0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Meme kanseri hakkında bilinmesi gereken her şey

Meme kanseri, erken teşhisin hayati önem taşıdığı bir sağlık sorunudur. Bu nedenle evde kendin düzenli olarak elle muayene yapmalı ve yılda en az 1 kez mamografi kontrolünden geçmelisin. 

SAĞLIK

15.03.2021

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, nadir de olsa erkeklerde de görülen bir hastalıktır. Erken teşhisin büyük önem taşıdığı bu kanser türü ile ilgili tıp dünyasında her geçen gün umut vaat eden gelişmeler yaşanmakta ve ölümle sonuçlanan meme kanseri vakalarının sayısı da her geçen gün azalmaktadır. Günümüzde cerrahi müdahale, radyasyon terapisi ve kemoterapi gibi farklı tedavi şekillerinin bulunduğu meme kanserini biraz daha yakından tanımak için ihtiyacınız olan bilgileri yazının devamında bulabilirsin:

Meme kanserinin belirtileri

Meme kanserinin ilk belirtisi, genellikle memedeki dokuda kalınlaşma veya memede ya da koltukaltında fark edilen bezedir. Bununla birlikte koltukaltı ve memede ağrı, kızarıklık, meme ucundan gelen genellikle kanlı akıntı, meme uçlarında içe doğru çökme, deride döküntü gibi belirtiler de meme kanserinin yaygın görülen belirtileridir. Fark edilen her beze, meme kanserinin bir işareti olmamakla birlikte yine de böyle bir durumda mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Meme kanserinin nedenleri ve risk faktörleri

Meme kanserinin farklı nedenleri olabilir. İlerleyen yaş, yakın akrabalarda görülen bir meme kanseri vakası, daha önce geçirilen meme kanseri, fazla alkol tüketimi, maruz kalınan radyasyon, hormon tedavileri ve fazla kilolar meme kanserinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Bunların yanı sıra östrojen hormonuna normalden uzun süre maruz kalmak da meme kanseri riskini arttırır. Örneğin; ilk regl kanamasının erken yaşlarda gelmesi ya da menopoza geç girilmesi östrojen hormonuna maruz kalınan süreyi arttıran etkenlerdir. Öte yandan emzirmenin meme kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.

Meme kanseri nasıl teşhis edilir?

Meme kanseri teşhisinde elle muayene, mammogram, ultrason veya MRI gibi görüntüleme testleri ve biyopsi en sık başvurulan yöntemlerdir. Teşhis esnasında hastalığın olup olmadığının yanı sıra tümörün boyutu ve ne kadar yayılmış olduğu gibi bilgiler de elde edilmeye çalışılır.

Meme kanseri tedavisi

Hastalığın tedavisi söz konusu olduğunda bazı önemli faktörler göz önünde bulundurulmak zorundadır. Bunlar meme kanserinin türü, aşaması, hormon duyarlılığı, hastanın yaşı ve genel sağlık durumudur. Meme kanseri tedavisinde radyasyon terapisi, ilaç tedavisi, hormon tedavisi, kemoterapi ve cerrahi müdahale en sık başvurulan tedavi türleridir. Bu tedavi türlerinin her biri farklı süreler almaktadır.

Meme kanseri tedavisinden en önemli nokta erken teşhistir. Hastalığın 0 ve 1’inci aşamasında teşhis edilen bir meme kanseri vakasında, hastanın uygun tedavi yöntemi izlenerek iyileşebilmesi neredeyse yüzde 100’dür. Ancak 4’üncü aşamada teşhis edilen meme kanserinde bu oran yüzde 20’lere düşmektedir.