0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Dünya Nüfus Günü: Dünya Nüfusunun Önemi ve Sürdürülebilirlik için Farkındalık Yaratın

YAŞAM

07.07.2023

hybrid

Küresel çaptaki nüfus problemleri ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Nüfus Günü her sene 11 Temmuz’da kutlanır. Çeşitli etkinliklerin ve programların düzenlendiği bu günde sürekli artış eğiliminde olan nüfusa dikkat çekilir.

Nüfus Günü’nün kabulü Birleşmiş Milletler tarafından 1989 yılında olmuştur. O tarihten itibaren her sene; aile planlaması, insan hakları, anne sağlığı, cinsiyet eşitliği ve yoksulluk gibi konularla ilgili bilgilendirmeler yapılır. Belirlenen amaçların hepsi sürdürülebilirlik için farkındalık yaratmaya yardımcı olur. Birleşmiş Milletlere ait Kalkınma Programı Yönetim Konseyi tarafından kabul edilen Nüfus Günü’nde, dünya nüfusunun geleceği ile ilgili uzman görüşleri de paylaşılır.

Dünya Nüfusunun Geleceği Hakkında Görüşler Nelerdir?

Dünya nüfusu hakkında veriler Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı tarafından rapor şeklinde yayımlanır. Bu açıklamalara göre nüfus artış hızı düşse de nüfusun artmaya devam edeceği belirtilir. Buna göre 2050 yılında nüfusun şimdiki toplam dünya nüfusuna göre yaklaşık %20-30 kat daha fazla olacağı ifade edilir. Özellikle düşük gelirli ülke olarak nitelendirilen ülkelerin nüfusunun iki katına çıkacağı beklentiler arasındadır. Bu artışa karşı hazırlıklı olmak adına ülkelerin kendilerine bir yol haritası çizmesi tavsiye edilir. Dünya Nüfus Günü kapsamında nüfus ile ilgili oluşturulacak bu haritalar hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanır, toplum olarak yapılabilecek çalışmalar ele alınır.


Nüfusu En Kalabalık Olan Ülkeler Hangileridir?

Dünya Nüfusu Günü aslında insanlığın ilerlemesinin kutlandığı bir gündür. Yaşanan güçlüklere rağmen insanlar daha sağlıklı yaşam sürdürmektedir. Farklı nüfus gruplarının gereksinimlerini karşılamak için dünya genelinde çeşitli çalışmalar yürütülür. Bu anlamlı günde dünya nüfusuna ait veriler paylaşılır. Buna göre nüfusu en kalabalık olan ülkelerin başında Çin gelir. Onu sırasıyla Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri takip eder. Çin ve Hindistan nüfuslarının toplamı dünya nüfusunun yaklaşık %36’sını meydana getirir. Diğer ülkelerin nüfus yoğunluğu bu iki ülkeden daha azdır. Türkiye dünya nüfusu sıralamasında listenin 19.su olup bu sıralama sürekli güncellenmektedir. Birleşik Krallık’ta bulunan Pitcaim Adaları ile Avustralya’daki Cocos Adaları ise en az nüfusa sahip bölgeler olarak bilinir.

Dünya Nüfus Gününde Neler Yapılır?

Dünya nüfusuna ait veriler sürekli güncellenerek paylaşılır. Bu verilerde en kalabalık ülke, çocuk nüfus oranı en yüksek ve en düşük olan ülkeler, genç nüfus verileri, yaşlı nüfusun ülkelerdeki dağılımı gibi bilgiler açıklanır. Nüfusla ilgili veriler adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden alınabilir.

Dünya Nüfus Günü etkinlikleri kapsamında demografik dayanıklılığı sağlamanın yolları hakkında bilgilendirmeler yapılır. Nüfus açısından çeşitlilik gösteren ülkeler arasında işbirliğini geliştirmenin yolları araştırılır. Nüfusa değil, ülke insanlarına yönelik çalışmalar yapılması gerektiği belirtilir. İnsanların fırsatlara eşit ve daha fazla şekilde ulaşması amaçlanır. Her sene Nüfus Günü kapsamında bir tema belirlenmekte ve bu temaya uygun programlar düzenlenmektedir.


Dünya Nüfus Günü 2023

2023 yılına ait Dünya Nüfus Günü teması “herkes için dayanıklı bir geleceğe doğru” şeklinde belirlenmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan bu tema kapsamında fırsatlardan faydalanmak, herkes için haklar ve alternatifler sağlamak amaçlarıyla hareket edilir. İklim değişikliği, ayrımcılık, şiddet gibi faktörler nüfus üzerine çeşitli zorluklar yaratsa da bunların nasıl aşılabileceği ile ilgili uzman görüşleri açıklanır. Nüfus artışı sebebiyle ortaya çıkan sorunlar Nüfus Günü’nde tekrar gündeme gelir ve bunlara yönelik çalışmaların hızlandırılması sağlanır. Nüfusun sağlığını koruyacak tedbirlerin alınması desteklenir. Bu kapsamda pek çok kişinin özel sağlık sigortası yaptırması, hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına alması mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar