0850 252 04 04 TEKLİF AL EN

Dünya Hijyen Günü Nedir, Neden Önemli?

SAĞLIK

13.01.2023

İlk kez 2011 yılında kutlanmaya başlanan dünya hijyen günü sağlıklı bir hayat için hijyenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek için kutlanır. Bu amaçla insanlarda farkındalık oluşturmak isteyen uzmanlar hijyenle ilgili önemli içerikler paylaşırlar. Buna göre insanlar gün içerisinde yaklaşık 250 milyon bakteriye elle temas ederler. El hijyenini atlanmaması ve bu zararlı bakterilerden korunmak için temizliğe önem verilmesi gerekir.

Hijyen sağlamanın en temel kurallarından biri düzenli olarak elleri yıkamaktır. Bulaşıcı hastalıkların %80’i ellerle vücuda geçer. Bakanlık verilerine göre insanlar bir saatte ellerini yanak, ağız, çene ve saçlarına dört kez; burnuna ve gözüne ise üç kez götürür. Bu durum bulaşıcı hastalıkların kısa süre içerisinde yayılmasına neden olur.


16 Ocak Dünya Hijyen Günü

Hijyene ve temiz içme suyuna erişime dikkat çeken dünya hijyen günü hijyen kavramını kapsamlı şekilde gündeme taşır. Aynı zamanda bu kavramların toplum sağlığındaki öneme ve yeri ile ilgili farkındalık yaratılır. Dünya genelinde milyonlarca insanın içme suyundan yoksun olduğu düşünüldüğünde bu farkındalığı yaratmanın daha da önemli olduğu görülecektir. UNICEF ve DSO tarafından 2017 yılında hazırlanan rapora göre dünyada her 10 kişiden 3’ü evinde güvenilir kullanma suyu bulamaz. Su yetersizliği beraberinde dizanteri, kolera, tifo, hepatit A gibi hastalıkları da getirir. İnsanların bir bölümü akarsu ya da göl gibi yerlerden doğrudan arıtılmamış sular içtiğinden hastalık oluşma riski daha fazladır. Özellikle bu durum çocuk ölümlerinin artmasında büyük etkiye sahiptir.

Dünya Hijyen Günü Önemi

Dünyada ve ülkemizde dünya hijyen günü önemi her yıl 16 Ocak tarihinde anlatılmaya çalışılır. Bu önemli günde mümkün olduğunda mikroplardan sterilize edilmiş bir ortamda yaşanması gerektiği belirtilir. Bunun en temel noktası el yıkamak olup bu alışkanlığın çocuk yaşlardan itibaren öğretilmesi vurgulanır.

Hijyen hayatın her alanında olmalıdır ve sağlıklı birey olabilmenin koşulu budur. Sağlığı olumsuz etkileyecek ortamlardan korunmak için alınan temizlik önlemleri ve atılacak tüm adımlar hijyen kapsamında değerlendirilir. Temizlik yalnızca görünür kirler ile sınırlı tutulmalı, alışkanlık haline getirilmelidir. Su ve sabun her ortamda eksiksiz olarak bulundurulmalı, kullanılan her ortamın temiz tutulması gerektiği bilinci oluşturulmalıdır.


Dünya Hijyen Günü Kapsamında Neler Yapılır?

Hijyen günü kapsamında temel amaç yaşam alanlarını her zaman sağlık koşullarına uygun halde tutmaktır. Bu amaçla klozet, banyo ve küvet gibi yerler her gün anti bakteriyel temizlik malzemeleri ile temizlenmelidir. Mutfak ve banyo düzenli olarak silinmeli, her biri için uygun ürünler kullanılmalıdır. Odalar her gün elektrikli süpürge ile süpürülmeli ve camlar ile kapılar sık aralıklarla kirlerden arındırılmalıdır.

Eğer evde bebek ve çocuk varsa oyun alanları mutlaka haftada bir gün çamaşır suyu ile temizlenmeli, bu işlem mutlaka bebek odada yokken yapılmalıdır. Aksi halde bebek kimyasal maddelerden etkilenebilir. Oda her gün havalandırılmalı, kirli kokulu bir ortam oluşması önlenmelidir.

Günlük yaşamda en çok kirli olan yerler cep telefonları, klima ve koltuk yüzeyleri, direksiyonlar, lavabolar ve hazır giyim ürünleri olarak bilinir. Bu nedenle öncelikle bu yüzeylerin temiz tutulması gerekir. Su ve sabunla temizlik yapılamayan yerler için güvenilir markalara ait hijyen mendilleri kullanılabilir. Kullan at mantığına sahip bu ürünler anlık temizlik sağlayacaktır. Buna ilave olarak aile üyeleri tarafından ortak kullanılan havlular sıklıkla değiştirilmeli, nevresim takımları ile hijyen önceliği olan çamaşırlar çamaşır makinesinin hijyen ayarında yıkanmalıdır. Yıkama sırasında suyun sıcaklığı ve kullanılan temizlik ürünleri doğru seçilmelidir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar