0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Okullar Ne Zaman Açılıyor, 5 Adımda Okula Dönüş Hazırlıkları

YAŞAM

25.07.2022

Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte okula dönüş hazırlıkları başladı. 17 Haziran tarihinde başlayan yaz tatili her ne kadar çocuklar için güzel olsa da artık okula dönme vakti geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre yeni eğitim öğretim yılı okula yeni başlayanlar için 5 ile 9 Eylül tarihleri arasında okul eğitim programları yapılacak. Çocukların okulu tanıyıp alışmaları için verimli olan bu program Cuma günü son bulacak. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ise asıl eğitim öğretim dönemi 12 Eylül tarihi itibariyle başlayacaktır. Bu süreye kadar veliler ve öğrenciler için yoğun şekilde okul hazırlığı süreci olacaktır. Öğrencilerin eksiklerinin kalmaması ve okula kolayca uyum sağlaması adına şu adımlar izlenebilir:

1. Okul Endişelerini Hafifletin

Okulun ilk günü genellikle çocuklarda endişeye neden olur. Bunu önlemek için öğretmenleri ve arkadaşları ile ilgili sohbetler etmek çocuğun okul kaygınını hafifletecektir. Hem zihinsel hem de fiziksel açıdan rahatlamasını sağlamak için çocuğun okulu ziyaret etmesini sağlamak gerekir. Okul bahçesinde dolaşması ya da orada oyun oynaması çocuğa iyi gelecektir. Duygulara eşlik etmek ve çocuğun heyecanını artırmak işe yarar sonuçlar verecektir.


2. Beslenme Düzeni Oluşturun

Tatil döneminde genellikle çocukların beslenme ve uyku düzenlerinde değişmeler olur. Bu değişikliği tekrar okul dönemine uygun hale getirmek için önce kahvaltı düzeni oturtulmalıdır. Beyaz peynir, ceviz ve yumurta kahvaltılardan eksik edilmemeli, kahvaltı öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Okullar açılmadan çocuğun sağlık kontrolleri yapılmalı, eksik vitaminleri varsa bunları takviye edecek bir beslenme planı düzenlenmelidir. Sağlık kontrollerini en iyi şekilde yaptırmak için önceden özel sağlık sigortası başlatmış olmak avantaj sağlayacaktır. Sigorta geniş kapsamlı sağlık hizmetini minimum maliyetle almayı sağlayacaktır.

3. Uyku Rutini Sağlayın

Çocukların okul döneminde en zor ayak uydurdukları konuların başında uyku gelir. Erken kalkmayı tekrar alışkanlık haline getirmeleri için özellikle ilk günlerde sıkı bir düzen uygulamak gerekir. Yatış ve kalkış saatlerinin belli olması çocukların gün içerisinde geçirecekleri vakti daha verimli hale getirecektir. Okulların açılmasına yakın bu düzenin başlamış olması okulun ilk gününde dahi çocuğun enerjisinden bir şey kaybetmemesini sağlayacaktır.

4. Okul Alışverişini İhmal Etmeyin

Çocuklar için önemli bir motivasyon kaynağı olan okul alışverişi onların ihtiyacı olan parçalardan oluşmalıdır. Defter, kalem, boya kalemi, okul forması, sırt çantası, pergel, makas, sözlük, atlas, test kitabı, beslenme kutusu okul alışverişi denildiğinde akla ilk gelen malzemeler arasındadır. Bunların her biri maliyet oluşturduğundan maddi olarak da sürece hazır olmakta fayda vardır. Bu rutinde çocuğun okul hayatına aksamadan devam edebilmesi ve beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olabilmek için önceden eğim sigortası yaptırmak işe yarayacaktır. Ebeveynlerin başına bir şey geldiği hallerde çocuğun eğitimine devam edip giderlerinin karşılanabilmesi için eğitim sigortası önemlidir. 18 ile 60 yaş arasında olan herkes bu sigortadan yararlanabilir.