0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Herkesin mutlaka denemesi gereken 5 ekstrem spor

Ekstrem sporlar çoğumuz için tehlikeli algısı oluştursa da bilinçli bir yaklaşımla, doğru adımları izlediğinizde oldukça keyifli ve eğlencelidir. Spor salonlarından ve egzersiz rutinlerinizden sıkıldıysan, adrenalin ve macera tutkusuyla doğayı yakından keşfetmek için yola çık.

SPOR

03.03.2021

İzlerken hepimize heyecan veren ve seyircileri doğrudan içine çeken ekstrem sporlar, her izlendiğinde deneme isteği uyandırsa da tehlikeli olduğu düşüncesiyle ertelediğimiz aktivitelerdir genellikle. Oysaki doğa tutkunlarının doğayı yakından keşfetmesine imkan veren bu sporlar, doğru yöntemleri izlediğinizde oldukça güvenli.  Ekstrem sporlar, adrenalini doruklarda yaşaman ve neler yapabileceğini de görmek adına en az bir defa denemeye değer.

1.      Rafting

Ekstrem sporlar arasında ilk akla gelen ve en çok tercih edileni elbette rafting. Fiziki şartlara göre zorluk seviyeleri olan rafting, ilk defa deneyecek olanlar için de kolay seçeneği bulunan eğlenceli bir spor. Öğrenmek için uzun saatlerinizi harcamana gerek kalmadan kısa sürede alışabileceğin rafting sporunda, kuralları izlediğinde korkmana da gerek yok. Eğer yüzme bilmiyorsan, başlangıç seviyelerinde bu bir tehlike oluşturmuyor; ancak üst seviyeler için yüzme bilmek çok avantajlı bir durum. Başlangıç seviyesinde kolay parkurları tercih ederek rehber tavsiyesiyle ilerlediğinizde geriye suyun üzerinde adrenalinin keyfini çıkarmak kalıyor.

2.      Paragliding / Yamaç Paraşütü

Uçma tutkusu olan herkesin en az bir kere denemesi gereken ekstrem sporlardan olan yamaç paraşütünü, doğru metodları izleyerek kısa zamanda öğrenebilirsin. Yamaç paraşütünün özellikle kalkış ve iniş evreleri tarifsiz bir heyecan sunuyor.  İlk seviyedeysen maksimum 15 km’lik rüzgarda süzülmelisin. Yamaç paraşütüne devam edip profesyonel seviyeye geçersen, 30 km’lik rüzgar hızına kadar çıkabilir ve özgürlüğü doruklarda yaşayabilirsin.

3.      Parasaing / Deniz paraşütü

Tekneye bağlı olan paraşütle uçabileceğin parasaing de, ekstrem sporları denemek isteyenler için güzel bir başlangıç. Maksimum 100 – 150 m yükselebileceğin deniz paraşütünde, paraşütün tekneye bağlı olması ve kaptan kontrolünde olması, sana daha güvenli hissettirebilir. Yamaç paraşütünü denemekten korkuyor, aynı zamanda uçmak da istiyorsan deniz paraşütü en iyi seçenek.

4.      Microlight uçuş

Eşsiz manzaraları kuşbakışı izleyeceğin ekstrem sporlardan biri de microlight uçuş. Motorlu yelken kanat olarak da bildiğimiz microlight / ultralight uçuşta pilot lisansı gerekiyor. Pilotla beraber yapacağın bu uçuş, eğer yükseklik korkun varsa bunu yenmen için de güzel bir fırsat. Yamaç paraşütü ya da paraşütle atlama gibi sporları denemeden önce microlight uçuşu deneyebilir ve diğer uçuşlara daha kolay bir geçiş yapabilirsin.

5.      Dağ bisikleti

Özellikle bisiklet tutkunlarının son zamanlarda çok fazla tercih ettiği dağ bisikleti, tıpkı diğer ekstrem sporlar gibi yapanlara eşsiz deneyimler sunuyor. Zorlu arazi koşullarına göre üretilen dağ bisikletleriyle; engebeli yollar, dik yamaçlar, patika yollar ve dağlık alanlardan geçerek hem sürüş hem de seyir zevki yaşaman mümkün. Ancak unutma; dağ bisikleti sporuna merak duyuyorsan risklerini göz önünde bulundurarak, iyi bir ekipmanla yola çıkmalı ve planlı antrenman programı izlemelisin.