0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Down Sendromu Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Aşamaları

SAĞLIK

22.03.2022

Ülkemizde ve dünya genelinde görülen down sendromu bebekteki 21. kromozom çiftinde oluşan bir kromozom fazlalığı nedeniyle ortaya çıkar. 750 ila 1000 doğum arasında görülen bu sendromun asıl sebebi henüz tam olarak tespit edilememiştir. Hamilelik sırasında yapılan rutin testler ile bebeğe tanı konulması mümkündür. Bugün ise günlerden 21 Mart Down Sendromu Günü farkındalığıdır.

Sendromun görüldüğü kişilerde ortak yüz şekli ve fiziksel özellikler vardır. Yeni doğanlara göre bazı farklılıkların dikkat çektiği bebeklerde, zeka gelişimi ve fiziksel gelişim biraz daha yavaştır. Öğrenme güçlüğü de yaygın görülen bir durumdur. Çocuklardaki bu eksikliğin giderilmesi için aile ve çocuğun mümkün olan en erken dönemde uzman desteğine başvurmaları ve bu desteği sonuna kadar devam ettirmeleri gerekir.

Down Sendromu Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Neler?

Down sendromu olan kişilerde bazı belirtiler görülür. Fiziksel belirtiler arasında zayıf kas tonu, el ve ayakların küçük olması, avuç içinde enine bir çizgi, yaşıtlarına oranla boy kısalığı, ayaktaki ilk iki parmak arasındaki mesafenin fazla olması yer alır.

Down sendromu belirtileri arasında bazı bilişsel ve davranışsal belirtiler de vardır. Tuvalet eğitiminde gecikme, öfke nöbeti ve inatçılık, uyku zorlukları, dikkat sorunları, yürüme ve emekleme becerilerinde gecikme, dil ve konuşma becerilerinde gecikmeler ortaya çıkar. Doğumdan sonra bebeklerde, kaslarda gevşeklik ve emmede güçlük olur. Yeni doğan sarılığının daha az görüldüğü bu bebeklerden kan alınıp kromozom analizinin yapılması gerekir.

Down Sendromu Geni Kimden Kaynaklanır?

Down sendromu genetik mi sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilir. Sağlıklı bireylerde 46 kromozom olurken sendrom olanlarda kromozom sayısı 47’dir. Genetik bir farklılık olarak ifade edilen bu durum sonucunda çocuğun fiziksel görünümü diğer çocuklardan farklı olacaktır. Normal koşullarda bebek kromozom sayısının 23’ünü annesinden, 23’ünü ise babasından alır. Çoğu zaman kalıtsal olmayan bu sendrom hücre bölünmesinde ortaya çıkan hatadan dolayı oluşur.

Anne yaşının ilerlemesi, kalp kusurları, bağışıklık bozuklukları, uyku apnesi, omurga sorunları, obezite, demans, lösemi, bağışıklık bozuklukları, kalp kusurları, down sendromlu başka bir çocuk sahibi olmak sendromun oluşmasına yol açan nedenler arasında yer alır.

Down Sendromlu Kişilerin Yaşam Süresi
Bir kromozom anomalisi olan down sendromu olan kişilerin yaşam süresi merak konusudur. Fiziksel bazı farklılıkları bulunan bu çocukların yaşam süresi geçmiş dönemlerde biraz kısa olsa da günümüzde gelişen imkanlar sayesinde oldukça artmıştır. Tıp dünyasında meydana gelen ilerlemeler bu kişilerin ortalama 50 yaşına kadar rahatça yaşayabildiğini ifade eder. Eğer bu kişiler toplum tarafından dışlanırsa ve sosyal hayata geç katılırsa bu durum yaşam sürelerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu gibi durumları önlemek için down sendromu farkındalık günü düzenlenerek insanların bilinçlenmesi ve daha dikkatli davranmaları amaçlanır. Her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Down Sendromu Günü kişilerin toplum içerisinde özgür bir şekilde yaşayabilmeleri için oldukça etkilidir.

Down Sendromluların Yüzü Neden Aynı?
Down sendromu nedir diye araştırıldığında dikkat çeken noktalardan biri bu kişilerin yüzlerinin birbirine benzer olduğudur. 21. kromozom çiftindeki fazlalık nedeniyle ortaya çıkan bu sendrom, insanların karakteristik görünüşündeki değişimler üzerinde doğrudan etkilidir. Tam olarak hangi genlerin bu görünüme sebep olduğu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Davranış ve görünüş yönünden nüans farklılıkları olan sendrom seviyelere ayrılır. Down sendromu çeşitleri ise kişilerde farklı belirti ve görünümlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunlar hakkında bilinçlenmek ve daha sağlıklı bireyler yetiştirmek adına çocuklara sevgi, saygı, özveri ve özenli bakım anlayışı ile yaklaşmakta fayda vardır.

Son olarak, hamilelik sırasında hem annelerin hem de bebeklerin rutin kontrollere tâbi olması gerekir. Bu sayede anne ve/veya bebekteki olası sağlık sorunlarının tespiti önceden yapılabilmekte ve gerekli önlemler alınabilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerle ilgili bilinmesi gerekenler tüm ebeveynler için önemlidir. Sağlık sorunlarının tespiti ve kontrollü bir gebelik süreci geçirmek istiyorsanız iki can hamilelik sigortası çeşitlerimize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar