0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

İlkbaharda Keşfedilecek En Güzel Yerler ve Seyahat Tavsiyeleri

SEYAHAT

07.04.2023

Kışın soğuk günlerinden sonra havaların ısınmaya başladığı ilkbahar mevsiminde doğa yeniden canlanır ve eşsiz manzaralar ortaya çıkar. Özellikle de manzaranın tadını çıkarmak için gidebileceğiniz yerler sayıca fazladır. Belirli bölge ya da illere seyahat ederek ilkbahar tatili yapabilir ve birbirinden güzel fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz. Canlı renklerin etrafı sarması ve çiçek kokularının yayılmaya başlaması yaşam enerjinizin artmasını sağlayacaktır. Herkesin içinin kıpır kıpır olduğu ilkbahar döneminde yazın erken müjdecisi olan noktalardan bazıları:

1. Şirince- İzmir

Bir köy olarak geçse de aslında Şirince butik tatilin ön planda olduğu bir yerdir. İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan bu dağ köyü geçmiş yıllarda Mayaların kehaneti ile daha da dikkat çekmiştir. Günübirlik geziler ve hafta sonu kaçamağı için uygun olan Şirince’de mimari dokunun korunmasına özen gösterilmiştir. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde Tiyatro Medresesi, Nesin Matematik Köyü, Taş Mektep, Hodri Meydan Kule, Aziz Dimitrios Kilisesi ve St. John Baptist Kilisesi gibi yerleri gezip görebilirsiniz.

2. Kapadokya- Nevşehir

Yaz ve kış mevsiminde iklim koşullarının sert olmasından dolayı Kapadokya’yı gezmenin en güzel vakti bahar aylarıdır. Bölgede her mevsim ayrı güzel olsa da ilkbahar döneminde doğanın güzelliğini görebileceğiniz en güzel adreslerden biri olacaktır. Özellikle balon turu ile şehre kuşbakışı olarak bakabilir, doğanın cömertliğini yüksekten izleyebilirsiniz. Ayrıca Ihlara Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Kızıl Vadi, Göreme Açık Hava Müzesi gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

3. Abant- Bolu

Mevsim geçişlerinin en güzel noktalarından biri olan Bolu Abant, Gölcük ve Yedigöller üçlüsü ile göz dolduran bir güzelliğe sahiptir. Özellikle Ankara, İstanbul gibi yerlerde yaşayanlar için konumu itibariyle oldukça avantajlıdır. Ormanın içinde gizli olan bu göller saklı bir cennet gibidir. Doğanın hayat bulmaya başladığı ilkbahar mevsiminde muhteşem bir doğal güzelliğe kavuşur. Şehrin bunaltıcı ve yorucu etkisinden uzaklaşmak, doğanın içinde vakit geçirerek ilkbaharın tadını çıkarmak istiyorsanız Bolu’yu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bahar aylarında kartpostallık manzarasının olması sayesinde şehirde sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz.


4. Safranbolu- Karabük

Doğal ve sakin yapısı ile dikkat çeken Karabük Safranbolu bölgesiyle her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. İsmini bölgede yetişen safran bitkisinden alan şehir tatil severler için oldukça popülerdir. Tarihi Safranbolu evlerinin bulunduğu şehirde özgün bir mimari yapı hakimdir. Manzarası ve güzellikleri ile Safranbolu UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alır. Yaşam tarzı, doğası, gelenek ve görenekleri, kültürü, tarihi, yöresel lezzetleri gelen turistleri fazlasıyla memnun edecektir.

5. Uzungöl- Trabzon

İlkbahar mevsiminde yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan Uzungöl, Karadeniz’de akla ilk gelen tatil noktalarından biridir. Son dönemlerde daha da popüler olan bu göl bir tür heyelan set gölüdür ve geniş bir alana yayılır. Birbirinden farklı manzara noktalarına sahip olan göl dağ yamaçlarının orta noktasında bulunur. Havaların ısınması ile etrafta yeşil alan miktarı artar ve cezbedici bir güzellik ortaya çıkar.


6. Datça- Muğla

Her mevsim ayrı güzelliklere sahip olan Datça ilkbaharda keşfedilecek en güzel yerler arasında bulunur. Mavi ile yeşilin buluşma noktası olarak bilinen Datça badem çiçekleri, zeytin ağaçları ve meyve ağaçları ile adeta bir görsel şölen sunar. Eski Datça, Knidos Antik Kenti ve daha birçok nokta gezilip görülmesi gereken yerlerden birkaçıdır. Koyları, plajları, yemek içme zenginliği, geniş konaklama seçenekleri ve daha pek çok detay bölgeyi daha cazip hale getirir. Bu sayede güneşli günlerde kendiniz için mükemmel bir keşif noktası seçmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar