0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Öfke Kontrolü Nedir, Öfkenizi Dizginleyecek 7 Yöntem

Psikoloji

19.09.2022

Günlük yaşamda insanlar farklı sebeplerden dolayı sıklıkla öfke problemi yaşarlar. Bu anlarda kontrolü kaybeden kişi olumsuz davranışlarda bulunabilir. Bunu önlemek ve kontrolü kaybetmemek adına öfke kontrolünün nasıl sağlanacağı ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

Bir duruma, kişiye ya da olaya karşı öfke beslemek başlangıçta normal kabul edilse de bunun ilerleyen süreçte ciddi zararları olacaktır. Genellikle pek çok insan haksızlığa uğradığını düşündüğünde, anlaşılmadığını hissettiğinde, kendini ifade edemediğinde, ihtiyaç ve istekleri karşılanmadığında, kaygı, yalnızlık, stres ve utanç hallerinde daha fazla öfkelenir. Uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere göre öfkeyi dizginleyecek ve daha sakin kalmayı sağlayacak yöntemler şunlardır:

1. Nefes Egzersizi Yapın

Ani öfke nöbeti hallerinde çoğu kişi kendini kaybeder ve fevri davranışlar sergiler. Bunu minimum düzeye indirmek için kişinin kendine zaman ayırması, kendine telkinlerde bulunması tavsiye edilir. Öfke yatışmaya başlayana kadar derin derin nefes alınmalı ve nefes egzersizleri yapılmalıdır. Kişinin kendine nefes alacak zaman tanıması sayesinde öfke kontrol altına alınacaktır.

2. Yalnız Kalın

Öfke durumu kişinin kontrolünden çıktığı için bu süreci en az zararla atlatmak adına yalnız kalmak gerekir. Kişi tek başına olduğu bir odada dikkatini etrafa verebilir ya da gözlerini kapatarak sayı sayabilir. Ayrıca bireysel yürüyüş ve egzersiz yapmak da zihindeki olumsuz düşünceleri önleyecektir. Böylece kişi öfkenin kendisini yönetmesine engel olacak ve onu kontrol altında tutacaktır.


3. Düşünerek Konuşmaya Çalışın

Genellikle insanlar arasındaki küslüklerin, tartışmaların en önemli nedenlerinden biri düşünmeden konuşmalarıdır. Kişi ne kadar öfkeli ve sinirli olursa olsun mutlaka söylediklerini düşünerek aktarmalıdır. Bunu başarabilmek için nefes egzersizleri etkili olacaktır ya da kişiyi sakinleştiren başka şeyler varsa onlarla ilgilenmelidir.

4. Müzik Dinleyin

Zihinde dolaşan olumsuz düşünceleri bertaraf etmek için müzik dinlemek son derece etkilidir. En sevilen şarkı ya da sanatçıyı dinlemek kişiyi rahatlatacaktır. Müzik dinlemek aynı zamanda keyifli vakit geçirmeyi de sağlayacaktır. Kişideki öfke müzik sayesinde içinde kaybolup gidecektir. Bu sayede öfkeyi kontrol altına almak normalden daha kolay olacak, müziğin ritmine kapılmak rahatlatıcı etki yapacaktır.


5. Spor Yapın

Neredeyse her derde deva olan spor öfke kontrolünü sağlamak için de işe yarayacaktır. Baş ağrısı, kalp atışının hızlanması, terleme gibi durumlar öfkeyle birlikte sıklıkla görülür. Bunları normale çevirmek için spor yapmak gerekir. Zihindeki kötü düşünceleri dağıtmak için pilates, yoga, koşu, meditasyon gibi egzersizler faydalı olacaktır. Öfkeyle sıkışan kas gruplarını rahatlatmak için etkili olan spor beden sağlığını da artıracaktır. Daha iyi sonuçlar elde etmek için eğer hobi olarak yapılan bir spor türü varsa doğrudan ona yönelmek rahatlama süresini kısaltacaktır.

6. Not Alın

Kişinin içindeki duyguları tarafsızca anlatması adına en etkili yöntemlerden biri yazmaktır. Öfkeli hallerde herkes kendini kolay ifade etmekte zorlanacağı için bunu yapmanın en kolay yolu duygu ve düşüncelerini kağıda aktarmaktır. Söylenmek istenen cümleler ya da hisler deftere not edildiğinde kişide rahatlama sağlayacaktır. Yazmak olumsuz düşüncelerden sakince kurtulmanın en etkili yöntemidir.

7. Uzman Desteği Alın

Öfkeyi kontrol altına almak bazen tahmin edilenden daha zor olabilir. Eğer öfke ile başa çıkılamıyorsa ya da alınan önlemler bunun için yetersiz kalıyorsa uzman desteği almak işe yarayacaktır. Böylece kişi hem kendini hem de sevdiklerini üzmemiş olacaktır. Karşıdaki kişiyi fiziksel ya da duygusal yönden kırmadan hisleri dürüstçe paylaşabilmek için daima en uygun yöntem tercih edilmelidir. Uzman desteği bunun nasıl mümkün olacağı ile ilgili bilgi verecektir.