0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Verem Nedir, Veremden Korunmak Mümkün mü?

SAĞLIK

06.01.2022

Verem ya da diğer ismiyle tüberküloz ya da ince hastalık en yaygın ve ölümcül hastalıklardan biridir. Dünya genelinde 50 yılı aşkın süredir var olan ve tedavisi bulunan bu hastalık yüzünden yılda 3 milyonu aşkın kişi hayatını kaybeder. Bu nedenle insanları daha bilinçli hale getirmek adına her yıl Ocak ayının ilk haftası Veremle Savaş Eğitimi Haftası olarak kutlanır.

Verem Nasıl Bulaşır?

Hastalığa sebep olan bakteri vücudun en zayıf anını takip eder ve bulaşma şekli solunum yoluyla gerçekleşir. Damlacık enfeksiyonu ile bulaşan verem hastalığı hapşırık, öksürük, konuşma gibi gündelik eylemlerle yayılabilir. Bununla birlikte hastalıklı kişinin kullandığı çatal, bıçak, havlu ya da yiyecekler hastalığın bulaşmasına neden olmaz. Tedavi için ise verem savaş dispanseri desteği almanız gerekir.

Verem Belirtileri Nelerdir?
Sağlık taraması ile ulaşılan sonuçlara göre verem hastalığının belirtileri şu şekildedir:

  • Uzun süreli kuru öksürük
  • İleri seviyedeki vakalarda nefes darlığı
  • Öksürük sırasında ağızdan kan gelmesi
  • Kilo kaybı
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Akşamları yükselen ateş
  • Göğüs ağrıları

Verem hastalığında belirtiler bazen aylar boyunca anlaşılmayabilir. Öksürükler kuru, ufak ve gıcık tarzında olduğundan anlaşılması biraz daha zordur. Hafif seviyede başlayan belirtiler yavaş yavaş artar. Bu nedenle aylar boyunca fark edilmemesi normaldir. Hastalığın akciğerde yara şeklinde olduğu hallerde öksürükten kan gelmesi ya da kanlı balgam sık görülür. Yaygın belirtilerle birlikte bu tür durumlara karşı da dikkatli olmak gerekir.

Veremin İnsan Vücudundaki Etkileri Nelerdir?

Verem hastalığı yalnızca akciğeri etkileyen bir hastalık olarak bilinse de ilerleyen dönemlerde bütün organlarda zarara yol açabilir. Beyin zarı, göz, dalak, karaciğer, böbrek gibi organlarda etkileri daha sık görülür. Çocuklarda oluştuğunda ise menenjit şeklinde kendini belli eder. Akciğer ve kalbin yer aldığı boşluktaki lenf bezlerini tutma özelliğine sahiptir. Eğer hastalık boğaz bölgesine yerleşen larenks tüberkülozu ise bulaşıcılığı daha fazla olacaktır. İltihap, akciğerde sıvı toplanması ya da akciğerde yara en sık yol açtığı durumlar arasında yer alır. İlerlemesi sinsi olduğundan ve kolay teşhis edilemediğinden hastalığın etkilerini anlamak biraz zordur.

Veremin Tanısı Nasıl Konulur?

Verem hastalığının tanısı için şikayetler üzerine doktora başvuran hastaya ilk olarak akciğer grafisi çekilir. Kesin tanı konulabilmesi için balgam kültürü alınır. Alınan örnekte Mycobacterium tuberculosis bakterisinin var olup olmadığı incelenir. Günlük yaşamda sıklıkla görülen öksürük şikayeti soğuk algınlığı, sigara gibi farklı nedenlere bağlanırsa bu durumda hastalığın tanısı için gecikilir ve hastalık ilerlemeye devam eder. Etkili tedavi ve doğru teşhis için hastalık belirtileri ilk andan itibaren önemsenmelidir. Eğer hastalık 2 haftadan uzun sürüyorsa ve ilave şikayetler varsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aksi halde hem kişiyi hem de toplumu tehdit eden durumlar ortaya çıkacaktır. Şikayeti olan hastaların göğüs hastalıkları uzmanı tarafından kapsamlı muayene edilmesi gerekir.

Veremin Tedavisi Var mı?Diğer bakteriyel enfeksiyonlar ile kıyaslandığında verem hastalığının tedavisi daha uzun sürelidir. İlaçla tedavi esas olup bu ilaçların 1 gün dahi aksatılmadan doktor tarafından önerilen şekilde alınması gerekir. Hastalığın tedavisinde 6 ay ile 9 ay arasında ilaç tedavisi uygulanır. Vereme özel antibiyotikler olup bunlar üşütme ya da zatürre için geliştirilen antibiyotiklerden farklıdır. Mikroba etki eden 4 farklı türde antibiyotik vardır ve bunlar uygun süre ve dozda kullanılır. Doktorun yönlendirmesi ile sürdürülen tedavi gerekli hallerde bir miktar daha uzayabilir. Tedavinin takibi verem savaş dispanserinde yapılır. Hastalığın tedavisi için hastaların mutlaka istirahat etmeleri gerekir. Önerileri ciddiye almak tedavi süresini hızlandıracaktır.

Veremden Korunmak için Alınacak Önlemler Nelerdir?

Verem ve diğer hastalıklardan korunmak için düzenli olarak sağlık taramasına girmek en uygun seçenek olacaktır. Özel hastanelerde sağlık sigortası kapsamında yaptırılan taramalarda hastalık belirtileri ortaya çıkacak ve hastalığa erken müdahale edilecektir. Eğer önlem alınmayıp hastalık oluşumu önlenmezse verem vücutta dirençli hale gelecektir. Normal tedavi ile önlenemeyen hastalıklarda hastaya direnç testleri yapılabilir. Elde edilen sonuçlara göre uygun tedbir ve tedavi programı belirlenecektir.

Vereme yakalanmamak için alınabilecek önlemler arasında bol sıvı tüketmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, uyku ve beslenme düzenine dikkat etmek, güneş ışığından yararlanmak, evi havalandırmak, bol oksijenli ortamlarda bulunmak, havasız yerlerden uzak durmak gibi tedbirler yer alır. Bu gibi tıbbi ve bireysel önlemler ile pek çok hastalıktan korunmak mümkün olacaktır. Hastalık riskini ve maliyetlerini en aza indirmek, erken tanı ve tedavi sürecini başlatmak, tedavi sürecinde kaliteli hizmet almak, tedaviyi uzman ve deneyimli sağlık çalışanları eşliğinde yürütmek ve çeşitli sağlık avantajları elde etmek için özel sağlık sigortası yaptırmak işe yarayacaktır.

Düzenli sağlık taraması ile grip, soğuk algınlığının yanı sıra zatürre, verem vb. ağır hastalıklardan korunmak mümkündür. Ancak maliyetli olduğunu düşünüyor ve bu nedenle sağlık taramalarını erteliyorsanız Demir Sağlık olarak her daim yanınızdayız. İsterseniz size özel olarak hazırlanan Özel Sağlık Sigortası avantajlarına göz atabilir, farklı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçe seçeneklerimizi inceleyebilirsiniz.

Veremle Savaş Eğitimi Haftası’nda hem kendinizi hem de sevdiklerinizi korumak için bir adım atın. Sağlıklı günlere hep birlikte ulaşın!

İlginizi Çekebilecek Yazılar