0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Uyku Pozisyonun Karakterin Hakkında Neler Söylüyor?

SAĞLIK

20.10.2021

Uyku pozisyonu basit bir ayrıntı gibi görünse de aslında kişiliği yansıtan bilgiler içerir. Herkesin uyku pozisyonunun altında yatan farklı anlamlar vardır. Bunları öğrenerek uyku halinde de kendinizi en iyi şekilde ifade edebilirsiniz.

Uyurken seçtiğiniz pozisyonlar, uyku kalitenizi artırırken, aynı zamanda çevrenizdekilere sizinle ilgili ipuçları verir. Uyku bilimi üzerine yapılan çalışmalar ise bu pozisyonların hamilelik dönemlerinde daha esnek olduğunu ve her yatış şeklinin kişinin dışavurumunu yansıttığını göstermektedir. Buna göre halk arasında en çok tercih edilen uyku pozisyonları ve ne anlama geldikleri ile ilgili veriler şunlardır:

1. Cenin Pozisyonu

En çok tercih edilen yatış şekilleri arasında yer alan cenin pozisyonu kolların ve bacakların kıvrılarak uyunduğu şekildir. Kişinin nevrotik olduğunu ifade eden bu uyku şekli, gerçek hayatta dışa dönük görünseniz de aslında daha içe dönük biri olduğunuzu ifade eder. Sıcakkanlı ve utangaç olduğunuz için insanlara alışmanız biraz daha zaman alır. Bu nedenle ilk görüşte insanlar sizin hırçın, aksi ve çekilmez biri olduğunuzu düşünebilirler. Zaman geçtikçe insanlara daha iyi anlaşıp samimi olduğunuz fark edilecektir.

En popüler uyku pozisyonlarından biri olan cenin pozisyonu insanların %41’i tarafından tercih edilir. İnsanların bu pozisyona anne karnından alışkın olduğu düşünülür. Bazı kişilerde bu pozisyonun korku, endişe ve stresi ifade ettiği söylenir.

2. Asker Pozisyonu

Kimileri için en iyi uyku pozisyonu olan asker şeklinde uyuma iki elin yanlarda olduğu ve sırt üstü yatılan haldir. Bu kişiler dışa dönük, açık ve vicdanlı olarak bilinirler. Kişilik tiplerinin ne kadar ağır olduğu sırt üstü yatış şeklinin uzunluğuna bağlıdır. Böyle uyuyorsanız az ve öz konuşmayı seviyorsunuz demektir. Hatta geveze insanlardan hiç haz etmezsiniz. Gözlerden uzak olmak size her zaman daha cazip gelebilir. İyi sır tutmanız sayesinde çevrenizdeki pek çok kişi doğrudan sizin yanınıza geliyor olabilir.

3. Yan Uyuma Pozisyonu

Eğer yatakta kollarınız uzatılmış ya da kıvrılmış halde yan yatarak uyuyorsanız dışa dönük, hoşgörülü ve açık görüşlü bir insan olarak bilinirsiniz. Bu yatış şekli aynı zamanda sizin eğlenceye meraklı biri olduğunuzu da gösterir. Sırtınızın ve boynunuzun aynı hizada tutulduğu bu pozisyon, özellikle o bölgelerde ağrıları olan kişiler için idealdir.

4. Deniz Yıldızı Pozisyonu

Bacaklarınızın düz ya da kıvrık ve kollarınızın başınızın üstüne uzatılmış şekilde olduğu deniz yıldızı pozisyonda sırt üstü yatış hakimdir. Genellikle alışılmadık bir tarza sahip olmasıyla bilinen bu insanlar çok sadık arkadaş olarak görülürler. Bu kişiler için ilişkileri her zaman önce gelir ve uyumlu, açık birer lider olarak ifade edilirler.

Eğer siz de bu pozisyonda uyuyorsanız yardım etmeyi seven, her arkadaş ortamında aranan, iyilik yapmayı seven, kendinden önce çevresindekileri düşünen ve dost canlısı bir karaktere sahipsiniz demektir. Özelliklerine baktığınızda bu pozisyonun ideal uyku pozisyonu olduğunu düşünebilirsiniz.

5. Yüzükoyun Yatış Pozisyonu

En rahat uyku pozisyonlarından biri olarak görülen yüzükoyun yatış şekli, konforuna önem verenlerin tercihidir. Yüzükoyun yatış pozisyonu her şeye atılmayı seven ve girişken bir kişilik yapısını ifade eder. Kendini çok seven ve övgüler yağdıran bu kişiler az da olsa egoist bir yapıya sahiptir. Eğer siz de bu şekilde uyuyorsanız her şeyi doğru yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Kollarınızı yastığa sararak yüz üstü şekilde uyumayı seviyorsanız risk alan ve deneysel eğlencelerden hoşlanan bir kişiliğiniz olabilir. Uyku pozisyonu kişilik analizi çalışmalarını incelediğinizde bu yatış şeklinin toplumda pek çok kişi tarafından tercih edildiğini ve kişilerin belirtilen özellikleri taşıdığını görebilirsiniz.

Bonus: Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Pek çok kişi hamilelikte uyku pozisyonu nasıl olmalı sorusunun yanıtını merak eder. Anne karnındaki bebeğin gelişiminin olumlu ilerlemesi adına ideal şeklin sol tarafa yatmak olduğu ifade edilir. Bu sayede ödem azalacak ve plasenta beslenmesi daha iyi olacaktır. Aynı zamanda böbrekler rahat çalışacak, mideye baskı olmayacak ve diz ile ellerdeki ödem atılacaktır.

Son olarak hamilelikte en iyi uyku pozisyonu denildiğinde çoğu kişinin aklına ilk olarak yan yatış şekli gelir. Doğruluk payı olan bu durumun tam tersine, “Sırt üstü ya da sağ tarafa yatmak, ölü doğum riskini iki kat daha fazla artırır.” yönünde açıklamalar da vardır. Ayrıca bu tür pozisyonlarda sırt ağrısının daha fazla olacağı ifade edilir.

Hamilelik sürecinde karşılaşabileceğiniz olası sorunlara karşı ise iki can hamilelik sigortası yaptırarak hem bebeğiniz hem de kendiniz için güvence sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda özel ve/veya tamamlayıcı sağlık sigortası seçenekleriyle her daim sağlık teminatı edinebilirsiniz.