0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Cildinize Ayrıcalık Yapın ve Bugünü Kendinize Ayırın

SAĞLIK

28.03.2022

Cilt bakımı ile mutluluk arasında kanıtlanmış bir ilişki vardır. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak cildine bakım yapan kişilerin daha mutlu olduğu gözlemlenir. Uygun vakitte ve doğru malzemelerle cildi temizlemek memnun edici sonuçlar verecektir. İstediğiniz görünüme kavuşmak için yüksek maliyetlere katlanmanıza gerek yoktur. Doğal güzelliğinizi artırmak, cildinizi lekelerden uzak tutmak, hoş kokmak ve bakım ipuçlarını dikkate almak mutluluğunuzu artıracaktır. Bu gibi önerilerin daha sık paylaşıldığı mutluluk günü boyunca işe yarar öneriler elde edebilirsiniz.

Cildine ve mutluluğuna önem verenlerin merak ettiği mutluluk günü ne zaman sorusunun yanıtı 20 Mart’tır. Her yıl dünyanın pek çok yerinde kutlanan bu gün cilt bakımı başta olmak üzere her alanda insanlara bilgilendirici etkinlikler düzenlenir.

Nasıl Mutlu Olunur?

Dünya mutluluk günü etkinlikleri kapsamında nasıl mutlu olunur sorusuna yanıt verilir. Mutlu olmanın yollarının anlatıldığı bu günde;

  • gülümseyin,
  • paylaşın,
  • olumlu düşünmeye çalışın,
  • sizi mutlu edecek aktiviteler yapın!

Mutluluğun bulaşıcı olduğunu unutmayın. Siz ne kadar mutlu olursanız bu durum çevrenizdekilere de aynı derece olumluluk katacaktır.

Mutlu olmak için sağlıklı alışkanlıklar edinin. Örneğin, sağlıklı smoothie tarifleri ile kendinize küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Bununla birlikte altın kuralın cilt bakımı olduğunu unutmayın. Cildinize müdahale etmeden önce iyice temizleyin ve makyaj kalıntılarından arının. Bu sayede cildiniz nefes alacaktır. Ciltte makyaj kalıntıları olması gözenekleri tıkayacak, bu da zaman içerisinde leke ve sivilceye neden olacaktır. Bu gibi olumsuz durumları önlemek için bakımınızı ihmal etmeyin.

Cildinize Bakım Yaparak Mutlu Olun
Mutluluk ve hoş koku günü gittikçe popüler hale gelmekte olup bu gibi günlerde cilt bakımının önemi daha da vurgulanır. Bu amaçla haftada 1 ya da 2 kez cildinizdeki ölü katmanları çıkarın, cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyun. En az 15 SPF’li güneş kremi kullanarak hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı cildinizi koruma altına alın. Ömür boyu güneşe maruz kalmak yaşlılık lekelerine, kırışıklıklara ve benzer cilt sorunlarına yol açacaktır. Güneş koruyucuları hem güneşli hem de bulutlu havalarda kullanın. Kışın da mutlaka cildinize özel bakım yapın.

Düzenli Cilt Bakımının Avantajları Nelerdir?

Günlük ve haftalık düzenli cilt bakımı yapmak sivilce ve siyah noktalara engel olacaktır. Cildin temizlenmesine dikkat etmeli, parlak ve canlı görünümünü korumalısınız. Lekeleri en aza indirmek adına özel cilt serumları kullanabilirsiniz. Eğer vitamin eksikliğiniz varsa selenyum, beta karoten, E ve C vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Antioksidan cildiniz için son derece faydalı olacaktır. Bu gibi değerleri koruyabilmek ve cildinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz. Bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler, bol su ve bol oksijen alımı cildinizi daha sağlıklı gösterecektir. Ayrıca doğal ürünlerle cilt bakımı yaparak hem bütçenizi hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kusursuz cilt bakımı ile geniş gözenekleri önleyebilir, cildinizdeki donuk ve cansız görünümü en aza indirebilir, renk eşitsizliklerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu gibi olumlu etkiler sonucunda mutluluk seviyeniz artacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinizin özelliklerine göre cilt bakımı yapmanız gerekir. Eğer cildiniz sorunluysa büyük olasılıkla neme ihtiyacı vardır. Vücudunuzun ihtiyacı olan nemi kazanmak adına cildinize dıştan içe ve içten dışa nemlendirmelisiniz. Ayrıca gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeniz daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kusursuz bir cilt görünümü için çok sıcak duş almaktan kaçınmalı, cildinize takviye olarak nemlendirici serum ve/veya buhar ve serum kullanmalısınız. Güneş kremi kullanırken kremi önce ellerinize, sonra boyun ve göğüs kısmınıza sürmelisiniz. Bunun nedeni ise bu bölgelerin diğer bölgelere kıyasla daha zor iyileşmesidir. İyi bir koruma için güneş kreminizin yüksek faktörlü olmasına dikkat etmelisiniz.

Cilt Bakımı için Öneriler
Kadınlar ve erkekler için doğal bakım denildiğinde, özellikle de cilt temizliği konusunda, akla ilk olarak beslenme tavsiyeleri gelir. Ne yerseniz o olacağınızı unutmamalısınız. Yeşillikler, taze meyveler, vitaminler ve proteinler en doğru seçimler olacaktır.

C vitamini yönünden zengin, şeker ve yağ oranı bakımından ise düşük şekilde beslenmek parlak bir cildi beraberinde getirir. Düşük şekerli bir diyet yapmak hücrelerin sağlıkla dengede kalmasını sağlayacak ve insülin seviyesini düşük tutacaktır. Bu süreçte kızarmış yiyecekler, baharatlı gıdalar ve tuz tüketiminden kaçınmalısınız. Bunlar yerine yulaf ezmesi, pirinç gibi gıdalar seçmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak spor yapmalı, uyku düzeninize dikkat etmeli, yüzünüzü günde 3 kere ılık su ile yıkamalısınız.

İlginizi Çekebilecek Yazılar