0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Çocuğunuzun sorduğu sorulara yeterli ve doğru cevaplar verebilmek için ne yapmalısınız?

Yaş grubu ne olursa olsun, çocuklar merak eder ve çevresini keşfetmeye odaklanır. Konuşmaya başladığı dönemden itibaren de soru sorarak merakını gidermeye çalışır. Karşılaşacağınız soruların sınırı, yeri ve zamanı olmaz. Çocuğunuzun yönelttiği soruları geçiştirmeden, yeterli düzeyde cevaplar vermeniz ve merak duygusunu köreltmemeniz önemlidir. Peki, çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkilemeden merak duygusunu en doğru şekilde nasıl tatmin edebilirsiniz? 

22.04.2021

Sabırlı olun

Öncelikle ardı arkası kesilmeyen sorulara hazırlıklı olun. Merak ettikçe öğrenmek isteyen çocuğunuza kızmadan, onu geçiştirmeden, anlayabileceği şekilde her şeyi ifade edin. Sorduğu sorular komik de olabilir; ancak güldüğünüzde ya da ciddiye almadığınızda çocuğunuzun soru sorma, araştırma, merak etme yönleri gelişmez ve içe dönük bir birey olarak yetişebilir. Aynı soruyu farklı zamanlarda sorabilir. Böyle bir durumda da kızmadan, sabırla tekrar anlatmaktan kaçınmayın.

Pozitif bir izlenim verin

Çocuğunuz size soru yönelttiğinde her zaman güler yüzlü ve pozitif karşılayın. Size soru sormasında sakınca olmadığını bilmesini sağlayın. Soru sorduğu ortamda başkalarıyla beraber olabilirsiniz. Sorduğu sorular ne olursa olsun asla mahcubiyet duymayın. Böyle bir ortamda çocuğunuza kızmanız ya da ‘ayıp, sonra konuşuruz’ gibi ifadeler kullanmanız, çocuğunuzun özgüveninin gelişmemesine neden olabilir. Az önce de belirttiğimiz gibi, sorularına gülmek ve komik bulduğunuz izlenimini verip onu mahcup etmek yerine gülümseyin ve her zaman iletişime açık olun.

Çocuğunuzun yaş grubuna uygun cevaplar verin

Çocuğunuz her yaş döneminde farklı açılardan gelişim gösterir. Sorduğu sorular, yaşından çok büyük olabilir. Sizin çocuğunuza cevabınız, bulunduğu yaş grubuna uygun ve aynı zamanda tatmin edici olmalıdır. Beklemediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda siz de çocuğunuza soru yönelterek, konuyu detaylandırabilir ve merakının kaynağını öğrenebilirsiniz. Böylece sonraki adımda daha emin ilerlersiniz ve cevabınızı netleştirmiş olursunuz.

Bilmediğinizi belirtin ve beraber keşfedin

Eğer çocuğunuzun sorduğu sorunun yanıtını bilmiyorsanız, bilmediğinizi açıkça söylemenizde fayda var. Dürüst bir tutum sergilemeniz, çocuğunuzun da kişiliğinin bu yönde gelişme kaydetmesini sağlar. Bazı şeyleri çocuğunuz sordukça araştırabilir ve onunla beraber öğrenebilirsiniz. Sorulan sorularla ilgili cevaplayamadığınız konular için kitaplara ve pedagojik yazılara da başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun sorduğu soruların cevaplarını bilmediğinizde bunu ona söyleyin ve beraber öğrenebileceğinizi belirtin. Bazı şeyleri çocuğunuzla birlikte tecrübe etmek, ona her zaman yanında olduğunuz güvenini verir.

Çevresini merak eden ve keşfetmek için çabalayan çocuğun, en güvenilir kaynağı ebeveynidir. Araştırma, sorgulama duygusunun körelmemesi için çocuğunuzu cevapsız bırakmayın. Gerekli adımları izlediğinizde, yine de bu konuda tam anlamıyla tatmin olmak için bir uzman yardımına başvurmaktan da çekinmeyin. ‘Özel Sağlık Sigortası’nın sunduğu iki seanstan oluşan ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmetinden faydalanın, devam eden seanslarda ise seans başına %30 indirim fırsatını yakalayın