0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Hepsi birbirinden leziz: Vegan süt tarifleri

Bir vegan olmasan dahi hepsi birbirinden lezzetli ve sağlıklı olan vegan sütleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsin. Bitkisel besinlerle hazırlanan ve içerikleri sayesinde farklı aromalar sunarak vegan sütlerini değişik tariflerin için de kullanabilirsin.

BESLENME

19.02.2020

Birçok içeceğe ve yemeğe eklenen süt pek çok kişi için vazgeçilmez besinler arasında yer alıyor. İçinde yüksek protein, kalsiyum, fosforla beraber birçok aminoasit ve mineral de barındıran süt tüm bu faydalı değerlerinin yanında aynı zamanda alerjen proteinleri de içerisinde barındırıyor. Kimi insanlar alerjenler sebebiyle süt tüketmemeyi tercih edebiliyor. Neyse ki bu durumlar için inek sütünün yanı sıra son derece başarılı alternatif vegan süt tarifleri bulunuyor. Hayvansal gıdaları tüketmeyen veganlar ve tercihen süt tüketmeyenler için Hindistancevizi, soya ve kenevir gibi birçok besinden süt yapılabiliyor.

Bitkisel besinler kullanılarak hazırlanan sütlerle daha sonrasında isteğe bağlı olarak tereyağı ya da peynir gibi vegan besinler üretmek dahi mümkün. İşte hepsi birbirinden leziz vegan süt tarifleri…

Hindistan cevizi sütü

Malzemeler:

·       1 paket Hindistancevizi rendesi

·       750 ml kaynar su

Hazırlanışı:

Suyu kaynatıp 1-2 dakika kadar beklet. Bir kapa koyduğun Hindistancevizi rendesinin üzerine dök. Üstünü bir tabak ya da kapakla kapatıp yarım saat beklet. Karışımı blenderdan geçir. Sonrasında sık delikli bir süzgeç kullanarak karışımı süz. Süzgecin üzerindeki posayı da elinle ezerek tüm sütün akmasını sağla. Hazırladığın sütü 3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsin.

Badem sütü

Malzemeler:

·       1 su bardağı çiğ badem

·       3 bardak kaynar su

·       İsteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı:

Çiğ bademleri cam bir kaseye al, bademlerin hepsini ıslatacak kadar kaynar suyu kaba ekle. Kabukları ayrılana kadar suda beklet. Genelde bunun için 7-8 saat yeterlidir. Kabuklarını ayırdığın bademleri blenderdan geçir, kalan suyu kabın içine dök. Karışım püre kıvamı alana kadar karıştır. Sonrasında süzgeç yardımıyla karışımı bir cam şişeye süz. Süzgeçte kalan posayı elinle tamamen ediğinden emin ol.

Soya sütü

Malzemeler:

·       1 su bardağı soya

·       5 bardak su

·       İsteğe göre 1 çorba kaşığı şeker

·       1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı:

Bir kaba koyduğun soyanın üstüne kaynayan suyu dökün ve 8-10 saat arası şişmeye bırak. Şişen soyaların kabuklarını temizle ve blendera koyup üstüne 2 bardak su ekle. Blenderdan geçirdiğin karışıma 2,5 su bardağı su ekle ve ocakta kaynat. Süt ısındıkça üstünde biriken köpüğü topla. Bu aşamadan sonra isteğe göre şeker ekleyebilirsin. Pişen soya sütünü ocaktan alın ve soğumaya bırak. Sonrasında diğer tariflerde de olduğu gibi sütü süz.

Kenevir sütü

Malzemeler:

·       1 su bardağı kenevir tohumu

·       3-4 bardak su

Hazırlanışı:

Kenevir tohumlarının üzerine malzemelerin üzerine geçecek kadar su ekle ve buzdolabında 5-6 saat boyunca beklet. Buzdolabından çıkardığın kenevirin kabuklarını temizle ve blendera koy. Üzerine 1 su bardağı su ekleyerek karıştır. Son olarak hazırladığın sütü süzgeçle süzerek tüketmeye hazır hale getir.