarabilmek ya da kişisel değerlere bir yenisini eklemek karmaşık durumlardan kolayca uzaklaşabilmeyi sağlar. Bu amaçla izlenmesi gereken filmlerden birkaçı şunlardır:

1. Yukarı Bak (Up)

En iyi animasyon filmlerinden biri olan “Yukarı Bak” filmi sevdiğiniz kişiye karşı bakış açınızı değerlendirmenizi sağlayacaktır. Filmin ana teması sevdiğinizi incitmemeniz gerektiği, çünkü onu bir gün incitmek için bile bulamayacağınız yönündedir. Filmde 78 yaşındaki Carl Fredricksen çocukluk aşkı olan Ellie ile tanışıp yıllar sonra evlenir. Birlikte hayal ettikleri cennet şelalesine gitmek için evini binlerce balonla havaya uçuran Carl eşinin vefat etmesiyle bu yolculuğa tek başına çıkar ve macera başlar.

2. Amelie

2001 yapımı olan “Amelie” 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve en çok ses getiren yapımlardan biri olmuştur. Filmde Amelie etrafına mutluluk saçan, insanların yardımına koşan ve onların hayatını kolaylaştırmaya çalışan biridir. Bir süre sonra yalnız olduğunu fark eder ve hayat kendisi için tuhaf bir boyut kazanır.


3. Piyanist

2002 yapımı filmlerden biri olan “Piyanist", İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen gerçek bir dramı konu edinir. Bu film sinemaya Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı kitaptan uyarlanmıştır. Filmde Nazi işgali altında olan Polonya’da ünlü piyanist esir kampından kaçar ve Varşova’da kenar mahallelerde hayatta kalmak için mücadeleye başlar. Kendisine beklemediği bir anda gelen yardımla hayatı bambaşka bir hal alacaktır.

4. Yeşil Yol

Bir mahkum ile hapishane görevlisinin hikayesini anlatan “Yeşil Yol” sinema severlerin tekrar tekrar izledikleri filmlerden biridir. 1999 yapımı olan filmde mahkum John Coffey heybetli görünümüne rağmen saf ve çocuk ruhlu biridir. Kendisi iki küçük kız çocuğunun katili olma suçlamasıyla yargılanır.

5. Matrix

Yaşanan ve yaşananın ötesindeki gerçeklerin anlatıldığı “Matrix” 1999 yılı yapımıdır. Bilim kurgu ve aksiyon türlerinde olan film, insanların makinelere karşı olan mücadelesini ortaya koyar. Makinelerin insani niteliklere sahip olduğunu gösteren filmde, insan düşüncelerinin de makinelerle ortak noktalarının olduğu gösterilir.

6. Esaretin Bedeli

1994 yılında vizyona giren “Esaretin Bedeli” Red ve Andy ismindeki iki mahkumun hapishanede kendilerine kurdukları dünyanın öyküsünü anlatır. İyimser ve hayata bağlı olan Andy başarılı ve genç bir bankerdir. Umutlu bakış açısına sahip olmasıyla tüm mahkumları hapishanede bile özgür bir hayat olabileceği düşüncesine inandırır.

7. Şahane Hayat

Şahane Hayat” filminin asıl konusu ne olursa olsun yaşamanın her zaman güzel olduğudur. Herkesin hayatının bir başkasını etkilediği ve o kişi ortada olmadığında diğer kişinin hayatında büyük bir boşluk olduğu gösterilir. Başrol kahramanı George olayların ters gitmesiyle intihar eşiğine gelir ve o esnada Clarence gelerek onu bu fikirden vazgeçirmek için var gücüyle çabalar.


8. Siyah (Black)

Dramatik bir başyapıt olan “Siyah” filminde hayatı karanlıkta yaşamaya mahkum olan kör ve sağır bir genç kızın hikayesi konu edilir. Bu kızın öğretmeni sayesinde neler başarabildiği anlatılır. İşitme ve görme yetisini bebekken kaybeden kız öğretmeninin yardımıyla ve ailesinin desteği ile yeni bir hayata başlayacaktır.

9. Truman Show

Tarihteki en yaratıcı senaryolardan birine sahip olduğu düşünülen “Truman Show” filminde hikaye, başrol kahramanı Jim Carry’nin profesyonel oyunculuk performansı ile birleşince daha da etkileyici olmuştur. Mutlu bir hayata ve güzel bir eşe sahip olan Truman bir gün öldüğünü zannettiği babasını yolda görür ve birtakım yolunda gitmeyen olaylar yaşanmaya başlar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar