0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

8 Adımda Yeni Yıl Planlamaları ve Kaliteli Bir Yaşam

İyi Yaşam

13.01.2023

Yeni bir yıla başlarken kaliteli bir yaşam için planlamalar yapmak her anın kıymetini daha iyi anlamayı sağlayacaktır. Kişinin kendini sağlıklı hissetmesi ve mutlu olması için bu planlar oldukça önemlidir. Kişiye özel olarak hazırlanan programlar yalnızca uyku ve yemek yeme saatlerini içermez. Hayatınızı dolu dolu yaşamanıza katkı sağlayacak detaylara da sahiptir. Bu planları yaparken hayallerinizi, sağlığınızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Yepyeni bir yıla girerken hayatınızı kolaylaştıracak bazı adımlar şunlardır:

1. Kendinize Vakit Ayırın

Günlük ve haftalık planlarınız ne kadar yoğun olursa olsun kendinize vakit ayırmayı ihmal etmemelisiniz. İnsanın sosyalleşme ihtiyacı her zaman vardır. Bu ihtiyacı gidermek adına arkadaşlarınız ve sevdiğiniz diğer insanlarla birlikte vakit geçirebilir, çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.

2. Kariyerinizi Planlayın

Hedeflerinizi belirlemek ve uzun vadeli kariyer planları yapmak sizi canlı tutacaktır. O hedeflere ulaşmak için attığınız her adım günlük hayattaki enerjinizi yükseltecektir. Planınızı tanımlarken size en uygun olan seçenekleri değerlendirmeli, ulaşılabilir amaçlar seçmelisiniz. Aldığınız eğitim ya da hobileriniz bu tür belirlemeler yaparken size yardımcı olacaktır.


3. Sağlıklı Yaşam için İhtiyacınız Olanları Belirleyin

Her insan özeldir ve hem sosyal yaşam hem de sağlık hedefleri kişiye özel olarak belirlenir. Nelere ihtiyacınız olduğunu doğru şekilde belirlemek için kendinize bir yol haritası seçmelisiniz. Sağlıklı yaşamı desteklemek adına beslenmenize dikkat etmeli ve kendinizi güvence altına almak için sağlık sigortası yaptırmalısınız. Bu sayede beklenmedik sağlık problemlerine karşı maddi ve manevi yönden daha hazırlıklı olabilirsiniz.

4. Kendinizi Tanıyın

Plan yaparken kendinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar uyumlu hedefler seçebilirsiniz. Yetenekleriniz, eğilimleriniz, yetkinlikleriniz hakkında farkındalığınızın olması hayatınızı daha kaliteli hale getirecektir. Sizi nelerin mutlu ettiğini bildiğinizde hayattan daha fazla keyif alabilirsiniz. Bu sayede eksik yönlerinizi daha iyi keşfedip bunları tamamlamak için çalışmalar yapabilirsiniz.

5. Kaderci Olmayın

Hayatınızda olup bitenleri sineye çekmek ya da olumsuz durumları değiştirmek için çaba sarf etmemek hayatınızı negatif yönde etkileyecektir. Kapasitesini tam olarak kullanamayan insanlar mücadele etme yeteneklerini hızlı bir şekilde kaybederler. Bu tür durumlarda başınıza hoşunuza gitmeyecek olayların gelme olasılığı yüksektir. Mevcut durumunuzu korusanız dahi sizden iyi durumda olanlarla aranızdaki fark giderek daha fazla açılacaktır. Bunu önlemek için yeni yıl planlarınıza kaderci olmayıp konfor alanınızdan çıkmayı dahil edebilirsiniz.

6. Spor Yapın

Sporu hayatınızın vazgeçilmezleri arasına koymanız oldukça önemlidir. Ruhen ve bedenen rahatlamanızı sağlayacak egzersizler sizi her zaman zinde tutacaktır. Haftada birkaç gün yapacağınız düzenli yürüyüşler vücudunuzun adrenalin salgılamasına destek olur ve canlandırıcı etki yapar. Böylece daha berrak düşünebilir ve geleceğe dönük doğru planlar ve stratejiler geliştirebilirsiniz. Vücudunuzu zorlamanız ve enerji harcamanız daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı destekleyecektir.


7. Öğün Saatlerinizi Planlayın

Sağlıklı yiyecekler tüketmek, güne kahvaltı ile başlamayı ihmal etmemek ve öğün atlamamak en önemli planlarınız olmalıdır. Farklı bahanelerle ya da zamandan tasarruf etmek için öğünleri pas geçmeniz son derece yanlış olacaktır. Bunun yerine az ve sık beslenme tarzı benimsemeli, öğünlerinizde sağlıklı besinlere yer vermelisiniz. Hangi öğünü ne zaman yiyeceğiniz hayat tarzınıza göre belirlemelisiniz. Belirlediğiniz saatlere uyarsanız gününüz daha verimli ve sağlıklı şekilde ilerleyecektir.

8. Uyku Düzeninizi Oluşturun

Kaliteli uyku düzeni her zaman vücut sağlığını destekleyecektir. Günlük uyku ihtiyacınıza göre ne zaman yatacağınızı ve kalkacağınızı belirlemeli ve bu düzene mutlaka uymalısınız. Bu düzen sayesinde bağışıklık sisteminiz daha güçlü olacak, hastalıklara yakalanma ihtimaliniz azalacaktır.