0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Ailece yapabileceğin yeni bir etkinlik: Teknoloji detoksu

Teknolojinin her geçen gün bizi şaşırtmasıyla ilgimiz ve merakımız da teknolojik gelişmeler üzerine yoğunlaşıyor. Doğru kullanıldığında birçok kolaylığı sunan teknoloji, aşırı kullanıldığında zararlı etkiler bırakıyor. Çoğumuzun aslında farkında olduğu ama görmezden geldiği bu durumu daha fazla ertelemeden kendini ve aileni teknolojiden arındır. Ayrıca olası tüm sağlık sorunlarına karşı ailenin sağlığını Demir Sağlık ve Hayat’ın sizlere sunduğu Özel Sağlık Sigortasıyla güvence altına al.

SAĞLIK

20.04.2020

Dijital evrilmeyle beraber, vaktimizin çoğunu dijital platformlarda geçirmeye başladık. Çocuklarda sık rastlanan bilgisayar bağımlılığı, yetişkinlerde de sosyal medya bağımlılığı olarak kendini gösteriyor. Bu durum çevre ile olan iletişimimizi de minimuma indiriyor. Aile içerisinde başlayan iletişimsizlik, sosyal hayatta da, iş hayatında da olumsuz etkileriyle karşımıza çıkıyor. Teknolojiyle olan ilişkimizi tamamen koparmamız mümkün değil; ama dijital detoks ile kendimizi sınırlamamız mümkün. 

İşte ailece yapabileceğiniz teknoloji detoksu için öneriler:

Sosyalleşin


Dijital sosyalleşmenin yerine, gerçek anlamda sosyalleşmeyi önceliğin haline getir. Haftanın belirli bir gününde, ev dışında aile toplantıları organize et ve telefonlarını bir tarafa bırak. Sadece birbirinizle diyalog kurun. Hafta sonu beraber çıkacağınız bir doğa gezisi de teknolojiden arınmanın en güzel yollarından biridir. Ailece çıkacağınız bir gezide, hepiniz telefonunuzu kapatın ve beraber geçirdiğiniz zamana odaklanın. 


Belirli saatlerin olsun


Hem ailenle beraberken hem günlük hayatında teknoloji kullanımını belirli saatlere bağla. Televizyonun sürekli açık olması ve zap yapmak yerine, takip ettiğin programın saatine göre TV izleme süreni sınırlayabilirsin. Aynı şey, diğer teknolojik aletlerin kullanımında da geçerli. Zamanının çoğunu internette, sosyal medyada geçirmek yerine, bunu günde iki ya da üç kez yaparak sınırlandırmaya çalış.


Ailece okuma saatleri düzenleyin


Kulağa çok klişe geliyor olabilir; ancak ailen ile beraber teknolojiden uzak kalmanın en güzel yöntemlerinden biri de kitap okumak. Okuyan anne baba, çocuklarına da örnek olur ve onları teşvik eder. Her gün belirli saatlerde beraber kitap okuyun ve bunu rutin haline getirin. Bir süre sonra çocuğunuzda da bu alışkanlığın yer edineceğinden emin olabilirsin. 


Mutfakta beraber vakit geçirin


Ailece yemek yapmayı deneyin. Yemek yaparken ailenden yardım al ve görev dağılımı yap. Böylelikle çocuklarınla olan iletişimini güçlendirirken sorumluluk duygularının gelişmesine de katkıda bulunabilirsin. Ayrıca beraber yemek yaparken, birbirinizle olan iletişim artar ve çok daha eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Teknolojiyi bilinçli kullan


Teknolojiden birkaç saatliğine uzaklaşarak kendini arındırmak, yapılması başarıldığında oldukça huzurludur. Teknolojiyi kullanman gereken zamanlarda ise, ne kadar bilinçli kullandığın önemli. Dijital platformları faydalı kullandığından emin olun ve çocuğuna da bu bilinci aşıla. 
İzlediğin programlar, takip ettiğin sayfalar ve okuduğun web içeriklerinin kalitesine önem verin. Günümüzde çok mümkün olmasa da, çocuklarını teknolojiyle ne kadar geç tanıştırırsan, gelişimlerine de o kadar katkı sağlamış olursun.