0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Yazın Kamp Yapacaklar için Tavsiyeler


SEYAHAT

11.08.2021

Yaz tatili denildiğinde de genel olarak deniz, kum, güneş akla geliyor. Ancak son yıllarda klasik yaz tatili fikirleri yerini alternatif tatillere bırakmış durumda. Yani, artık yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklığı ile başa çıkmak için yemyeşil bir doğada kuş sesleri arasında masmavi gökyüzünün tadını çıkarmak da popüler bir çözüm olarak düşünülüyor. Tatil için bir otel rezervasyonu yapmak yerine kamp yeri araştıranların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Üstelik bu ikinci seçeneğin çok daha fazla özgürlük sunduğunu söylemeye bile gerek yok. İşte biz de bu yazımızda kamp yapmak isteyenler için bazı önerileri derledik.

Kamp Nedir, Nasıl Yapılır?

Etimolojik olarak Fransızcaya dayanan kamp kelimesi farklı anlamlara geliyor. Konaklama yeri bu anlamlardan biri. Çadır ya da küçük barakalarla oluşturulan bölgeler kamp olarak adlandırılıyor. Bunun dışında siyaset biliminde esirlerin toplandıkları yer de kamp kelimesi ile anılıyor. Günümüzde fikirsel ayrışmalara da kamplaşma denildiğini biliyoruz. Ancak burada kamp olarak bahsettiğimiz kavram turizm amaçlı, çadır ve diğer kamp ekipmanları ile yapılan tatile karşılık geliyor. Anlaşıldığı üzere kamp yapmak için kamp çadırı, kamp sandalyesi ve diğer kamp malzemeleri gerekli. Ayrıca kamp yapılacak yere de kamp alanı deniliyor. Kamp alanında kamp malzemelerinle özgürce doğanın keyfini sürebilirsin. Bu arada fazla özgürlük öngörülemeyen riskler de getirebilir. Farklı koşullara bağlı olarak karşılaşabileceğin riskler ve sakatlıklar içinse Acil Sağlık Sigortası kapsam ve teminatlarına göz atabilirsin. Şimdi geçelim kamp malzemelerine...

Kamp Yapabilmek için Gerekli Malzemeler

Kamp yapmak için gerekli malzemeler mevsime ve kamp yerine göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak hangi tür kamp olursa olsun kamp malzemeleri listesinin en başında kamp çadırı geliyor. Kamp sandalyesi, katlanır kamp masası, uyku tulumu, şişme kamp yatağı, şişme malzemeler için pompa, mat, fener, termos, soğutucu ya da buzluk, ocak, yemek seti, bıçak ya da çakı, baton, kamp çantası, pil ve yağmurluk diğer temel kamp malzemeleri olarak sayılabilir. Bunların çoğu ‘al-kullan’ özelliğinde ürünler, ancak birçok kişi için kampın en zorlu yanlarından biri olan çadır kurma ve yer seçme meselelerini de unutmamak gerek.

Kamp Çadırı Nasıl Kurulur?

Kamp çadırı kurmanın en önemli adımı çadırın kurulacağı yeri doğru bir şekilde belirlemek. Çünkü çadırı doğru yere kurmamak, tatilinin konforsuz geçmesine neden olabilir. Örneğin, çok güzel bir manzaraya sahip göl kenarı, gün boyu sivrisineklerle boğuşmana neden olabilir. Ya da şırıl şırıl su sesinin mükemmel olacağını düşündüğün bir dere kenarı, engebeli zemini nedeniyle rahat bir uyku uyumana mâni olabilir. Bu nedenle çadır için yer seçerken zeminden, çevredeki börtü böceğe kadar bir çok faktörü değerlendirmen gerekir. Yere karar verdikten sonra çadırını kurmaya başlayabilirsin. Çadırın anında açılır tipteyse çok şanslısın. Çadırını açman, kurulum için yeterli. Eğer kubbe çadır kuracaksan işe iç ve dış tentenin ayrı olduğu yerleri birleştirmekle başlayabilirsin. Daha sonra çadır çubuklarını dış tenteye zemine yakın yerlerden geçir ve çubukların uç kısımlarını çadırın köşelerindeki çivilere tak. Çadır direklerini çapraz şekilde üst kısımlardan geçirdiğinde çadırın asıl şeklini aldığını göreceksin. Çivileri kazıklarla yere sabitlemeyi de unutmamalısın.

Kamp Yeri Seçiminde Dikkat Edilecekler

Plajda/deniz kenarında kamp yapmak demek istediğin yerde çadır kurmak anlamına gelmiyor. Çadır kuracağın yerin kamp yapmaya uygun olduğundan emin olman gerekiyor. Yanlış kamp alanı seçimi, gece bir anda kendini suyun içinde bulmana ya da bir ayıyla göz göze gelmene dahi neden olabilir. Bu nedenle kamp alanları ile ilgili gitmeden önce mutlaka araştırma yapmalısın.

Lokasyona karar verdikten sonra çadırını kurmak için zemin yapısını ve çevreyi incelemelisin. Seçtiğin yerin bir yağış olması halinde suyun akış yönünde bulunmamasına ve araçların geçiş yolu üzerinde olmamasına dikkat etmelisin. Ayrıca su kaynaklarına yakın olmakla su kaynağının dibinde olmak arasında çok büyük fark var. Dere, göl gibi kaynaklara çok yakın çadır kurmak, gece su içmeye gelen hayvanlarla karşılaşman anlamına gelebilir. Bataklık olan bölgelerden de kesinlikle uzak durmalısın. Çok fazla hayvan dışkısına rastladığın yerlerde de çadır kurmamanı tavsiye ederiz. Buralar doğanın asıl sahibi olan hayvan dostlarımızın geçiş güzergahı olabilir.

Kamp nasıl yapılır hakkındaki yazımızı sevdiysen yaz aylarında kampın tadını çıkabileceğin en iyi lokasyonlar için bir sonraki yazımıza geçebilirsin: Yazın Kamp Yapılabilecek En İyi 5 Yer