0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Endişelenmeden tüketebileceğin doğal şeker kaynakları

Sayısız yiyecek ve içecekte tatlandırıcı olarak kullanılan rafine şeker, az miktarda tüketsen bile oldukça zararlı. Sağlıklı beslenmenin önüne geçen ve birçok hastalığı tetikleyebilen şeker kullanımı, alışıldığında bırakılması çok zor hale gelebiliyor. Şeker tüketimine özellikle hamilelik döneminde dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu dönemde oluşan hormonel değişiklikler nedeniyle anne adaylarında insülin dengesinde bozulmalar görülebiliyor. Eğer bebek bekleyen bir ebeveyn adayıysan, sizlere sunduğumuz İki Can Hamilelik Sigortası ile hem kendinizi hem de bebeğinizi güvence altına alabilirsiniz. Poliçe kapsamında diş bakım planı, göz paketi gibi hizmetler de ücretsiz.

BESLENME

21.04.2020

Şeker, sınırlı miktarda ve seçici bir şekilde tüketilmesi gereken gıdaların başında geliyor. Her ne kadar şeker tüketiminin tamamıyla zararlı olduğunu savunan bazı görüşler olsa da, uzmanlar bunun doğru olmadığını dile getiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, işlenmiş beyaz şeker tüketmek yerine doğal şeker kaynaklarına yönelmek. Aşağıda hem tek başına tüketebileceğin, hem de tatlılarınızı tatlandırmak için kullanabileceğin doğal şeker kaynaklarına yer veriyoruz. Ancak öncesinde hatırlatalım: Her ne kadar doğal da olsa, meyveler dahil tüm şeker kaynaklarını ölçülü tüketmelisin.

Bal

Balın birçok hastalıkta şifa kaynağı olduğu bilinen bir gerçek. Şeker tüketmek yerine bal tüketmek de her açıdan daha sağlıklı. Mucizevi besinlerden olan bal, vücuda bağışıklık kazandırır, enerji verir, güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Kan şekerini de düzenlediği için yağlanmayı da engellemiş olur. Şeker yerine kullanılabilecek en iyi alternatiflerden biridir; ancak miktarını ve tüketme sıklığını iyi belirlemen gerekir. Soğuk ya da az ısıtılmış süte ilave edebilir, her sabah kahvaltıda bir bardak tüketerek güne çok daha zinde başlayabilirsin.

Stevia

Hem tatlandırıcı özelliğe sahip hem de sıfır kalori olan, aynı zamanda doğal bir besini kim tüketmek istemez ki? Son zamanlarda şekerin yerine tercih edilen gıdaların başında gelen stevia ile hala tanışmadıysan, kesinlikle denemeni öneririz. Diyet gıdalarda da rahatlıkla kullanılabilen stevia, tam adı stevia rebaudiana olan şeker otu bitkisinden üretiliyor. Stevia bitkisinin yapraklarını kuruttuktan sonra, toz haline getirdiğinizde içeceklerinizde ve tatlandırmak istediğiniz yiyeceklerin yapımında kullanabilirsin. Belirli miktarda tüketildiğinde herhangi bir yan etkiye sahip olmayan stevianın az bilinen bir özelliği ise nikotin isteğini azalttığı için sigarayı bırakmada faydalı olmasıdır. Stevia bitkisinin diğer olumlu etkileri arasında; cildi sıkılaştırması, tansiyonu düzenlemesi, diyabet tedavisine iyi gelmesi,  sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri gösterilebilir.

Akçaağaç şurubu

Kanada’da yaygın olarak üretilen akçaağacın gövdesindeki sudan üretilen akçaağaç şurubu, rafine şeker yerine tüketebileceğin doğal seçeneklerden biridir. Görüntü itibariyle bala benzer. İçeriğinde demir, çinko, kalsiyum, manganez gibi önemli ve 24 farklı antioksidan bileşen içermektedir. Isıya dayanaklı bir yapıya sahip olduğu için sos yapımında ve pişmiş gıdaların yapımında kullanabilirsin. Diğer yandan; çay, kahve gibi içeceklerini ve yulaf gibi yiyeceklerini de akçaağaç şurubu ile tatlandırabilirsin.

Agave şurubu

Sabır otu şurubu olarak da anılan agave; içeriğinde potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum barındırır. Agave şurubu, şekere oranla yaklaşık 1,6 kat daha tatlıdır. Bu nedenle tüketirken miktarına da çok dikkat etmelisin. Bala karşı alerjisi olanlar ya da hayvansal gıdalar tüketmeyenler için en doğal tatlandırıcılardan biridir.

Hurma

Lifli bir yapıya sahip olan hurma; karbonhidrat, B6, magnezyum ve potasyum yönünden oldukça zengindir. Farklı türleri olan hurmanın her çeşidini doğal şeker olarak tüketebilirsin. Hurmayı ara öğünlerde yediğinde enerji verir ve tok tutar. Ayrıca kolesterolü düşürür ve felç riskini minimuma indirir. Hurmayı, blenderdan geçirerek farklı tatlıların yapımında doğal tatlandırıcı olarak kullanabilirsin.