0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Anlam ve Önemi Nedir?

YAŞAM

07.10.2022

1822 yılında İngiltere’de kurulan Hayvanları Koruma Birliği ile birlikte hayvan dostlarımızın daha iyi şartlarda beslenmesi ve korunması amaçlanmıştır. İnsanların hayvanlara iyi davranmalarını sağlamak ve onları korumak için ülkemizde 1908 yılında Hayvanları Koruma Derneği kurulmuştur. Aynı amaç altında oluşturulan bu dernekler daha sonra birleşerek Hollanda’nın başkenti olan Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu adı altında bir araya geldiler. Bu kuruluş dünya genelinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek amacıyla 4 Ekim tarihini Hayvanları Koruma Günü ilan etmiştir. Hayvanların yaşama hakkına saygı duymak, onların yaşam alanlarını engellememek ve evrende insanlardan başka canlıların da yaşadığının farkında olmak bu günün amaçları arasında yer alır.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı?

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü resmi kutlamaları ilk olarak 1931 yılında evrensel olarak kutlanmaya başlanmıştır. Oy birliği ile kabul edilen bu uygulama 1931 yılının Mayıs ayında İtalya’nın Floransa kentindeki Uluslararası Hayvanları Koruma Kongresi toplantısında görüşülmüştür. Bu görüşmenin öncesinde yalnızca Avusturya, Almanya, Çekoslovakya ve İsviçre’de bulunan insanlar tarafından kutlanırken yapılan görüşme sonrasında tüm dünya geneline yayılmıştır. Günümüzde yetmişten fazla ülkede kutlanır hale gelmiştir. Bu özel günde hayvanları koruyup kollamanın, onlara merhametli davranmanın, daha iyi koşullarda beslemenin ve duyarlı olmanın önemi tüm dünyaya duyurulur.


4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Etkinlikleri ve Temel Hayvan Hakları

Her yıl Ekim ayının 4. günü hayvanları koruma günü etkinlikleri ile kutlanır. Bu tarihte rayda ve televizyonlarda, okullarda, çeşitli kurumlarda hayvanların faydaları ve onların nasıl korunacağı ile ilgili konuşmalar yapılır.

Hayvanların sahip olduğu haklar 15 Ekim 1978 tarihinde UNESCO evinde Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi ile ilan edilmiştir. Toplam 14 maddeden meydana gelen bu haklara göre 4 Ekim ve diğer tüm günlerde hayvanlara koruyucu ve merhametli davranmak gerekir. Bütün hayvanların yaşam hakkının olduğu ve saygı görmeleri gerektiği unutulmamalıdır. Hiçbir hayvana kötü ve acımasız davranılmamalı, yabani türde olan hayvanlar kendi doğal çevresinde serbestçe yaşamaya bırakılmalıdır. Eğlence olsun diye hayvanlar öldürülmemeli, bu tür davranışların suç olduğu unutulmamalıdır.

4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde Öne Çıkan Sorunlar

Dünya çapında pek çok hayvan türünün yok olması, beslenme ya da barınma ile ilgili sorunlar yaşar. Ülkemizde yer alan hayvan barınaklarının sayısı ihtiyaç duyan hayvanların bakımı ve korunması için yeterli değildir. Dünya verilerine göre ABD’de yaklaşık 6,5 milyon evcil hayvan barınaklara bırakılır ve bunların ortalama 1,5 milyonuna ötenazi uygulanır. Bunların içerisinde kediler sayıca daha fazladır.

Küresel verilere göre köpekbalıklarının insanlar tarafından öldürülme sayısı fazla olup aslında bu hayvanlar insanlardan daha fazla korkar. Japonya’da her sene yüzlerce minke balinası öldürülür. Bunlara hamile olan dişi balinalar da dahildir. Ayrıca Orangutan habitatının %90’ından fazla yok olmuştur. Özellikle küresel ısınma ve ormansızlaşma çalışmalarının bu olumsuz durumda payı fazladır.


Hayvanları Korumak için Ne Yapmalı?

Hayvanları korumak için nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekilmeli, sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir ürünler satın alınmalıdır. Yerli bitkiler yetiştirmeye öncelik verilmeli, plastik ürünlerin alımı azaltılmalıdır. Bölgede bulunan vahşi hayvanların yaşamlarını korumak için gönüllü olmak fayda sağlayacaktır. Yaban hayatı sığınakları, parklar ve benzer yerlerde hayvanların daha iyi hayat sürmesi adına yardım edilebilir. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde paylaşılacak mesajlar ve yapılacak etkinliklerle canlı dostların daha iyi ve sağlıklı bir yaşama sahip olması sağlanabilir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar