0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Yeni doğan bebeklerle ilgili sahip olmanız gereken 10 temel bilgi

Bebek bakımının belki de en zor dönemleri ilk aylardır. Özellikle ebeveynlerin daha önce bir bebek deneyimleri olmamışsa, bu konuda nasıl davranacaklarını bilemeyebilirler. Ancak bebekler özeldir ve onların kendilerine özgü bir iletişim biçimleri, henüz hayatta yeni oldukları için farklı hassasiyetleri ve yalnızca bebeklerin sahip olabileceği bazı ihtiyaçları vardır. Ve eğer bunları bilirseniz, yeni doğan bebeğinizle daha doğru şekilde ilgilenebilirsiniz. 

BEBEK GELİŞİMİ

23.09.2020

Aşağıda yeni doğan bebeklerle ilgili her ebeveynin sahip olması gereken 10 temel bilgiye yer veriyoruz. Bu bilgiler ışığında bebeğinizin ihtiyaçlarını ve size anlatmak istediklerini daha iyi anlayabilirsiniz:

Göbek bağı düşene kadar suyla banyo yaptırmak gerekmiyor

Göbek bağı, kuru kaldığında daha hızlı düşer. Bu ise genellikle 2 haftaya tekabül etmektedir. Yeni doğan bebeklerin pek kirlenmediği de düşünülürse, göbek bağı düşene kadar sadece süngerle silerek temizlemeniz bebeğiniz için yeterlidir. Ayrıca göbek bağı düştüğünde görülebilen küçük kanamanın da normal olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

6 haftaya kadar gülümsemezler

Yeni doğan bir bebeğe bakmak, sürekli şikayet eden bir patronla çalışmak gibidir. Devamlı onun için bir şeyler yapıyor olsanız da, memnuniyetine dair herhangi bir tepki görmeniz ilk haftalarda neredeyse imkansız. Ancak bu, verdiğiniz çabanın boşa gittiğini göstermiyor. İlk haftalarda sizi görünce gülümsemese de, aranızdaki bağ güçleniyor ve sonrası için bir temel oluşturuyor.

Kafalarındaki yumuşak bölgeye dokunulabilir

Bebeklerin alınlarının hemen yukarısında bulunan ve bıngıldak adı verilen bu bölge oldukça hassastır. Dolayısıyla genellikle bu bölgeye asla dokunulmaması gerektiği düşünülür. Ancak bu tam olarak doğru değil. Küçük dokunuşlar bıngıldağa zarar vermez. Dolayısıyla bebeğinizin başına dokunurken çok fazla tedirgin olmanıza gerek yok. Ayrıca bıngıldak bölgesinde titreme görüyorsanız, bu da gayet normal. Çünkü burası, beyni kaplayan kan damarlarının tam üstünde yer alır ve kan akışıyla birlikte nabza benzer titreşimler olması doğaldır.

Doyup doymadıklarına dair işaretler gösterirler

Bebekler her 2-3 saatte bir beslenmelidir. Ancak özellikle emziren anneler için bazen bebeklerin doyup doymadığını anlamak güç olabiliyor. Bunu en iyi doktorunuzla birlikte bebeğinizin kilo ölçümlerinde anlarsınız. Ayrıca günde kaç bez değiştirdiği de yine iyi bir ipucu olabilir. İlk haftanın ardından günde 5-6 ıslak bez değiştiriyor ve en az 1-2 kere de büyük tuvaletini yapıyorsa bebeğinizin doymayla ilgili bir sorunu yok demektir.

Ciltleri kurudur ve bu normaldir

İlk doğduklarında yumuşak ipeksi bir cilde sahip olsalar da, bebeklerin cildi daha sonra kurumaya başlar. Aslında ilk günlerde o kadar yumuşak olmasının nedeni anne karnında bir sıvının içinde uzun süre beklemiş olmasıdır. Ancak daha sonra ciltlerinin havayla temas etmesi sonucu kuruluk gözlemlenmeye başlar. Bunun için bir şey yapmanıza genellikle gerek olmamakla birlikte, eğer çok rahatsız oluyorsanız parfümsüz bir bebek losyonu kullanabilirsiniz. Yeni doğanların cildinde özellikle ilk 1 aydan sonra küçük kızarık noktalar, pişik ve hatta aylar süren sivilcelerin de gözlemlenebildiğini ve bunların da normal olduğunu ekleyelim.

Mikroplara karşı hassastırlar

Yeni doğan bebekler, henüz bağışıklık sistemleri gelişmemiş olduğu için hastalıklara karşı oldukça kırılgandır. Bu nedenle hasta insanların yeni doğanlara dokunmaması ve genel olarak bebeklerin elleri ve yüzleri yerine ayaklarına dokunularak sevilmesi gerekir. Özellikle büyük kardeşler varsa ellerini yıkamadan bebeğe dokunmamaları gerektiği konusunda uyarılmalıdır.

Ağlamak onların iletişim kurma biçimidir

Bebekler çok fazla ağlarlar. Ancak bu onların her seferinde bir yerlerinin ağrıyıp acıdığı anlamına gelmez. Aksine ağlamak, onlar için bir iletişim kurma şeklidir. Acıktıklarında, altlarını ıslattıklarında, üşüdüklerinde veya kucağa alınmak istediklerinde bunu anlatma biçimleri, bildikleri tek yöntem olan ağlamadır. Başlangıçta bu iletişim şekline alışmakta zorlanabilirsiniz. Fakat zaman geçtikçe bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu hemen anlamaya başlayacaksınız.

Çok uyurlar

Yeni doğan bebeklerin en sevdiği ve en çok ihtiyacı olan şeylerin başında uyku gelir. Öyle ki hiç uyanmadan 6-8 saate kadar uyuyabilirler. Ancak hem bebeğinize gece ve gündüz kavramını aktarabilmek, hem de beslenmesini aksatmamak adına gündüzleri 3 saatten fazla uyumasına izin vermeyin ve mutlaka 2-3 saatte bir emzirin. Gece ise ilk 1-2 haftadan sonra istedikleri kadar uyuyabilirler.

Hıçkırık bebeklerin en sık yaptığı şeylerdendir

Nedeni tam olarak bilinmese de, hıçkırmak yeni doğan bebeklerin en sık yaptığı şeyler arasındadır. Uzmanlar tarafından beyin ile diyafram arasındaki iletişim yetersizliğinden kaynaklandığı düşünülen hıçkırık, bebeklik döneminde çokça tekrar edilen zararsız bir alışkanlıktır.

Göz renkleri ve görme yetileri zamanla değişir

İlk haftalarda bebeklerin görüş mesafeleri yalnızca 20-30 cm kadardır. Ancak bu zamanla gelişir. Ayrıca tüm bebekler koyu mavi göz rengiyle doğar, fakat bu renk neredeyse asla doğdukları zamanki gibi kalmaz. İrislerindeki melanin seviyelerine bağlı olarak değişen göz renkleri, genellikle 1 yaşından sonra tam anlamıyla oturur.

Bebek sahibi olmak mucizevi bir olay. Bu mucizeyi en iyi şekilde deneyimlemek için Demir Sağlık’ın sizlere sunduğu “İki Can Hamilelik Sigortası”ndan faydalanabilir, bu şekilde hem kendinizi hem de bebeğinizi güvenceye alabilirsiniz