0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken En Etkileyici 5 Mimari Yapı ve Özellikleri

SEYAHAT

10.03.2023

İnsanlar seyahat rotalarını belirlerken vakitlerini görmeye değer yerlere ayırmak isterler. Hem ülkemizde hem dünyada görülmeye değer sayısız ve eşsiz mimari eser var. Bu mimari eserlerden bazıları kendine has özellikleriyle diğer eserlerden ayrışıyor. Bu blog yazımızda mühendislik ve mimari estetiğin muhteşem uyum içinde bir araya geldiği, dünyada mutlaka görmeniz gereken en etkileyici 5 mimari yapıyı sizler için sıraladık.

1. Tac Mahal, Agra, Hindistan

Dünyanın 7 harikası arasında olan Tac Mahal, 1631 yılında Mughal İmparatoru’nun eşi için inşa edilmeye başlanmış, 1652 yılında tamamlanmıştır. Tac Mahal, saf beyaz mermerden tasarlanan cepheleri, mozaik süslemeleri ve freskleriyle ünlüdür. Her sene milyonlarca turist gezgini ağırlar ve gün doğumunda pembe, güneş yükseldiğinde beyaz, ay ışığında ise parlak altın rengiyle insanları etkileyerek onlara eşsiz bir deneyim dizisi sunar.

2. Petra, Ürdün

Ürdün’ün en kıymetli turizm merkezi olan Petra Antik Şehri, MÖ 1. yüzyıldan itibaren baharat ticaretiyle zenginleşmeye başlayan Nebati İmparatorluğunun başkenti olarak gelişmeye devam etti. Günümüzde dünyanın 7 harikası listesine girerek, dünya kültürel mirasına dahil edildi. Petra Antik Şehri, devasa kaya kütlelerine oyulmuş barınma mekanları, dini tapınakları, kaya mezarları, tiyatro alanları, su kanalları ve sütunlu sokakları ile çok sayıda eşsiz yapıya ev sahipliği yapıyor. Kayaların içerisine heykel gibi işlenen Petra Antik Şehri, gezginlerin seyahat rotalarına eklemeleri gereken en etkileyici yapılardan biridir.


3. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu, dönemine göre çok ileri yapım teknikleri ile inşa edilmiş olması nedeniyle “en büyük mimari başarı” olarak adlandırılan bir antik şehirdir. Harç kullanılmadan inşa edilen büyük duvarların etkileyici taş işçiliği, İnka halkının mimarlıkta ve yapım tekniklerinde ulaştıkları seviyeyi gözler önüne sermektedir. Kent yerden 2430 metre yüksekliğe inşa edilmiş ve 600 yıl boyunca ayakta kalarak günümüze ulaşmıştır. Dünyanın kültürel mirasları arasında yer alan antik şehir, 2007 yılında dünyanın yedi harikasından biri olarak nitelendirildi.

4. Angkor Wat, Kamboçya

12. yüzyılda inşa edilen Angkor Wat, dünyanın en büyük tapınak şehridir. Kamboçya'nın Siem Reap şehrinin kuzeyinde yer alan ormanların derinliklerine inşa edilmiştir. İçerisinde elliden fazla tapınak bulundurmaktadır. Gökyüzüne uzanan zerafet kuleleri olarak adlandırılan tapınaklar şehrinin inşaatı 30 yıl sürmüştür. Lotus çiçeğini andıran kuleleri, haç şeklinde tasarlanan terasları ve su üzerine inşa edilmesi ile şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en çarpıcı mimari projelerden biridir. 4 asırdır ormanlar tarafından sarıp sarmalanmış, 1858 yılında yeniden keşfedilmiştir. Gerçeküstü görüntüsü ve mükemmel taş işçiliğiyle Angkor Wat, mutlaka görülmesi gereken etkileyici bir yapıdır.


5. Colosseum, Roma, İtalya

Milattan sonra 80. yılında inşaatı tamamlanan Colosseum, tepeden zemine kadar kemerlerden inşa edilmiş büyük bir amfitiyatrodur. Yapısında çok fazla kemer kullanılmasının sebebi Colosseum’un büyük ancak hafif bir yapı olmasını sağlamaktır. Kemerlerin içine gömülmüş sütunlar, sade olan cepheyi hareketlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Antik Romalılarda gladyatör savaşları, savaş oyunları ve hayvan dövüşlerinin düzenlendiği bir amfitiyatro olarak işlevlendirilmişti. Zaman içerisinde aldığı hasarlar onarılarak günümüze kadar gelmiştir. Colosseum, seyahat rotalarında Roma olan gezginlerin mutlaka uğradıkları bir duraktır.

Dünya üzerindeki etkileyici mimari yapıları gezme fırsatı bulduğunuzda, yolculuğa başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk önceliğiniz yurt dışına çıktığınızda karşılaşabileceğiniz hastalık ve kaza gibi riskleri kontrol altına alabilmek olmalıdır. Tüm bu riskleri kapsayan seyahat sigortası içerisinde “Vize Seyahat Sigortası” ve “VIP Seyahat Sigortası” ürünlerimizi hemen inceleyip avantajlarından faydalanabilir ve seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar