0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Bahar Aylarında Dışarıda Yapabileceğiniz En Etkili Egzersizler


SPOR

07.04.2023

Havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında formda ve sağlıklı kalmak için düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. Özellikle ilkbahar aylarında gelen bahar yorgunluğundan sağlıklı beslenme ve spor ile kurtulabilirsiniz. Peki baharda neden yorgun hissederiz?

Soğukların sona erip sıcak günlerin gelmesiyle halsizlik başta olmak üzere vücutta birtakım değişiklikler görülür. Vücutta artan elektrik yükü farklı belirtilere neden olur. Buna önlem almak için pozitif düşünce gücünüzü kullanmalı ve haftada en az 3 saat boyunca spor yapmalısınız. Bahar aylarında dışarıda yapabileceğiniz egzersizler sağlığınızı olumsuz etkileyen durumları da ortadan kaldırabilir.

Egzersizler ile hücrelere giden oksijen ve kan artar, vücuttaki tüm sistemler iyileşir. Spor esnasında seratonin hormonu salgılandığından mutluluk seviyeniz artar. Özellikle açık havada yaptığınız sporlar enerjinizin yükselmesini sağlayacaktır. Açık hava çalışmalarınızı kendinizi yormayacak şekilde eğlenceli bir program haline de dönüştürebilirsiniz.

Gelelim egzersizlere…

1. Doğa Yürüyüşleri

Bahar denildiğinde akla ilk olarak doğanın canlandığı dönem gelir. Bunu fırsata çevirerek açık havada düzenli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Araştırmalara göre doğa ile iç içe olan insanlarda depresyon, anksiyete ve benzer psikolojik rahatsızlıklar daha azdır. İlkbahar mevsiminde yapacağınız yürüyüşler kan dolaşımınızı ve eklemlerinizin hareketini artıracak, lenflerinizin çalışmasını destekleyecektir. Yeşil alanlarda bol bol oksijen alabilir, bunu düzenli hale getirerek bedeninizi mevsim geçişine en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz. Deniz kıyısında, ormanlık alanlarda, hatta evin yakınındaki parklarda yapacağınız günlük 30 dakikalık yürüyüş sizi zihinsel ve bedensel olarak en iyi seviyeye çıkaracaktır.


2. Yoga

İlkbahar dönemi yoga için ideal bir mevsimdir. ‘Doğal şifa öğretisi’ olarak adlandırılan Ayurveda öğretisi değişen zamana daha kolay uyum sağlamayı destekler. Doğada yaşam enerjisinin bahar aylarında en yüksek seviyelerde olduğu belirtilir. Nefesi odağına alan yoga egzersizleri bedenin mevsimle ve doğayla uyum yakalamasına katkıda bulunacaktır. Kan dolaşımını hızlandıracak, lenfatik sistemi harekete geçirecek ve vücut ısısını yükseltecektir. İnanışa göre yoga yaşam enerjisinin bedende dolaşmasına yardım edecektir. Evrenle bedenin uyumlanmasını sağlayacak bahar yogasına hemen başlayabilirsiniz. Bunun için rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam, rahatça hareket edebileceğiniz kıyafetler ve yoga matı yeterli olacaktır.

3. Pilates

Bedenin içten dışa çalışmasını sağlayan pilates fiziksel hareketler ile zihinsel farkındalığı birleştirir. Nefesi etkin kılar ve duruşun düzelmesine yardımcı olur. Kombine hareketler olarak isimlendirilen pilateste vücut esneklik ve güç kazanır. İskelet sistemini sakatlanmaktan ve yaralanmaktan korur. Herkes için olan bu egzersiz türü düzenli olarak yapıldığında vücuda şekil verir. Kasları dengeler ve kas tonusunu geliştirir, kolay ve zarif hareket etmeyi öğretir.

Güçlü ve uzun kaslar oluşturan pilates bireysel ya da aletli olarak yapılabilir. Reformer pilates olarak isimlendirilen bu tür skolyoz, fibromiyalji, çoklu skleroz, kalça ya da diz protezi, kronik sırt ve boyun ağrısı için fayda sağlar. Her vücut şekline ve amaca uygun farklı pilates türleri mevcuttur.


4. Koşu

Açık havada yapılabilecek en faydalı egzersizlerden biri koşudur. Yürüyüşe kıyasla daha tempolu gerçekleşen bu egzersiz vücuttaki tüm kasların aynı anda çalışmasını sağlar. Bahar aylarında yapılacak egzersizler arasında bulunan koşu vücuttaki yağ ve karbonhidrat oranını azaltır. Kan basıncını dengeler ve kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkma olasılığını düşürür.

Zihinsel olarak güçlenmeye destek olan koşu kişiyi psikolojik açıdan iyileştirir, uyku kalitesini düzeltir ve ideal kiloya ulaşmayı sağlar. Özellikle açık havada yapacağınız koşu ile vücudunuzun D vitamini ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Koşu esnasında ise burundan nefes alıp ağızdan vermeli, kolları 90 derece açı ile bükmeli ve karnınızı içeriye çekip baş karşıya doğru bakmalısınız.