0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Yazın Kamp Yapılabilecek En İyi 5 Yer

SEYAHAT

19.08.2021

Kamp denilince akla hemen göl veya deniz kenarında, yeşillikler içinde olan lokasyonlar gelir. Ayrıca ormanın içinde doğayla iç içe olabileceğin; arkadaşların, ailen ya da tek başına gidebileceğin yerler de var. Yaz mevsiminde hem serinlemek hem de serinlerken doğayla başbaşa kalmak istiyorsan, işte sana yazın kamp yapabileceğin en iyi 5 yer!

1. Yedigöller Milli Parkı - Bolu

Önereceğimiz ilk yer Yedigöller Milli Parkı. Bolu sınırları içindeki Yedigöller Milli Parkı’nda yürüyüş yapabilir, fotoğraf çekebilir veya olta balıkçılığı yapabilirsin. Tabii alanda elektrik olmadığını aklında bulundurmalısın.

2. Kelebekler Vadisi - Fethiye

Kamp için en özel yerlerden biri de Fethiye‘deki Kelebekler Vadisi. Ulaşımı biraz zor olarak düşünülen Kelebekler Vadisi, yolda yaşayacağın tüm zorluklara değer. Özellikle de zorluklarla başa çıkmaktan keyif alan biriysen yolculuk çok eğlenceli geçecek :)

Tüm bu eğlencenin yanı sıra Kelebekler Vadisi masmavi denizi ve muhteşem doğasıyla bambaşka bir atmosfer sunuyor. Kamp alanında elektrik, duş ve tuvalet hizmeti de bulunuyor. Bu hizmetlerden belli saatlerde ücretsiz faydalanabilirsin. Üstelik çadırda kalmak istemezsen bungalov evler de var.

3. Yazılı Kanyon - Isparta

Kamp için Isparta Yazılı Kanyon’u da tercih edebilirsin. Kanyonda keyifli gezintiler yapabilir, tarihi köprüleri ve yazıtları keşfedebilir ya da yüzebilirsin. Kamp alanında balık çiftlikleri ve kendin pişir kendin ye hizmeti sağlayan küçük işletmeler de var.

4. Salda Gölü - Burdur

Kamp yaparken lokasyon değiştirmek istersen Ispartaya çok yakın olan Burdur’a geçebilirsin. Burdur’daki Salda Gölü, berrak suyu ve bembeyaz kumları ile son yıllarda oldukça popüler bir yer haline geldi. Gölün yakınında ya da ormanlık alanda çadırını kurabilir, doğanın kucağına kendini atabilirsin. Türkiyenin en temiz göllerinden biri olarak kabul edilen gölde yüzmek de gerçekten keyifli. Sevgiliyle kamp önerilerinin de içinde bulunan Salda Gölü bölgesi unutulmaz bir kamp deneyimi yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

5. İğneada Longoz Ormanları - Kırklareli

Kırklareli’nde bulunan İğneada Longoz Ormanları da kamp için sıklıkla tercih ediliyor. Evet, burada su sıkıntısı var belki, ama Marmara bölgesinin muhteşem doğası bu sıkıntının zorluğunu telafi ediyor. Bölgede birçok farklı kamp alanı bulunuyor. Alanı iyice gezip kalmak istediğin yeri seçebilirsin.

Kampa gitmek eğlenceli olduğu kadar birtakım zorlukları da var. Kamp sırasında karşılaşabileceğin engeller, sağlık sorunları, sakatlıklar bunlara örnek olabilir. Gerekli önlemleri aldığında ve dikkatli olduğunda ise üstesinden gelemeyeceğinhiçbir şey yok :)

Bonus: Sıcaklar Nedeni ile Sinek ve Böcekler için Nasıl Önlem Alınmalı?

Gelelim sinek ve böcekler ile nasıl mücadele edebileceğine. Sinek ve böceklerle minimum düzeyde karşılaşmanın ilk kuralı bulaşıklarını biriktirmeden anında yıkayıp temizlemen. Yemek yedikten sonra, sinek ve böcekleri sofrana davet etmek istemiyorsan, bulaşıklarını hemen ortadan kaldırman lazım. Alabileceğin diğer bir önlem de yaz da olsa yatarken uzun kollu ve uzun paçalı giysiler seçmek. Bu biraz kulağa sıkıcı gelebilir ama kollarını ve bacaklarını kapatmanın özellikle ormanlık alanlarda sen uykuya daldığında uyumayıp ziyaretine gelebilecek böceklerin seni ısırmasından daha az sıkıcı olduğundan emin olabilirsin. Eğer bulunduğun bölgede çok fazla sinek varsa, sinek kovucu spreylerden yardım alabilirsin. Çok sağlıklı olmasa da sivrisineklerden korunmanın bir yolu da bu. Ya da ağlı uyku tulumları ve çadırları tercih edebilirsin. Bu arada parfüm ve kolonya kokusunu bizler gibi böcekler de seviyor. Bu nedenle kamp alanında hoş kokulardan uzak kalmayı denemelisin. Böcek ve sineklerin sevmedikleri ise sarımsak kokusu. Çok çekici bir koku değil biliyoruz ama sarımsağı ezip çadırının çevresine koymak oldukça pratik ve düşük maliyetli bir yöntem. 

Hayatta tüm önlemleri alsan da bazen öngörmediğin risklerle karşılaşabilirsin. İşte bunun için de Acil Sağlık Sigortası yaptırabilirsin.


Ayrıca kapma gitmeden önce Yazın Kamp Yapacaklar için Tavsiyeler yazımızı okumayı da unutma!