0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

10 Adımda Kişisel Yeni Yıl Planınızı Oluşturun

SAĞLIK

05.01.2022

Planlı olmak ve kendi hedeflerinizin peşinden koşmak sadece başarılı olmak için gerekmiyor. Mutlu olmak ve kendinizi sağlıklı hissetmeniz de planlı olmakla doğrudan ilgili. Ancak burada bahsettiğimiz plan, yalnızca uymak zorunda olduğunuz saatler, yapmakla sorumlu olduğunuz işler değil. Kişisel planınızdan bahsediyoruz.

Kişisel plan aslında, sadece sizin hazırlayıp sadece sizin onaylayacağınız ve sadece sizin uygulayacağınız, yani her anlamda size özel bir program. Bu özel program zamanınızı etkin bir şekilde kullanmanıza ve dolayısıyla hedeflerinize yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kişisel plan, hayatınızı dolu dolu yaşamanıza da katkı sağlayacaktır. Kişisel plan yaparken, düşünmeniz gereken tek şey ise beklentileriniz, sağlığınız ve hayalleriniz. İşte yepyeni bir yıla girerken kişisel planınızı yapmanızı kolaylaştıracak 10 adım…

1. Hangi Öğünü Hangi Saatte Yiyeceğinizi PlanlayınGüne kahvaltıyla başlamak, öğün atlamamak ve sağlıklı yiyecekler tüketmek sağlıklı bir yaşamın temel kaynağı kabul ediliyor. Bu nedenle zamandan tasarruf etmek için ya da farklı bir bahaneyle öğünleri pas geçmeyin. Tam aksine hangi öğünü ne zaman yiyeceğinizi planlayın ve bu planı aksatmayın. Eğer öğünlerinizin saatini belirlerseniz, bu saatlere uymayı alışkanlık haline getirirseniz, gün boyunca üstünüze gelen tüm işlere daha çok zaman ayırabileceğinizi fark edeceksiniz.

2. Spor Aktiviteleri için Yol Haritası Çizin

Spor yapmak her zaman disiplin gerektirir. “Ben spor salonuna gitmek için zaman bulamıyorum, sadece bazı günler yürüyüşe çıkıyorum.” demeyin. Çünkü bu açıklama size yürüyüşten vazgeçmeniz için büyük bir kapı aralıyor. Bunun yerine hangi gün saat kaçta yürüyüşe çıkacağınızı planlayın. Emin olun yürüyüşünüzü ajandanıza eklemek, aktivitenin verimini de artıracaktır. Kısacası hangi spor aktivitesi ile ilgilenirseniz ilgilenin, kendiniz için bir yol haritası çıkarın.

3. Uyku Saatlerinizi Planlayın

Uyku saatlerinizi planlamayı ihmal etmeyin. Günlük uyku ihtiyacınıza uygun olarak ne zaman yatacağınızı ne zaman kalkacağınızı belirleyin. Düzenli ve yeterli uykunun bağışıklık sistemini de güçlendireceğinizi unutmayın.

4. Kendinize Vakit Ayırın

Ne kadar yoğun bir ajandanız olursa olsun kendinize vakit ayırın. Kişisel plan zaten sizin için size özel bir program. Dolayısıyla bu planda kendinizi iyi hissedeceğiniz aktivitelere yer vermekten daha doğal bir şey olamaz. Hobilerinizi canlı tutun ve kendinizi eğlendirecek faaliyetleri de plana dahil edin.

5. Arkadaşlarınızla Gezmeye Çıkın

Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla görüşmek planınızda yer alsın. İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle arkadaşlarınızla birlikte bir şeyler yapmak için bahaneler aramayın. Onları arayın ve birlikte vakit geçirin.

6. Ailenize Vakit Ayırın
Arkadaşlarınız gibi aileniz de planlarınızın ayrılmaz bir parçası olsun. Ailenizden uzakta yaşıyorsanız, hangi sıklıkta olursa olsun ailenizle konuşacağınız ya da onlarla görüşeceğiniz zamanları tanımlayın. Aynı evde yaşıyorsanız onlarla birlikte kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin.

7. Hayvan Dostlarınızla Vakit Geçirin
Planlarınıza hayvan dostlarınızla birlikte zaman geçireceğiniz anları eklemeyi unutmayın. Evde sizinle yaşayan hayvanınız yoksa, dışarıdakileri düşünün.

8. Kariyer Planı Yapın

Kariyer planı yapmak yani hedeflerinizi belirlemek de kişisel program için önemli unsurlardan biri. Kariyer planı yapmak hem önünüzü görmenizi sağlıyor hem de hedeflerinizi tanımlamanıza olanak tanıyor.

9. Sağlıklı Bir Yaşam için İhtiyaçlarınızı Belirleyin
Yukarıdaki adımların her biri sağlıklı bir yaşamı destekler nitelikte. Ancak bu konuda farklı gereksinimleriniz de olabilir. Bu nedenle sağlığınız için neye ihtiyacınızın olduğunu detaylı bir şekilde düşünün. İhtiyaçlarınızı gidermek için kendinize bir yol haritası çizin.

10. Kim Ne Derse Desin Özel Olduğunuzu Aklınızda Tutun!
Son olarak, kim ne derse desin, özel olduğunuzu unutmayın. Planınız kaç adımdan oluşursa oluşsun, planın bir yerlerinde özel olduğunuzu kendinize hatırlatın.

Kişisel plan hayatınızı şekillendirmek ve daha kaliteli zaman geçirmek için önemli. Sadece kariyer hedefleri değil, sağlıklı ve sosyal yaşam hedefleri de kişisel planın bir parçası. Demir Sağlık olarak hazırladığımız Dijital Özel Sağlık Sigortası da çok yönlü güvencesi ile kişisel planınıza katkı sağlıyor. Dijital Özel Sağlık Sigortası’nın 40’tan fazla İyi Yaşam Hizmetleri ile yeni yılda hayata daha iyi bakmaya ve hemen şimdi yepyeni bir başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Dijital Özel Sağlık Sigortası sağlıktan konuta, araçtan veterinere kadar birçok alanı kapsıyor. Siz de tüm bu hizmetlerden kolayca faydalanmak için Demir Sağlık’ı takipte kalın :)

İlginizi Çekebilecek Yazılar