0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Siz farkında olmadan sağlığınıza zarar veren alışkanlıklar

Televizyonda, gazetede, internette, arkadaş sohbetlerinde ve sosyal medyada; kısacası artık her yerde sağlıklı bir yaşam için edinmemiz gereken alışkanlıkları öğreniyor, bunlarla ilgili konuşuyoruz. Kaliteli ve sağlıklı geçen bir ömür için düzenli ve yeterli beslenmemiz, egzersiz yapmamız ve yine kaliteli iletişim kurabileceğimiz dostluklar edinmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bilim dünyası, bu konularla ilgili yüzlerce araştırma yaptı ve bu gerçekler şimdiye dek yüzlerce kez kanıtlandı. Dolayısıyla yapmamız gerekenleri biliyoruz. Peki ya farkında olmadığımız halde bize zarar veren alışkanlıklarımız olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Evet, sahip olduğumuz alışkanlıklarımızdan bazıları biz farkında olmasak da sağlığımıza hayli zarar veriyor. İşte o alışkanlıklar!

12.04.2021

Yemekten sonra çay-kahve içmek

Çay ve kahve gibi kafein barındıran içecekler öğünler esnasında aldığımız demirin vücuttaki emilimini azalttığından bu içecekleri yemekten hemen sonra içmemeye özen göstermeliyiz. Ancak yemekten sonra çay içmek sizin için vazgeçilmez bir alışkanlık haline geldiyse, bardağınıza bir ince dilim limon ekleyerek içmeniz önerilir. Bu şekilde içtiğiniz çay demir emilimine zarar vermez. Ayrıca, kansızlık sorunu yaşayanların buna özellikle dikkat etmesini öneririz.

Çok sık tartılmak

Özellikle kilo vermeye ya da almaya çalışan biriyseniz, bir an önce sonuç alma güdüsüyle farkında olmaksızın çok sık tartının yolunu tutuyor olabilirsiniz. Ancak kilo kontrolü söz konusu olduğunda tartıda sonuç görmek biraz zaman alabilir ve bunun sonucu olarak siz de çalışmalarınızdan verim alamadığınız hissine kapılabilirsiniz. Kendinize biraz süre tanıyın ve aceleci davranmayın. Her gün tartılmak yerine haftada bir ya da iki kez tartılarak daha sağlıklı sonuçlar alabileceğinizi unutmayın. 

Tırnak yemek

Ne kadar temiz ve bakımlı tutsak da, tırnaklar bakterilerin çokça üreyip saklandığı dokulardır. Bu nedenle ağzın tırnakla temasından özellikle kaçınılması gerekir, çünkü ağızdan alınan mikroplar midede parazit oluşumuna sebep olabilir. Tüm bunların yanı sıra tırnak yeme alışkanlığının genellikle stres, endişe ve sinirlilik haliyle ilişkilendirildiği düşünüldüğünde, bunun sosyal yaşamda da olumsuz intibalar bırakmanızda etkili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Duygusal yeme bozukluğu

Stres, can sıkıntısı, depresyon ya da bunlar gibi pek çok duygusal nedenle buzdolabının yolunu tutuyorsanız, bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmenizi öneririz. Çünkü kabul edelim ki; böyle zamanlarda ilk elimizi attığımız yiyecek sebze-meyve olmuyor. Aksine kurabiye ya da cips gibi sağlıksız yiyeceklere yöneliyoruz. Bu ise bize uzun vadede obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi metabolik rahatsızlıklarla dönüyor. Eğer duygusal yeme bozukluğunuz varsa, olumsuz duygularınızı yiyerek değil, egzersiz, meditasyon, nefes alma gibi yöntemlerle yenmeyi öğrenmelisiniz.

Uykuyu ihmal etmek

Yetersiz uyumak, sağlığı ciddi anlamda riske atmak demektir. Yetersiz ve kalitesiz uyuduğunuz günlerde yalnızca odaklanma sorunu yaşamakla kalmayıp, aynı zamanda bağışıklık sisteminize de zarar verir ve hormon dengenizi de olumsuz yönde etkilersiniz. Ayrıca yeterince uyumadığımız zamanlarda iştah artışı ve özellikle yüksek karbonhidratlı yiyeceklere yönelme eğilimi de artar. Ciltte görülen erken yaşlanma ve göz çevresinde morluklar ile kırışıklıklar da cabası. Bu yüzden kendinize en uygun olacak şekilde bir uyku rutini belirleyip bundan mümkün olduğunca çıkmamanız gerekmektedir.

Çok güneşlenmek

Pek çoğumuz bronzlaşmayı seviyoruz. Ancak bunu doğru şekilde yapmak bir hayli önemli. Öncelikle yalnızca tatilde değil, güneşe her çıktığınızda bir koruyucu krem sürmeli ve uzun süre güneş altında kalmamaya da dikkat etmelisiniz. Ayrıca güneşin en tepede olduğu saatlerde güneşlenmemeye de özen gösterin. Çünkü güneşin zararlı UV ışınları cildinizin DNA’sına zarar verebilir; erken kırışıklıklara, güneş lekelerine ve cilt sarkmalarına neden olabilir. Güneşin bunlara ek olarak bir başka zararı da, cilt yapısını bozarak cilt kanserine neden olmasıdır.

Tüm bu alışkanlıklar, aslında hepimizin zaman zaman yaptığı şeyler. Ne var ki, bilim ilerledikçe biz de sağlığımıza nelerin yararlı olup nelerin zararının dokunduğunu daha iyi anlıyoruz. Zararlı alışkanlıklarınızdan belli yöntemler izleyerek kurtulmanız mümkün. Ancak hayattaki aksilikler, her zaman sağlıksız alışkanlıklardan kaynaklanmıyor. Siz de Demir Sağlık ve Hayat’tan ‘Özel Sağlık Sigortası’ ile hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığını tam güvence altına alabilirsiniz.