0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Evde Beslenilen Hayvanlar ve Evcil Hayvan Bakımı

YAŞAM

07.02.2022

Ev hayvanları sahiplenmek istiyor ancak buna nereden başlayacağınızı ve nasıl hazırlanacağınızı bilmiyorsanız küçük bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre evcil hayvanlar insanların doğayla ve kendileriyle daha sağlıklı ilişkiler kurmasını destekler, insanlardaki hassasiyet ve sorumluluk duygularını artırır. Başka bir canlı ile kurulan empati, ihtiyaçları kolayca görebilmeyi ve karşı tarafı anlayabilmeyi sağlar.

Gelelim “Evde beslenecek hayvanlar hangileridir?” sorusuna... Özellikle pandemi döneminde sosyal izolasyonun ağırlık kazanması bu hayvanlara olan ilgiyi artırmıştır. Genelde evcil hayvan denildiğinde akla ilk olarak kedi ve köpek gelse de alternatif olarak balık, kuş, hamster, kaplumbağa, tavşan gibi hayvanlar da bakabilirsiniz.

Evde Beslenilen Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Evde canlı bir dost edinmeden önce evcil hayvanlar hakkında bilgi edinmenizde fayda vardır. Bilmeniz gereken temel noktalar şu şekildedir:

- Kedi: Evlerde sıklıkla beslenen hayvanlar arasında yer alan kediler tuvalet eğitimine ihtiyaç duymaz. Kedi kumu kullanarak tuvalet gereksiniminin giderilmesi sağlanabilir. Kedinizin tuvalet gereksinimi için doğru kum çeşidini bulduğunuzda kötü koku oluşumu da ortadan kalkacaktır. En çok ilgi gören kedi türleri arasında Brazilian, British shorthair, Ankara kedisi, Siyam kedisi, Fars kedisi, American shorthair gibi türler yer alır. Tabii en güzeli evsiz bir cana yuva olmaktır.

- Köpek: Köpeklerin evde bakımı köpek cinsine göre değişir. Evde bakılabilecek bir cins olmayan köpeği evde bakmaya çalışmak hayvana eziyet olacaktır. Sakin yapılı olan köpekler ev için daha fazla tercih edilir. Örneğin enerjik olan beagle cinsi köpekler iyi bir ev arkadaşıdır. Bununla birlikte kimi insanlar evde bakım için uygun olmadığını düşünmektedir. Evde bakılabilecek köpek türleri arasında Boston terrier, shih tzu, Pomeranya köpeği, minyatür poodle, pug, Maltese, dachshund, minyatür schnauzer sayılabilir.

- Balık: Evde bakımı en zahmetsiz olan hayvanlar nelerdir diye araştırıldığında hiç şüphesiz ilk sırada balık gelir. Evde akvaryum ya da fanusta yaşayan bu hayvanlara günde sabah ve akşam olmak üzere iki kere yem verilir. Akvaryum ve fanus boyutu balık türüne ve sayısına göre değişir. Belirli aralıklarla sularını değiştirmek gerekir. Aksi halde yeteri kadar oksijen bulamazlar. Evde en çok beslenen hayvanlar arasında Japon balıkları bulunur.

- Kuş: Evcil hayvan türleri arasında sayılan kuşlar için kafes gerekir. Kafese konulan yem ve su kapları ile kuşun bakım ihtiyacı karşılanabilir. Daha sağlıklı yaşaması adına ara ara kafesten dışarı çıkarılıp havalanması sağlanabilir. Ayrıca kuşun ve kafesinin temizliği de ihmal edilmemelidir. Muhabbet kuşları, kanaryalar ve papağanlar evde beslenebilen kuşlardandır.

- Kaplumbağa: Gün içerisinde iki kere beslenmesi ve bakımının kolay olması yönleriyle balık bakımı ile benzerlik gösteren kaplumbağaların belli aralıklarla suyunun değiştirilmesi önemlidir. Kabuk kısmının temizliği ise diş fırçası ile yapılabilir. Kaplumbağalar uzun ömürlü olduğundan uygun ebatlarda bir akvaryumun içinde bakılması gerekir. Bakımı ve özellikleri nedeniyle kaplumbağa en temiz evcil hayvan kategorisinde yer alır.

Evde Hayvan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Eksiksiz bir evcil hayvan bakımı için su içme, yemek yeme, temizlik, uyuma ve tuvalet gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir. Her hayvanın bakımı kendi doğasına uygun şekilde yapılmalıdır. Genellikle köpek ve kediler benzer bakıma sahiptir. Kuşlarda ise kafeste yeteri miktarda yem ve su bulunması beslenme ihtiyacını karşılayacaktır. Hayvan türüne göre bu gibi detaylara hakim olunduğunda evcil hayvan bakmak o kadar da zor olmayacaktır. Düzenli bakım ile kişinin kendini daha iyi ve özgüvenli hissetmesi bile mümkündür.

Evde Hayvan Bakımında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?
Bazı kişiler hayvan bakımı konusunda en iyi olmak isterken hatalara sebebiyet verebilir. Hatta yapılan hatalar hayvanın sağlığını bile olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle her zaman dikkatli olmak gerekir. Başlıca yapılan hata temizlik konusundadır. Hayvanı sık sık banyo yaptırmak deri kuruluğuna ve hayvanın hastalanmasına neden olabilir.

Kış mevsiminde daha fazla mama yedirmek, suyla fazla temas ettirmek, tüyleri çok sık tıraş etmek, mama kabını sürekli doldurmak, birden fazla evcil hayvan için hep aynı eşyaları kullanmak, yemek öğünlerini onlarla paylaşmak, gün boyu hareketsiz kalmalarını desteklemek, çiğ et vermek ve soğuk su içirmek hayvanlar için zararlı olacaktır. Bu gibi davranışları yaparken hayvan metabolizması ve vücudunun daha hassas olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle en kısa yaşayan hayvan türleri için daha da dikkatli olunmalıdır.

Evcil hayvanınız için kapsamlı sağlık ve bakım hizmeti ihtiyacınızda ise Demir yanınızdadır. Dijital özel sağlık sigortası Pet & Veteriner hizmetiyle;

  • Sınırsız veteriner hekim danışmanlığı
  • Sınırsız veteriner hizmeti indirimi
  • Sınırsız pet kuaför hizmeti indirimi
  • Sınırsız pet alışverişi indirimi

avantajlarından faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar