0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Daha sağlıklı iletişim kurabilmek için 6 adımda etkin dinlemeyi öğrenelim

Hepimiz zaman zaman konuşma ihtiyacı hissederiz. Üzüldüğümüz bir durum olabilir, bir haksızlık yaşamış ya da yanlış anlaşılmış olabiliriz. Böyle
durumlarda dinlenilmek hepimize iyi gelir. Ancak bir insanı dinlemekten daha önemli bir şey varsa, o da onu nasıl dinlediğimizdir. Psikolojide birçok dinleme şekli olsa da en iyi yöntem her zaman etkin dinleme adını verdiğimiz dinleme şeklidir. Etkin dinlemede dinleyen kişi karşısındakini yargılamak, onunla birlikte kızıp öfkelenmek yerine onun rahatlıkla içini açabilmesini sağlar. Bu şekilde kurulan iletişim de daha sağlıklı bir hal alır. Aşağıda etkin dinlemek için izlemeniz gereken adımları bulabilirsin.

KİŞİSEL GELİŞİM

22.03.2021

Ucu açık sorular sor

Karşındaki kişinin ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyerek yanıt vereceği sorular yerine ucu açık sorular sormayı tercih edebilirsin. Bu şekilde konuşan kişiyi yönlendirmemiş ve onun söylemek istediklerinin yer aldığı bir diyalog kurmuş olacaksın.

Özetle

Konuşma esnasında arada bir özet geçmek iki açıdan faydalıdır. Hem karşındakine onu dinlediğiniz mesajını vermiş hem de yanlış anladığın bir yer varsa bunu düzeltmiş olursun. Bu nedenle diyalog sırasında konuşulanları kısaca özetlemekten kaçınma, ancak bu konuda aşırıya da kaçma.

Tekrar et

Konuşan kişinin ifade ettiği bir cümlenin bir kelimesini tekrar etmek, karşındakini cesaretlendirir ve düşüncelerini daha da açmasını sağlar. Bu bir yorum yapma şekli değildir. Yalnızca karşındaki kişiyi anladığının bir ifadesidir.

Açıklığa kavuştur

Bazen konuşan kişi, anlattıklarının bazı noktalarını yeterince açıklamadan geçebilir. Bu durumda hikâyenin tamamını iyi bir şekilde anlayabilmek için bununla ilgili soru sormaktan kaçınma.

Cesaretlendir

İnsanlar her ne kadar konuşmaya ihtiyaç duyduklarını hissediyor olsalar da bazı zamanlarda bunun için yeterince cesarete sahip olamayabilirler. Böyle anlarda dinleyen kişinin karşısındakini cesaretlendirecek birkaç sözcük söylemesi yerinde bir davranıştır. Ancak yine de diyalog sırasında oluşan sessizlikleri doldurma ihtiyacı hissetme. Çünkü bu, karşı tarafa düşünmesi için bir şans verebilir.

Tepki vermekten kaçınma

Etkin dinlemenin amacı tamamen nötr olmak değildir. Tepki vermen gereken durumlarda bundan kaçınmanı gerektirecek bir durum olmadığını bilin. Örneğin; karşındaki kişi yaşadığı kötü bir dönemi anlatıyorsa, senin de bununla ilgili bir yorum yapmanda bir sorun yok. Aksine bu şekilde onu anladığını da göstermiş olursun.


Dinlemek bazen konuşmaktan daha zor olabilir. İyi bir dinleyici olmaksa emek ister. Konuşan bir kişiyi dinlemenin en iyi yolu olan etkin dinleme, hem karşınızdaki kişinin içini daha rahat açabilmesini hem de senin onu tam anlamıyla anlayabilmeni sağlar. Yazıda yer verdiğimiz 6 adımı uygulayarak, yakınlarını etkin dinleyebilir ve onlarla sağlıklı bir iletişim kurabilirsin.