0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Neden Kutlanır?

YAŞAM

27.03.2023

hybrid

Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biri olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türk halkının egemenliğini ilan ettiği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihtir. 23 Nisan 1924 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk bu günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Tüm yurtta coşkuyla kutlanan bu bayram çocuklara armağan edilmiştir.

Dünya genelinde çocuklara bayram hediye eden ve bunu tüm dünya ile paylaşan ilk ülke Türkiye’dir. Atatürk’ün düşünce yapısına göre çocuklar milletin geleceğini ifade eder. Bu nedenle 1929 yılında bu bayramı çocuklara hediye etmiştir. Bu armağan Atatürk’ün çocuklara duyduğu sonsuz güveni ve sevgiyi ifade eder.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?

23 Nisan tarihinin ülkemizde milli bayram olarak kutlanmasının asıl nedeni o tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış olmasıdır. Açılan meclis için milletvekillerinin belirlenmesi ve hepsinin Ankara’ya gelmesi kısa süre içerisinde gerçekleşmiştir. Buna dair bilgilendirme Mustafa Kemal Atatürk tarafından 19 Mart 1920 bildirisi ile birlikte yapılmıştır. Mecliste yapılan ilk toplantıya davet edilen 337 milletvekilinden yalnızca 115 tanesi katılabilmiştir. 23 Nisan 1921 tarihinde açılış günü resmi bayram olarak ilan edilmiştir. Farklı isimlerle de olsa her sene resmi törenler ile kutlanan 23 Nisan’da, saygı duruşuna geçilir ve İstiklal Marşı okunur. Kutlamalar kapsamında yapılabilecek uygulamalar Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenir.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Önemi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Türk milletinin iradesini temsil eden bir yerdir. 23 Nisan 1920 tarihinde gerçekleşen açılışla Türk halkı egemenliğini ortaya koymuştur. Bu özel günün ilk kutlanmasında 6 ülkeden katılım olmuş ve bayram uluslararası bir boyut kazanmıştır. Günümüzde 23 Nisan kutlamalarına katılan ülke sayısı 40’ın üzerine çıkmıştır. Ayrıca bayram kutlamalarına Türk çocuklarının misafiri olarak yabancı ülke çocukları da katılır. Bu sayede bayram tüm dünya çocukları ile paylaşılır. Türk halkının milli birliğinin kenetlenmiş ifadesini gösteren bu bayram evlerde, okullarda ve bütün ülke temsilciliklerinde kutlanır. Bu kutlama sayesinde yeni Cumhuriyet bekçileri olan çocukların milli bir bilinçle yetişmesi desteklenir.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1970’li yıllarda çok sayıda ulusun katıldığı bir bayram haline dönüşmüştür. 1975 yılından itibaren TRT’de kutlamalara destek vermiş, 1979 yılında ise bayram törenlerine çocukların da katılmasına karar verilmiştir. 1980 yılında ise bayram ve törenler kapsamında Çocuk Parlamentosu oluşturulmuştur. 1981 yılına gelindiğinde ise Çocuk Bayramı ile Milli Hakimiyet Bayramı birleştirilmiştir.

1979 yılında TRT Çocuk Şenliği tüm dünya çocuklarının katıldığı bir tören haline gelmiştir. Özellikle şenlikte Bulgaristan, Romanya, İtalya, Irak ve SSCB katılmış, katılımcı ülke sayısı zaman geçtikçe daha da artmıştır. 2000 yılına kadar bu şenlikler Ankara’da düzenlenmiş ve sonraki yıllarda diğer şehirlerde de kutlanmaya başlanmıştır.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

Her sene 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalar Anıtkabir ve diğer Atatürk anıtlarında yapılan resmi tören ile başlar. Ardından öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler okul bahçelerinde ve stadyumlarda sergilenir. Halkın da katılımıyla yapılan gösterilerde bayram sevinci zirvededir. Gün içerisinde farklı noktalarda ve ortak tema ile gerçekleşen etkinlikler gün boyunca devam eder. Akşamları büyük şehirlerde fener alayı yapılır. Bazı yerlerde güreşler, koşular ve çeşitli yarışmalar düzenlenir. 23 Nisan günü bir gün boyunca ülkemizde resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar