0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Stresle Baş Etmenin En Etkili Yolları

İyi Yaşam

18.05.2023

Stres etrafınızdaki uyaranlara karşı vücudunuzun verdiği tepkilerdir. Tepkiler kendinizi korumak için ortaya çıkar ancak çok fazla arttığında yaşam kalitenizi bozabilir. Gereğinden fazla stres hayatınızı olumsuz etkileyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Stres sadece dozunda olduğunda faydalıdır. Stresin dozu arttığında başvurabileceğiniz stresle baş etmenin en etkili yollarını sizler için derledik.

1. Olumlu Düşünün

Olumlu düşüncelerle zihninizi pozitife yönlendirerek stresinizi azaltabilirsiniz. Pozitif düşünceye yönelen zihin sürekli olumlamalar yapmaya başlar. Stres etkisine yol açan devamlı olumsuz düşüncelerinizin yerini bu olumlu düşünceler alır.

2. Dinlenin

Yoğun yaşadığınız hayatınız stresli olmanız için bir sebep olabilir. Yorgun veya gergin hissedebilirsiniz. Durup dinlenin ve kendinizi dinleyin. Yoga yaparak vücudunuzu daha da rahatlatabilirsiniz. Rahatlamış bir beden stresi azaltmada etkin rol oynar.

3. Sevdiklerinizden Destek Alın

Sosyal destek stresi azaltır. Çünkü sevdiklerinizle kuracağınız diyaloglar sizi güvende hissettirerek rahatlamanızı sağlar. Sevdiklerinizle iletişim kurduğunuzda onların sizi anladığını ve destek olduğunu görmek size güç verecek ve olumlu düşünceler üretmenize neden olacaktır.

4. Fiziksel Aktivitelere Yönelin

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler, stres hormonlarının seviyelerini düşürerek beden ve zihin sağlığını olumlu yönde etkiler. Enerjiniz arttıkça sorunlarınız ile başa çıkmak daha kolay olacaktır.

5. Hobilerinize Yönelin

Stresle başa çıkmanın en etkili yollarından biri de şüphesiz sevdiğiniz aktivitelerle uğraşmaktır. Hobilerinizle uğraşmak kafanızı dağıtmanıza ve daha olumlu düşünmenize neden olur. Hobinizi yapıyor olmanızın verdiği mutluluk stresinizin azalmasını sağlar.

6. Doğru Beslenin

Düzenli ve dengeli beslenmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir alışkanlıktır. Beslenme programınız vücut ve zihin sağlığınızı doğrudan etkiler, stresinizi azaltmanızda yardımcı olur. Sağlıksız beslenmek sizi karamsar düşüncelere itebilir. Hazır yemekler sadece geçici mutluluklar sağlarken kilo almanızı sağlar ve artan kilonuz beraberinde birçok sağlık sorununu getirerek daha çok stresli olmanıza sebep olur.

7. Zamanınızı Yönetin

Zamanınızı iyi yönetmek için planlar yapmak, stres durumlarınızı daha iyi yönetmenize neden olur. İyi bir stres yönetimi, size her şeyin kontrol altında olduğu güvenini sağlar. Artan güveniniz sayesinde daha olumlu düşüncelere yönelerek stresinizi azaltabilirsiniz.

8. Olumlu Bir Çevre Edinin

Olumlu insanlarla ve olumlu ortamlarda bulunmak stresinizi azaltır. Çünkü olumlu ortamlarda zihniniz gevşeyip rahatlayarak daha olumlu düşünceler üretmeye başlar. Olumlu düşünceler sizi kaygılandıran olumsuz düşüncelerin yerini alır. Bu sayede stresiniz azalır.

9. Uykunuzu Alın

Vücudunuz uykuya ihtiyaç duyar. Uykusuzluk sizi derin düşüncelere boğarak daha çok stres olmanıza sebep olur. Ancak yeteri kadar uyuduğunuz zaman vücudunuz ve zihniniz enerjisini yeniden toplama fırsatı bulur. Böylelikle stresinizin yarattığı gerginlik etkisi azalır haliyle stresiniz de azalmış olur.

10. Meditasyon Yapın

Meditasyon ve mindfulness teknikleri, zihninizi rahatlatmaya yönelik egzersizleri içerir. Zihninizi rahatlatmak olumlu düşünmenize neden olarak stres düzeyinizin azalmasında önemli bir rol oynar. Mindfulness aracılığı ile empati kurabilir ve kendinize daha objektif bir açıdan bakarak sorunlarınıza çözüm üretebilirsiniz.

11. Yeni Beceriler Kazanın

Yeni beceriler öğrenmek ve kendinizi geliştirmek zihninizi meşgul ederek olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlar. İlginizi başka alana çektiğiniz anda zihniniz olumsuz düşünceler üretmeyi bırakarak yeni öğrenmeye başladığı becerilere yönelir. Meşgul olan zihniniz stres durumunuz üzerine yoğunlaşmayı bırakır ve stresiniz giderek azalır.

12. Seyahat Edin

Yeni kültürler görmek, yola çıkmak ve yeni şeyler planlamak özgüveninizi arttırır. Yeni şehirler ve insanlar tanımak hayata bakış açınızı değiştirir ve kendinizi daha iyi tanımanıza sebep olur. Kendinizi daha iyi tanımak stresle baş etmeniz konusunda size yeni çözüm yolları sunar. Ayrıca artan özgüveniniz sayesinde daha olumlu düşünmeye başlarsınız. Tüm bu etkiler stresinizi azaltıcı yöndedir.