0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

12 Mayıs Neden Hemşireler Günü Olarak Kutlanır? | 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası

YAŞAM

17.05.2022

Günümüzde sağlık çalışanlarının önemi daha çok anlaşılır oldu. Hayatımızı emanet ettiğimiz, işini layıkıyla yapan doktor ve hemşirelere özel günler ise gündemde yer edinmeye başladı. Hemşireler Günü ne zaman kutlanır diye araştırdığınızda her yıl 12 Mayıs’ın bu özel gün için ayrıldığını görebilirsiniz.

12 Mayıs 1974 tarihinden bu yana kutlanan Hemşireler Günü tarihi bir anlama sahiptir. Çünkü 12 Mayıs modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günüdür. Uluslararası Hemşireler Günü olarak ilan edilen bu tarihte, 14 Mart Tıp Günü’nde olduğu gibi her yıl farklı bir tema ile etkinlikler düzenlenmektedir. Örneğin 2015 yılı için Uluslararası Hemşireler Birliği tarafından belirlenen tema “hemşireler değişim için bir güç; etkin bakım ve etkin maliyet” olarak belirlenmiştir. Bu tema ile birlikte hemşire açığı ve işgücü yetersizliği, sağlık hizmeti maliyetlerinin artması, bu gibi durumların hem hastalar hem de hemşireler üzerindeki etkisi gibi sorunlara dikkat çekilmiştir.

12 Mayıs Hemşireler Günü Önemi Nedir?

Her sene 12 ile 18 Mayıs arasındaki haftada kutlanan Hemşireler Günü ile bu alanda yaşanan sorunlara çözümler aranmakta ve hemşirelik mesleğinin önemi ortaya koyulmaktadır. Hemşirelik mesleğinde dil, din ve ırk ayrımı gözetilmeden herkes için sağlık ilkesi benimsenmiştir. Hemşireler birey, aile ya da toplum fark etmeksizin sağlık hizmeti sunma konusunda en etkin role sahiptir.

Hemşireler haftası süresince; sağlıkta kalitenin artan önemi, ulusal ve uluslararası alanda rekabetin artması, çalışan ve hasta memnuniyetinin olmazsa olmaz hale gelmesi, sağlık sektöründe meydana gelen değişim, nitelikli işgücü konusunda hemşirelik eğitiminin lisans düzeyinde verilmesi gibi konular üzerinde durulur.

ICN Hemşirelik Teması 2022

2022 yılı için Uluslararası Hemşireler Konseyi tarafından belirlenen hemşirelik teması dünya genelinde sağlık sistemlerini güçlendirmek ve dikkat çekmek amaçlı, bu yıla özel fikirlerle duyurulmuştur. Bu yılın yeni teması şu şekildedir “Hemşireler: Öncü bir ses: küresel sağlığı güvence altına almak için hemşireliğe yatırım yapın ve haklara saygı gösterin.”

ICN hemşirelik teması 2022 destekleme ve mesleğe yatırım yapma, hemşirelik mesleğini koruma gibi amaçlara da sahiptir. Bu temaya ek olarak konsey tarafından hemşireler tarafından her gün yapılan yenileşimci çalışmaları ortaya koymak adına dünyanın dört bir yanındaki hemşirelerin katılımıyla vaka çalışması serisi başlatıldı. Bu hikâyeler yıl boyunca web sitesinde sunulmakta olup hemşirelerin COVID-19 pandemisinden etkilenen hastalara ve diğer bireylere verdiği hizmetlerle ilgili bilgilendirici niteliktedir. Hemşireler tarafından sunulan destekler arasında akıl sağlığı, kronik rahatsızlıklar, enfeksiyon hastalıkları, bulaşıcı olmayan hastalıklar, ölüm, doğum ve daha pek çok duruma özgü hizmet yer alır.

Hemşirelik Haftası Etkinlikleri
Üniversitelerde ve çeşitli kurum kuruluşlarda düzenlenen hemşirelik haftası etkinlikleri kapsamında çeşitli konserler ve konferanslar düzenlenir. Ayrıca yarışmaların da düzenlendiği bu özel haftada çeşitli eğitimler de verilir. Düzenlenen kongreler ve verilen eğitimler sayesinde hemşirelerin uygulamaları ve profesyonellikleri artacaktır.

Özellikle küresel salgın döneminde daha da önemli hale gelen hemşirelik sağlığı güvence altına almak ve haklara saygı göstermek açısından öneme sahiptir. Bu gibi amaçlara yönelik olarak gerçekleşen etkinlikler ile ilgili gelişmeleri çeşitli web sitelerinden takip edebilirsiniz.

Türkiye Hemşireler Günü

Her sene düzenli olarak kutlanan Türkiye Hemşireler Günü kutlamaları da 1974 yılında ABD Başkanı Nixon imzası ile başlamıştır. Önceden bu gün ile ilgili teklifler olsa da bunlar onaylanmaz. Kesinleşmenin ardından ülkemiz de dahil olmak üzere her sene 12 Mayıs haftası hemşireler için özel bir gün olmuştur.

Hastane duvarlarında yer alan ve sus işareti yapan hemşire bu alana ait en güzel örneklerden biridir ve hem sağlık sistemindeki işleyişi hem de hemşirelere verilen değeri anlatır. Toplumun sağlığına kavuşması ve bunu sürdürmesi için mücadeleye her zaman devam eden hemşireler “önce insan” diyerek halka hizmeti ilke edinmiştir. Çoğu insana göre sevgi ve özverinin ismi olan hemşireler ölüm ile yaşam arasında 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz şekilde görevlerini sürdürürler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar