0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Uzun İlişki Sürdüren Çiftlerin 11 Sırrı

YAŞAM

13.01.2023

Her insan mutlu ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak ister. Fakat zaman geçtikçe bazen işler planlandığı gibi gitmez ve çiftler ayrılma noktasına gelir. Bunu önlemek ve ilişkinin devamlılığını sağlamak için dikkat edilebilecek bazı önemli sırlar şunlardır:

1. Birlikte Vakit Geçirmek

Uzun ilişkilerin en önemli sırlarından biri birlikte mümkün olduğunca fazla vakit geçirmektir. Bu sayede her iki taraf da karşısındakini daha fazla tanıma fırsatı elde eder. Sevgilisinden daha çok arkadaşları ile zaman geçiren ya da buluşma sıklığı az olan kişilerin ilişki konusunda sıkıntı yaşadıkları görülür.

2. Karşılık Beklemeden Paylaşmak

İlişkiyi sağlıklı şekilde yürütmek için sevgi ve şefkat paylaşımının karşılık beklemeden yapılması tavsiye edilir. Genellikle mutlu ilişkilerde bu tür olgular içgüdüsel olarak karşılıklı şekilde yapılır. Ancak bu konuda beklentiye girmek bazen hislerin karşılık bulamamasına ve mutsuzluğa sebep olabilir.

3. Saygı ve Sevgi

Uzun ilişki denildiğinde çoğu insan ilk olarak saygı ve sevgiden bahseder. Bu ikisinin bir arada bulunması ilişkilerin daha verimli olmasını sağlar. Saygı duyulmayan birini sevmek ya da sevilmeyen biriyle uzun süre birlikte olmak mümkün değildir. İlişkilerde çiftler birbirini değiştirmeye çalışmamalıdır.


4. Ortak Hedefler Belirlemek

Çiftler gelecekle ilgili ortak hedefler belirlediğinde bu hedeflere ulaşmak için birbirlerine destek olurlar. Bu durum ilişkideki motivasyonu artıracaktır. Rekabetin söz konusu olduğu ya da birinin diğerini saf dışı bıraktığı ilişkilerde her iki taraf da zararlı çıkacaktır. İlişkilerde taraflar birbirini yıpratıcı eylemlerde bulunmamalıdır.

5. Sorunları Paylaşmak

İlişkilerde taraflar sorun yaşadıklarında bunu partneri ile paylaşmıyorsa ve içine kapanıyorsa ya da sorunun çözmek için karşısındakinden çözüm yolu istemiyorsa bir taraf eksik kalacaktır. İlişkinin tam olabilmesi için çiftlerin tam manasıyla iyi günde ve kötü günde birlikte olmaları gerekir.

6. Anlayış ve Hoşgörü

Başlangıçta yoğun bir şekilde olan hoşgörü ve anlayış zamanla çoğu çiftte biter. Bunu sürdürebilmek ilişkiyi uzun süreli hale getiren önemli sırlardan biridir. Herkesin kendine özgü bir alanı vardır ve partnerler bunları anlayışla karşılamak durumundadır.


7. Kırıcı Olmamak

Sevilen kişiyi üzmemek ve kırmamak ilişkilerin olmazsa olmazları arasındadır. Sevme derecesi yüksek olan kişiler içgüdüsel olarak bu tür davranışlar sergilerler. Eğer çiftler birbirini sürekli kırıyorsa uzun ilişki yaşama şansları oldukça düşüktür. Bu ilişki zaman içerisinde içten içe yıpranır ve biter.

8. Ayrıntılara Takılmak

Çiftler gereksiz ayrıntılara takıldıklarında sorunlar da beraberinde gelecektir. Sevgiyi sorgulamak ya da karşı tarafı değiştirmeye çalışmak gibi düşünceleri sürekli vurgulamak ilişkiye zarar verecektir. Bunun yerine aşkı canlı tutmak için planlar yapılabilir.

9. Ölçülü Tartışmak

Tartışmasız ilişki yaşama olasılığı oldukça düşüktür. Ancak önemli olan nokta bu tartışmaları ölçülü tutabilmektir. Her tartışmadan sonra ilişkiyi ayrılığa sürüklemek yerine tartışmada kullanılan sözcükler özenle seçilmelidir.

10. Sevgiyi Her Zaman Göstermek

Bazı insanlar karşı tarafa olan sevgilerini göstermek için yalnızca özel günleri tercih ederler. Ancak sevgiyi her an göstermek ilişkinin zinde kalmasını sağlayacaktır. Mutlu edici sürprizler planlamak, farklı hediyeler almak, bağlılık yaratan olumlu ifadeler kullanmak son derece faydalıdır. Tatil kaçamakları yapmak bu amaçla iyi bir fikir olacaktır.

11. Kıskançlığı Abartmamak

“Seven insan kıskanır.” tabirinin doğruluk payı vardır. Ancak bu durumu fazla abartmamak gerekir. Kıskanılmak çoğu insanın hoşuna gitse de bunun dozunu kaçırmak ilişkiye zarar verecektir. Bir insanın sevgisini kıskanma seviyesi ile ölçmek son derece yanlış bir davranıştır. Bu tür davranışların özgüven eksikliğinden geldiği ileri sürülür. Eğer kıskançlık dozunda olursa ilişkiyi besleyecektir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar