0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Hayata Daha Pozitif Bakmanızı Sağlayacak 9 Adım

İyi Yaşam

07.09.2022

Hayata Daha Pozitif Bakmanızı Sağlayacak 9 Adım

Hayata daha pozitif bakmak ister misiniz? Çevresel faktörler ya da benzer sebeplerden dolayı pek çok insan hayata olumsuz bakmayı yaşam tarzı haline dönüştürmüştür. Bu durum beraberinde pek çok hastalığı da getireceğinden süreci tam tersine çevirmek gerekir. Küçük sorunları çekilmez hal dönüştürmemek için dik durmayı ve neşeli olmayı bilmek önemlidir. Hayata pozitif bakmanızı sağlayacak adımlar şunlardır:

1. Zorluklar Karşısında Mutluluğu Korumak

İlk duyulduğunda biraz zor gibi gelse de zorluklar karşısında hemen umutsuzluğa kapılmamak önemlidir. Pozitif kişiler en kötü durumda bile kendilerini mutlu edecek detayları görebilirler. Başlangıçta bu biraz imkansız gibi görünse de kişi zaman içerisinde bu olumlu bakış açısına uyum sağlayacaktır.

2. Sizi Gülümseten İnsanlarla Vakit Geçirmek

Herkesin hayatında toksik olarak nitelendirilen ve kişinin enerjisini düşüren kişiler vardır. Negatifliğin bulaşıcı olduğu düşünüldüğünde bu etkiyi ortadan kaldırmak için enerjisi düşük kişilerle çok fazla aynı ortamda bulunmamak gerekir. Olumsuz konuşan ve eleştiren insanlara karşı mesafeli olmak, etrafta pozitif insanlara daha fazla yer vermek pozitif bakış açısını destekleyecektir.

3. İyi Olanı Kabul Etmek

Herkesin hayatında güzel ve iyi olan çok şey bulunmasına rağmen karamsarlıklar ve olumsuzluklar hayatları ele geçirmiş durumdadır. Bu nedenle güzel olaylar insanların bir eliyle kenara ittiği durumlar haline gelmiştir. Bunu önlemek ve ufak güzellikleri dahi önemsemek gerekir. Bu sayede mutluluğun o kadar da zor olmadığı görülecektir.


4. Amaç Edinmek

Yapılan araştırmalara göre yardımsever insanlar her zaman diğer insanlara göre biraz daha mutludur. Kişinin kendi haricinde başka bir canlıya iyiliğinin dokunduğunu görmesi mutluluk seviyesini artırır. Böylece kişi onu bütünün bir parçasıymış gibi hisseder. Bu tarz amaçlar edinmek kişinin kendini daha iyi hissetmesini ve hayata olumlu bakmasını sağlayacaktır.

5. Değişime Açık Olmak

Monoton bir hayat pek çok kişi tarafından sıkıcı bulunsa da bunu değiştirmek için ekstra bir çaba sarf edilmez. Ancak değişmeyen tek şey, değişimdir sözünden yola çıkarak değişimi hayatın her alanına nüfuz ettirmek gerekir. Böylece kişi kendini hem kötü hem de iyi durumlara karşı hazır hissedecektir.

6. Olaylardan Ders Çıkarmak

İnsanların büyük bir bölümü başlarına gelen olayları unutup zaman içerisinde tekrar aynı hatayı yaparlar. Bazı durumlarda ise bu olaylar ders niteliğinde olur. Hayata pozitif bakan kişiler kötü olaylardan bir ders çıkarabilme özelliğine sahiptir. Bu tür haller kişinin özgüveninin de zaman içerisinde tam olmasını sağlayacak, kişiyi zorluklara karşı daha dayanıklı hale getirecektir.


7. Spor Yapmak

Spor yapmanın iyileştirici etkisi uzun yıllardan bu yana konuşulan durumlar arasındadır. Düşüncel süreci içeren pozitif bakış açısını desteklemek için düzenli olarak spor yapmak oldukça etkilidir. Vücuttaki mutluluk hormonunun daha fazla üretilmesini sağlayan spor düşüncelerin otomatik olarak pozitife dönmesini destekler. İdeal kiloda olmanın ve güzel görünmenin verdiği rahatlık kişiyi mutlu eder.

8. Sağlıklı Beslenmek

Bilindiği üzere sağlıklı beslenmek kişiyi hastalıklara karşı koruyacak ve daha dinç yapacaktır. Yüksek kalorili, şekerli ve paketlenmiş gıdalar bağırsakları olumsuz etkileyerek moral bozukluğuna yol açar. Bu tür beslenme şekilleri bağırsakların düzgün çalışmasını engeller. Mutluluk hormonu olarak isimlendirilen serotoninin büyük bir bölümü bağırsaklarda salgılandığından beslenmeye ekstra özen göstermek gerekir. Korunan sağlığı uzun süreli hale getirmek ve yaşanabilecek riskleri en aza indirmek adına özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılabilir. Bu tür sigortalarda sağlık için önemli olan tüm hizmetler mevcuttur ve ayrıca her bir sağlık hizmeti daha uygun fiyatlardan alınabilir.

9. Meditasyon ve Nefes Egzersizleri Yapmak

Hayata pozitif bakmak için meditasyon ve nefes egzersizleri yapmak işe yarayacaktır. Bu tür egzersizler stresi azaltır, bağışıklığı güçlendirir ve uyanıklığı artırır. Güne meditasyon ile başlamak olumlama etkisi yükseltir ve hayata bakış açısı daima iyi yönlere odaklı olur. Özellikle meditasyon hayata pozitif bakabilmek için cazip bir temizlik olanağı sunar.