0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Ailenle birlikte rahatlıkla izleyebileceğin 10 film

Ailenle kaliteli vakit geçirmek, birlikte güzel bir film gecesi yapmak istiyorsan yukarıdaki yapımlardan birini rahatlıkla seçebilirsin. Çocuklarının arkadaşlığı, hayallerinin peşinden koşmayı, hayvanların dostluğunu ve daha birçok şeyi kazanmalarına yardımcı olacak bu filmlerin her biri hem senin hem de onlar için oldukça uygun. 

YAŞAM

20.03.2020

Ailecek televizyonun karşısına oturup birlikte vakit geçirebilmek bazen fazlasıyla zor olabiliyor. Çocuklarınla birlikte izlediğin filmlerde şiddet, korku unsurları veya cinselliğin olmaması, onların gelişimleri açısından önemli. Fakat sinemada bu türden yapımlar bulmak da biraz güç. İşte bu yüzden, yani başladığın bir filmin ortasında beklenmedik bir sürprizle ya da çocuklarının görmelerini istemediğin bir sahneyle karşılaşmaman için onlarla birlikte rahatlıkla izleyebileceğin filmleri derledik.

Bacheha-ye Aseman / Cennetin Çocukları

İran’da yaşayan yoksul bir ailenin çocukları olan Ali ve Zahra okul çağında iki kardeştir. Karşılaştıkları sorunları ailelerinden beklemek yerine kendileri çözmeye çalışan bu iki yürekli çocuğun işi, bir gün bir tanesinin ayakkabısını su kanalına kaptırmasıyla iyice zorlaşır. Artık önlerinde aşmaları gereken büyük bir engel vardır. Cennetin Çocukları filmi, yönetmen Majid Majidi’nin sade anlatımıyla zenginleşen oldukça etkileyici bir yapıt. 

The Kid / Yumurcak

Çocuğuna bakamayacağını anlayan bir kadın, onu zengin bir muhitte bir arabanın içine bırakıp gider. Amacı, ona kendisinin veremeyeceği bir hayatı yaşatmaktır. Ancak araba çalınır ve çocuk da hırsızlar tarafından yoksul bir mahalleye bırakılır. Oradan geçen bir adam (Charlie Chaplin) tarafından alınan çocuk yıllarca onunla yaşar ve birlikte maceralara atılırlar. Chaplin tarafından yönetilen ve baş rolünde de yine kendisinin olduğu film, ünlü oyuncunun başyapıtlarından biridir.

E.T.

Klasik yapımlardan biri olan E.T. ya da uzun adıyla Extra Terrestrial filmi, geçtiğimiz yüzyılın en önemli bilim kurgu yapıtlarından biridir. Uzaydan gelen bir grup dünyayı ziyaret eder, ancak dönerken aralarından biri yanlışlıkla dünyada kalır. Elliot isimli bir çocuğun, bulduğu bu uzaylıyla eğlenceli maceralarını anlatan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’ün en sevilen filmlerinden biridir.

Hachi: A Dog’s Tale / Haçiko: Bir Köpeğin Hikayesi

Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş filmde, Haçiko adlı bir köpeğin bir profesör tarafından bulunup sahiplenilmesi konu ediliyor. Başlangıçta profesörün eşi karşı çıksa da, daha sonra tüm ailenin sevmeye başladığı Haçiko, artık bu aileden biridir ve profesöre de büyük bir bağlılık göstermektedir. Öyle ki; her gün onu uğurlamak ve dönüşünde de karşılamak için tren istasyonuna gider. Lasse Hallström’ün yönettiği filmde başrolü Richard Gere üstlenmektedir.

Finding Neverland / Düşler Ülkesi

Londra’da ünlenen bir oyun yazarı olan James Barrier, unutulmaz bir eser ortaya koymak için çabalamakta, bunun için bir esin kaynağı aramaktadır. Ne var ki bu esin kaynağı, hiç beklemediği bir anda karşısına çıkacak ve ona dünyaca ünlü eseri Peter Pan’ı yazdıracaktır. Barrier’in Peter Pan’ı yazmaya giden yolculuğunun anlatıldığı bu yarı biyografik yapıtta Johnny Depp ve Kate Winslet gibi ünlü isimleri görmen mümkün.

Hook / Kanca

Bir başka Spielberg filmi olan Kanca, yukarıda bahsettiğimiz Peter Pan kitabından uyarlanmış bir yapımdır. Peter Banning isimli bir avukat çocuklarının Kaptan Kanca tarafından kaçırılması üzerine Neverland’e gider ve burada çocuklarını aramaya başlar. Banning artık, Peter Pan olmuş ve Kaptan Kanca ile de bir mücadeleye girmiştir. Filmde rol alan isimlerden bazıları Robin Williams, Julia Roberts, Dustin Hoffman ve Gwyneth Paltrow.

Charlie and the Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Willy Wonka, her çocuğun hayalini kuracağı türden bir çikolata fabrikasına sahiptir. Ancak fabrikayı kendisinden sonra birine bırakmak ister ve bu nedenle tüm dünyaya dağıtımı yapılan çikolatalarının beş tanesinin içine bir altın bilet koyar. Charlie, bileti bulan çocuklardan biridir. Ancak onun diğer çocuklardan farkı, yoksul bir aileden geliyor olmasıdır. Tim Burton’ın eşsiz renkleri ve Johnny Depp’in muhteşem oyunculuğunun buluştuğu yapımın geçmiş yıllarda çekilen eski bir versiyonunun da olduğunu söylemeliyiz.

Dreamer: Inspired by a True Story / Hayalperest

Yaralanan yarış atlarıyla ilgilenen Ben Crane, aslında atları kurban edilmekten kurtaran iyi yürekli bir adamdır. Ancak kızı Cale ile aralarındaki bağ neredeyse kopmak üzeredir. Bir gün bir kısrağı çiftliğe getirir ve Cale ile birlikte ona bakmaya başlarlar. Bu macera, onların birbiriyle olan bağlarının da güçlenmesini sağlayacaktır.

Big / Büyük

Bir gün lunaparktaki bir dilek makinesinde büyümeyi dileyen Josh, ertesi gün dileğinin gerçekleştiğini görür. O artık yetişkin biridir. Ancak bedeni öyle olsa da kendisi zihnen buna hazır değildir. İşe giren ve yetişkinlik hayatına uyum sağlamaya çalışan Josh, kendini her geçen gün çocukluğunu özlerken bulacaktır. Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı yapım, oyuncuyu en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adaylığına da taşımıştı.

October Sky / Ekim Düşü

John Hickam, küçük bir kasabada madende çalışan bir aile babasıdır. Oğullarının da kendisi gibi madenci olmasını beklerken onların bundan çok daha farklı hayallerinin olduğunu fark eder. Jim futbolcu olmak isterken, Homer’ın ise uzayla ve roketlerle ilgili hayalleri vardır. Kasabada herkes bunun bir saçmalık olduğunu düşünürken öğretmeninin verdiği destekle işler değişir. Jake Gylenhaal’ın başrolde oynadığı film, Joe Johnston tarafından yönetilmiştir.