0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

2023 Yılında Hibrit Çalışma Modelini Neler Bekliyor

YAŞAM

26.01.2023

hybrid

Çalışma ortamlarına yeni bir boyut kazandıran hibrit çalışma modeli 2023 yılı ile birlikte daha da popüler oldu. Dünya genelinde çalışma alanlarının tek bir cihaz ya da alanla sınırlı olmadığını gösteren bu model ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır.

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren uzaktan/evden çalışma şekli için yapılan işin buna uygun olması gerekir. Bu modelde insanların, nereden çalıştığı değil ne iş yaptığı öne çıkar. Verimli bir iş deneyimi yaşamak için hibrit model ürün ve araç gelişimini amaç edinmiştir. Bu kapsamda şirket yöneticileri de çalışan motivasyonunu ve memnuniyetini artıracak hibrit çalışma şeklini iyileştirici yönde hareket eder.

Hibrit Çalışma Modeli Nedir?

Hibrit çalışma modeli aylık çalışma takviminin belirli günlerde ofisten belirli günlerde ise ofis dışından olması şeklinde uygulanır. Karma çalışma düzenini temsil eden bu modelde çalışanların kendilerini daha özgür hissettiği görülür. Bu sistem ile kişiler hem sosyalleşmekte hem de kendileri için ideal çalışma ortamlarını yaratmaktadır. Çalışanların önceden belirlenmiş günlerde ofise geldiği hibrit çalışmayla ilgili yapılmış pek çok araştırma mevcuttur. Buna göre çalışanların %85’lik kısmı ofis ve uzaktan çalışma şeklinin bir arada olmasından son derece memnundur. Çalışma deneyimlerini daha verimli hale getiren bu uygulama hem çalışanlar hem de işverenler açısından çeşitli avantajlara sahiptir. Maddi ve manevi getirisi yüksek olan modelin 2023 yılı içerisinde daha fazla şirkette uygulanması beklentiler arasındadır.

Neden Hibrit Çalışma Modeli?

İşveren açısından daha az maliyetli olarak kabul edilen hibrit çalışma modeli giderleri azalan şirketlerin çalışanlara daha fazla maddi olanak sunmasını destekler. Örneğin, yemek giderleri ortadan kalktığından işveren bunun bir bölümünü çalışanlarına vererek yaşam standartlarının yükselmesine katkıda bulunur.

Bazı çalışanlar için ofis ortamı dikkat dağıtıcı ve gürültülü olarak nitelendirilir. Hibrit modelde evde tek başına çalışma imkanı bulunduğundan odaklanma daha rahat olacaktır.

Üretkenliği daha fazla artırdığı düşünülen hibrit iş modelinde amaç mesai saatini doldurmak yerine eldeki işi zamanında teslim etmek olacaktır. Bazı çalışanlar; evden çalışma sürecinde işin erken bitmesi halinde, ofisten çıkmaya odaklanmak yerine sıradaki işleri alarak çalışmaya devam etmektedir.

Hibrit çalışma modelinin avantajları arasında en dikkat çeken maddelerden biri de yola harcanan zamandır. Özellikle, İstanbul gibi kalabalık şehirlerde yaşayanlar her gün işe gidip gelmek için ekstra zaman kaybederler. Evden çalışma şeklinde bu zaman kaybı ortadan kalkar ve çalışanın enerjisi daha yüksek olur. Ayrıca çalışanlar kendilerine daha fazla zaman ayırabilirler.


Hibrit Çalışma Modeli Nasıldır?

Hibrit çalışma modelleri kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlilik sayesinde her firma kendine en uygun olan modeli seçerek yoluna devam edebilir. Uzaktan çalışma öncelikli model, ofis merkezli model ve esnek model olmak üzere 3 farklı hibrit çalışma şekli vardır.

İngilizcesi “remote first” olan uzaktan çalışma öncelikli model çalışanların büyük bir kısmı için ilk seçenektir. Çalışmalarının çoğunu evden gerçekleştirirler. Ofise gitme gereksinimi çok az olur veya hiç olmaz.

Bazı çalışanlar ve işverenler için ofis merkezli model önceliklidir. Özellikle işi fiziksel varlık gerektiren, yüzyüze toplantı ya da doğrudan ofisi kullanmak isteyenler tarafından bu model tercih edilir. 1 ya da 2 gün ofis dışında çalışılabilir. Evde rahat çalışma ortamı bulamayan veya sosyal alanlarda bulunmayı isteyenlerin de ilk seçimidir.


Esnek model tamamen çalışan insiyatifine bırakılır. Çalışanlar istedikleri zaman ofise gelir istediklerinde eve gider veya farklı bir mekanda çalışma hakkına sahip olur. Genellikle mesai saatleri de esnektir.

Çalışma alanında daha fazla esneklik sağlayan hibrit çalışma şekli çalışanların kendileri için en iyiyi tercih etmelerine katkıda bulunur. Geleneksel çalışma şekilleri ile kıyaslandığında bu model operasyonel maliyetlerin azalmasını sağlar. Çalışan sayısı az olduğundan ofis alanına olan ihtiyaç azalır. Bu modeli uygulamak için sağlam bir strateji ve dikkatli bir planlamaya gerek duyulur. Yöneticiler beklentileri belirleyip bunların gerçekleşmesi için çalışanlarına güvenirler. Geri bildirimler sıklıkla istenir ve gerekli hallerde destek verilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar