0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Dünya Engelliler Günü: Engelleri Aşmak Mümkün

SAĞLIK

08.01.2024

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada yaklaşık 1,3 milyar engelli birey var. Bu, toplam dünya nüfusunun aşağı yukarı %16’sına tekabül ediyor. Bir başka deyişle, çevremizdeki her 6 kişiden biri çeşitli fiziksel ya da zihinsel engellerle yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Ancak birçok şehir onların yaşamına uygun tasarlanmamışken, toplumlar da engellilere dair bir farkındalıktan uzak görünüyor. Buna rağmen engelli bireyler, bugüne kadar hiçbir engel tanımayarak birçok sportif, sanatsal ve bilimsel başarıya imza atmayı başardı ve ilham verici hikayeler yazdı. Her yıl 3 Aralık'ta Dünya Engelliler Günü kutlanırken işte bu ilham verici hikayeler anlatılıyor. Bu özel günde engelli bireylerin hakları vurgulanıyor ve farkındalık oluşturmak için çalışmalar yapılıyor.

Dünya Engelliler Günü Nedir?

Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından engelli bireylere dair farkındalığı artırmak amacıyla 1992 yılında kutlanmaya başlanmış özel bir gündür. Bu özel günde, engelli bireylerin karşılaştıkları zorluklara dikkat çekmek, toplumları bilinçlendirmek ve engelli haklarının korunmasına katkıda bulunmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapılır, etkinlikler ve kampanyalar düzenlenir. Unutmamak gerekir ki engelli olmak, başarıya giden yolda yalnızca aşılması gereken bir zorluktur ve toplumlar, engelli bireylerin haklarına saygı göstererek onların da topluma katkı sunmasına yardımcı olabilir.


Dünya Engelliler Günü Ne Zaman?

Dünya Engelliler Günü, her yıl 3 Aralık tarihinde kutlanır. Bu tarih, BM Genel Kurulu tarafından, 1992 yılında dünya genelinde engelli bireylerin haklarını vurgulamak ve desteklemek amacıyla belirlenmiştir. Dünya Engelliler Günü, herkesin, engelli bireylerin de toplum hayatında önemli bir rol oynayabileceğini fark etmesi açısından oldukça önemli bir tarihtir.

Dünya Engelliler Günü'nde Ne Yapılır?

Dünya Engelliler Günü, çeşitli etkinliklerle kutlanır. Toplumda farkındalık oluşturmak için seminerler, konferanslar ve etkinlikler düzenlenir. Engelli bireylerin karşılaştığı zorluklar ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelinebileceği konularında bilgi paylaşımı yapılır. Ayrıca, bu gün, engelli bireylerin yetenekleri ve başarıları da vurgulanarak toplumda daha geniş bir kabul görmelerine katkıda bulunur.


Engelleri Aşanlar: İlham Veren Engelli Ünlüler

Dünya Engelliler Günü, engelli bireylerin hayatlarındaki zorluklara meydan okuyarak kazandıkları başarıları kutlama ve topluma ilham verme fırsatı sunar. İşte, dünyaya ilham veren ve azmin önünde hiçbir engelin duramayacağını gösteren birkaç örnek!

1. Stephen Hawking

Uzun yıllar amiyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığıyla mücadele eden Stephen Hawking, teorik fizik alanında çığır açmış bir bilim insanıydı. 30 yaşında ALS hastalığına yakalanan ve kısa süre sonra tekerlekli sandalyeye mahkum kalan Hawking, zaman içinde ancak gözleriyle iletişim kurabilir duruma gelmiş. Hawking, buna rağmen yılmamış ve etrafındaki insanların da desteğiyle kara delikler ve evrenin doğası gibi karmaşık konularda çığır açıcı çalışmalara imza atmıştır.

2. Nick Vujicic

Avustralyalı konuşmacı ve yazar Nick Vujicic, kolları ve bacakları olmadan dünyaya gelmiştir. Engeline rağmen yaşama karşı hep olumlu olmuş ve motivasyon konuşmalarıyla milyonlarca insanın kalbini kazanmış, pek çok kişiye de ilham vermiştir.

3. Stevie Wonder

Soul ve funk müziğin en büyük temsilcilerin Stevie Wonder, görme engeline rağmen dünyanın en iyi piyanistlerinden biri olmayı başarmıştır. Besteleri ve solistliğiyle de büyük etki uyandıran ve sayısız müzisyene ilham veren Wonder, tam 25 Grammy Ödülü’ne sahiptir. Bu, bir solo sanatçının aldığı en çok sayıda Grammy Ödülü’dür.

4. Ahmet Uçar

Türkiye’de de birçok ilham verici engelli ünlü bulunuyor. Bunlardan biri, basketbolcu Ahmet Uçar. Tekerlekli sandalye basketbolunda ulusal ve uluslararası arenada birçok ödül kazanmış olan Uçar, engelli gençlere sporda başarıya ulaşmanın ve hayallerini gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar