0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Vitamin rehberi: Hangi vitamin neye iyi geliyor, hangi besinlerde bulunuyor?

Vitaminler, vücudumuzun sağlıklı olması ve olağan işlevini sürdürmesi için olmazsa olmazdır. Vücutta üretilemeyen vitaminler, doğal yollardan ve sağlıklı besinlerle karşılanabilir. Her besin, farklı bir vitamin yönünden zengindir ve vücudumuzun ihtiyacı olan değerleri karşılar. Eksikliğinde bazı hastalıklara neden olur ya da hastalıkların iyileşme süreci yavaşlar. Sen de sağlıklı ve doğal besinler tüketerek, vücudunu her koşulda korumaya al.

BESLENME

05.01.2020

Gün içinde tükettiğimiz doğal ve sağlıklı gıdaların her birinin vücudumuza farklı faydaları var.  Her gün tükettiğimiz gıdaların hangi besin değerlerini ve vitaminleri içerdiğini detaylı olarak bilmesek de bazı ayrımları yapabilir ve beslenmemizi vitamin ihtiyacımıza göre de düzenleyebiliriz.

Aşağıda, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, faydalarını ve hangi besinlerde bulunduklarını bulabilirsin.

A vitamini

A vitamini, büyüme döneminde kemik ve dişlerin gelişmesinde aktif role sahiptir. Hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunan A vitaminini, bitkisel gıdalardan da almak mümkün. Süt, yumurta, tereyağı, karaciğer, balık yağı, peynir gibi hayvansal gıdalar; havuç, patates, maydanoz, karpuz, ıspanak, brokoli, pazı, greyfurt, bezelye, kırmızı biber gibi bitkisel gıdalar A vitamini yönünden zengindir. Isıya karşı dayanıklı olan ve besin değerini kolay kaybetmeyen A vitamini sayesinde enfeksiyonlara karşı direnç artar, cildin ihtiyacı olan nem sağlanır, bağışıklık sistemi güçlenir, göz bozukluklarına iyi gelir, deri ve saçlar sağlıklı bir görünüme kavuşur.

B grubu vitaminler

Beyin fonksiyonları ve bağışıklık sisteminin etkili şekilde işleyebilmesi için gerekli besin kaynakları B grubu vitaminlerde bulunmaktadır. Kendi içerisinde B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 olarak ayrılan B gurubu vitaminlerin genel etkileri arasında, merkezi sinir sisteminin düzenli işleyişini sağlaması, cilt, saç ve tırnak sağlığı için faydalı olması, vücuda enerji vermesi, toksinleri atması, kan hücrelerinin oluşmasına katkı sağlaması gösterilebilir. Kozmetik sektöründe, yaşlanma karşıtı kremlerin içeriğinde B vitamininden yararlanıldığı da bilinmektedir. B vitamini kendi içerisinde ayrıldığı için her vitamin de farklı şekilde fayda sağlar. Genel olarak B vitamini bakımından zengin ürünler;  mısır ekmeği, fasulye, fındık, susam, bezelye, badem, soya fasulyesi, avokado, hindi, balık, tavuk, süt ve karnabahardır.

C vitamini

C vitamini denildiğinde, akla ilk gelen elbette turunçgiller; ancak farklı birçok besinden C vitamini alabiliyoruz. Portakal, limon, greyfurt, domates, ıspanak, patates, lahana, kuşburnu, kivi, çilek gibi besinler C vitamini yönünden zengin kaynaklardır. Üstelik kış mevsiminde, soğuk algınlığı tedavisinin vazgeçilmezi olan C vitamininin faydaları bununla sınırlı değil. Antioksidan içeren C vitamini; kansızlığın önüne geçer, katarakt oluşumunu engeller, deri kanserinin tedavisinde olumlu etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemimizin en iyi yardımcılarındandır.

D vitamini

D vitamini ihtiyacının en önemli kaynağı güneştir ve vücut D vitamini ihtiyacının %90’ını güneşten sağlar. Yeterli D vitamini alabilmek için baş, yüz, kol ve bacaklardan en az birinin her gün minimum 20 dakika güneş görmesi gerekir. Karaciğer, yumurta sarısı, balık yağı, süt, peynir, tereyağı, somon gibi besinlerden de bol miktarda D vitamini alınabilir.

D vitamini; kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlaması, büyüme hormonu salgılaması, böbrek hastalıklarında kalsiyum seviyesini dengelemesi, depresyonu ve kanseri önlemesi açısından vücuda oldukça faydalıdır.

E vitamini

Yağda çözünme özelliğine sahip E vitamini, günlük tükettiğimiz gıdaların çoğunda bulunur ve antioksidan bir etkiye sahiptir. Patates, yumurta sarısı, kabak, ıspanak, lahana, marul, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, zeytinyağı  gibi besinlerde bulunabilen E vitamini sayesinde; kolay yorulma, kansızlık, karaciğer rahatsızlıkları, cinsel işlev bozukluğu gibi durumlar önlenebilir.

K vitamini

K vitamininin en bilinen özelliği kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır. Aynı zamanda; güçlü kemik yapısı, kan kalsiyum değerlerinin düzenlenmesinde de etkindir. K1, K2, K3 olarak ayrılan K vitaminin bulunduğu besinler arasında; marul, fasulye, yoğurt, karnabahar, bezelye, yeşil domates, karaciğer, yeşil biber gösterilebilir. K vitamini; kalbi koruması, ciltteki morarmaları azaltması, lösemi tedavisinde uygulanması ve diyabeti önlemesiyle de bilinir.