0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Tarihin Akışını Etkileyen 11 Pandemi ve Sonuçları

YAŞAM

26.01.2023

Salgın hastalıklar insanlık tarihi boyunca pek çok medeniyeti olumsuz yönde etkilemiştir. Küresel nüfusun büyük bir kısmının ölmesine neden olan bu salgınlar insanların hayata negatif olarak bakmasına yol açmıştır. İnsanlığı en çok etkileyen küresel pandemiler ve sonuçları ise şunlardır:

1. Jüstinyen Vebası

MS 541 – 750 yıllarında görülen Jüstinyen Vebası yaklaşık 50 milyona yakın insanın ölümüne neden olmuştur. Karanlık Çağın başlaması ile Doğu ve Batı Roma’nın birleşememesinde etkili olan hastalık ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir.

2. 1968 Grip Salgını

Halk arasında grip olarak bilinen influenza virüsü solunum yollarını etkiler. Bu hastalığın mutasyona uğramış şekli olan H3N2 versiyonu 1968 yılında insanları öldüren bir salgın haline dönüşmüştür. Hong Kong nüfusunun %15’inin ölümüne neden olan hastalık Avrupa, Filipinler, Avustralya, Hindistan ve ABD’yi etkilemiştir.


3. Çiçek Hastalığı (15. ve 17. Yüzyıllar)

Avrupalıların 1492 yılında Amerika’ya gelmeleri ile farklı hastalıklar da beraberlerinde gelmiştir. Bunlardan biri olan çiçek hastalığı enfekte olanların yaklaşık %30’unu öldürmüştür. Salgınla birlikte yaklaşık 20 milyon kişi hayatını kaybetmiş ve Avrupalılar yeni boşalan alanları kolonize etmişlerdir. Hastalık Amerikalılar ile Avrupalı işgalcilerin tarihini ve küresel ekonomiyi ciddi ölçüde etkilemiştir.

4. Kolera

1817 ve 1823 yılları arasında görülen kolera hastalığı ilk olarak Hindistan’ın Jessore bölgesinde başlamıştır. John Snow isimli bir doktor salgın hakkında bazı bilgilere sahipti. Kendisi Londra’nın Soho bölgesinde bulunan su pompası kaynağını izole ederek salgının ilerleyişini durdurmuştur. Bu hastalığa Dünya Sağlık Örgütü “unutulmuş salgın” adını vermiştir.

5. İspanyol Gribi

1918 ve 1920 yılları arasında ortaya çıkan İspanyol gribi H1N1 pandemisi olarak bilinir. Birinci Dünya Savaşı’nın son yılında görülen bu hastalık yaklaşık 500 milyon insanı etkilemiştir. Salgınla ilgili ölü sayısı net değildir. Gençleri de etkileyen hastalık bu yönüyle Corona virüsünden farklılık gösterir.

6. Kara Ölüm

1347 yılında başlayıp 1351 yılında sona eren Kara Ölüm çok sayıda insanın ölmesine neden olmuştur. Ölüm sayısı fazla olduğundan geriye kalanların yaşam standardının sonradan artmasına neden olmuştur. Bu nedenle hastalık köleliğin düşüşünün başlangıcı olarak kabul edilir. Sosyal hareketlilik artmış ve işçiler daha fazla iş fırsatı yakalamıştır.

7. HIV/ AIDS

Bilinen ilk HIV vakası 1981 yılına aittir. Günümüzde de insanları öldürmeye devam eden bu hastalık yaklaşık 32 milyon insanın ölmesine neden olmuştur. Her yıl milyonlarca insanın yakalandığı ve cinsel yolla bulaşan HIV için tedavi yoktur. Bazı ilaçlar hastalığın ilerlemesini durdurmaya ve kontrol almaya yardımcı olmaktadır.


8. SARS

Şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonu yani SARS hastalığı 2002 ve 2003 yıllarında görülmüştür. Çin’den kaynaklanan bir salgın 8000’den fazla insanı enfekte etmiş ve hızla 26 ülkeye yayılmıştır. Küresel salgın olan SARS insanlarda viral hastalık bulaşmasını önleme konusundaki farkındalığı artırmıştır.

9. Domuz Gribi

Küresel çapta ölüme neden olan domuz gribi ya da H1N1 hastalığının domuzlardan insanlara geçtiği düşünülür. Bu hastalık 2009 yılında ABD’de yaklaşık 60 milyon insanı enfekte etmiştir. Salgın grip benzeri bir hastalıkta nasıl çaresiz kalındığını ortaya koymuştur.

10. Ebola

2014 ve 2026 yıllarında görülen Ebola sınırlı menzilde olmasına karşın yüksek seviyede ölümcül bir hastalıktır. Sierra Leone, Liberya ve Gine vaka çoğunluğunun olduğu bölgelerdir. Araştırmalara göre ebola ile temas eden 8 Amerikalıdan biri ölmüştür.

11. Koronavirüs

Küresel salgınlar arasında son sırada olan koronavirüs vakalarının büyük çoğunluğu Çin’dedir. Dünya geneline yayılan hastalıkla ilgili düşünceler; milyonlarca ölüme neden olacağı ve GSYİH değerlerinde 2.4 trilyon zarar vereceği yönünde idi. Hastalık grip benzeridir ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart tarihinde salgın olarak ilan edildi.

Salgın hastalıkların birçoğundan korunmak ya da bulaşma sürecinde en iyi hastanelerde tedavi görmek Demir Sağlık sağlık sigortası ürünlerini inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar