0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

2022’de Hangi Ülkelere Seyahat Edilir? Yasaklı Ülke Var mı?

SEYAHAT

03.03.2022

Tüm dünyanın uzun süredir etkisi altında olduğu Covid-19 virüsü seyahat alışkanlıklarını da tamamen değiştirmiş durumda. Seyahat yasakları ve seyahat kısıtlaması virüs başlangıcından itibaren aşina olduğumuz bir konu haline geldi. 2022 yılı itibariyle seyahat etmek isteyen kişiler ise “Hangi ülkelere seyahat edilir?” sorusuna cevap aramaktadır.

Virüs başlangıcından itibaren birçok ülke kendileri için yasaklı ülkeler belirlemiştir ve bu ülkelerin vatandaşlarının kendi ülkelerine seyahat etmelerini yasaklamışlardır. Maalesef Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu yasaklara tabii tutulmuş ve birçok yurt dışı ziyareti gerçekleştirilememiştir. Ancak 2022 yılı itibariyle yasakların oldukça esnetilmesi seyahat planlarının tekrar gün yüzüne çıkmasını sağlamaktadır.

Kimlikle Seyahat Edilebilen Ülkeler Hangileri?

Seyahat yasağı kalkan ülkeleri araştıran birçok kişi seyahat planlarını bu yönde düzenlemektedir. Kimlikle seyahat edilebilen ülkeler birçok Türk vatandaşının seyahat rotasını belirlemede kritik faktörler arasındadır. Ülkemiz vatandaşları vize alma işlemlerinin yoruculuğu nedeniyle kimlikle seyahat edilebilen ülkeleri tercih etmektedir.

Kimlikle seyahat edilebilen ülkeler; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’dır. Bu ülkelere yalnızca kimliğinizi kullanarak seyahat edebilirsiniz. Aynı zamanda bu ülkelere seyahat kısıtlaması var mı sorusunun yanıtı ‘hayır’ olacaktır.

Seyahat Sigortası Gerekli mi?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep eden ülkeler zorunlu olarak seyahat sağlık sigortası da talep etmektedir. Seyahat sigortası en temel anlamıyla, seyahat süresince karşılaşılabilecek sağlık problemlerini, bavul kayıplarını kapsayan bir sigortadır.

Seyahat sigortası kişileri tüm seyahatleri süresinde güvence altına almaktadır. Seyahat sağlık sigortası seyahat gerçekleştireceğiniz ülke tarafından talep edilmese dahi seyahat öncesi yaptırılması elzem bir sigortadır. Öncelikli avantajı seyahat boyunca başınıza gelme olasılığı bulunan birçok aksilikte sizi koruması ve güvence altına almasıdır. Aynı zamanda seyahat sırasında yaşayacağınız basit rahatsızlıkların tedavisi dahi çok masraflı olabilmektedir. Ağır maddi kayıplar yaşamanızı da engelleyen bu sigorta türü seyahat edecek kişilere şiddetle önerilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası fiyatları gidilecek ülkeye ve kalınacak gün sayısına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 5 günlük bir seyahatiniz için tüm dünya kapsamında seyahat sigortası bedeli oldukça cüzi bir miktardır. Bütün bir yılı tüm dünya için sigorta kapsamına almak isterseniz ortalama bedeli biraz daha yüksek olacaktır. Kapsamlı ve ayrıntılı fiyat bilgilerini sigorta firmalarından alabilir ve kendiniz için en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

Seyahat için Aşı Zorunlu mu?

Seyahat için aşı zorunluluğu da hemen herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Öncelikle birçok ülkenin Covid-19 aşısı bulunmayan kişileri kabul etmediğini belirtmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda seyahat için aşı listesi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Genel olarak seyahat aşısı olmanız gereken hastalıklar; sarıhumma, meningokok, tifo, kolera, hepatit A, hepatit B, kuduz, Japon ensefaliti, kene kaynaklı ensefalit olarak sıralanabilir. Gideceğiniz ülke için hangi aşıların gerekli olduğunu Seyahat Sağlığı Merkezi’nin resmi web sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Almalı?
Seyahat izin belgesi yurt dışı ve yurt içi uçuşların tümünde 65 yaş üzeri T.C. vatandaşları için zorunlu hale getirilmiştir. 65 yaş üstü vatandaşların herhangi bir uçuşa dahil olabilmesi için seyahat izin belgesi almaları zorunludur.

Nasıl Seyahat İzni Alınır?

Seyahat izin belgesi almak günümüz koşullarında kolaylaştırılmıştır. İlgili belgeye; telefon, kaymakamlık ve e-devlet yolu ile başvuru yapılabilmektedir. Telefon yolu ile almak için kullanılacak numara 199’dur. Seyahat izninin onaylanıp onaylanmadığına dair bilgilendirme SMS yolu ile yapılmaktadır.

Kimler Seyahat İzin Belgesinden Muaf?

65 yaş üstü tüm vatandaşların yurt içi ve yurt dışı uçuşları için seyahat izin belgesi alması zorunluluktur. Bunun dışında kalan kişiler için seyahat izin belgesi zorunlu değildir. Yani 65 yaş altı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahat izin belgesinden muaftır.

İlginizi Çekebilecek Yazılar